МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Властивості.Генетичний код, його основні принципи і Репарація ДНК. Здатність клітин до виправлення пошкоджень у молекулах ДНК одержала назву репарації ( від грецк. reparatio- відновлення). Процес репарації ДНК полягає в тому, що генетична інформація подана в ДНК двома копіями – по одній в кожному з двох ланцюгів подвійної спіралі ДНК. Завдяки цьому випадкове пошкодження в одному з ланцюгів може бути видалено реплікаційним ферментом і ушкоджена ділянка ланцюга ресинтезована у своєму нормальноиу вигляді за рахунок інформації, що міститься в неушкодженому ланцюгу. За часом здійснення у клітинному циклі розрізняють дореплікаційну, реплікаційну і постреплікаційну репарацію. Дореплікаційна репарація – це процес відновлення пошкодженої ДНК до ії подвоєння. Розриви можуть бути відновлені ферментом лігазою. Реплікаційна репарація – це сукупність процесів відновлення ДНК у ході реплікації. При цьому ушкоджена ділянка видаляється впродовж реплікації у зоні росту ланцюга. Механізм самокорекції здійснюється ДНК-полімеразою або ферментом ендонуклеазою. Постреплікаційна репарація. Ії механізм точно не вивчений. При цьому відбувається вирізання пошкодженої ділянки і зшивання кінців.
Клітини, що виконують різні функції, здатні синтезувати свої власні білки, використовуючи інформацію, що записана в молекулі ДНК. Ця інформація існує у вигляді особливої послідовності азотистих основ у ДНК і називається генетичним кодом. Встановлено, що кожна амінокислота кодується послідовністю трьох азотистих основ (триплетом, або кодоном). Генетичний код є послідовностю триплетів у молекулі ДНК, що контролює порядок розташування амінокислот у молекулі білка. Чотири азотистих основ в комбінації по 4³, можуть утворити 64 різних кодони. Генетичний код ДНК має такі фундаментальні характеристики: 1. триплетність (три суседні азотисті основи називаються кодоном і кодують одну амінокислоту); 2. специфічність (кожний окремий триплет кодує тільки одну певну амінокислоту); 3. неперекривність (жодна азотиста основа одного кодону ніколи не входить до складу іншого кодону); 4. відсутність розділових знаків (генетичний код не має „пунктуаційних позначок” між кодуючими триплетами у структурних генах); 5. універсальність (даний кодон у ДНК або і-РНК визначає ту саму амінокислоту в білкових системах всіх організмів від бактерій до людини); 6. надмірність (одна амінокислота часто має більш ніж один кодоновий триплет); 7. коленіарність (послідовність амінокислот у білку відповідає послідовністі триплетів у його гені, тому ген і поліпептид, який його кодує, називають коленіарними).
Генетичний код і-РНК. Код і-РНК комплементарний коду ДНК. Наприклад, якщо в матричному ланцюгу ДНК розташовані ААГЦТАТГЦЦААА, то в молекулі і-РНК знаходиться УУЦГАУАЦГГУУУ. Характеристики коду і-РНК такіж, як і для ДНК. Крім цього і-РНК має старт- кодон АУЦ, який вмикає початок синтезу, а стоп-кодони УАА, УАГ, УГА зупиняють процес трансляції. Процес считивання інформації відбувається в одному напрямку. Так , якщо в молекулі і-РНК азотисті основи будуть розташовані в такому порядку: ААА ЦЦЦ УГУ, це означає , що закодовані такі амінокислоти: лізин, пролін, цистеїн. Якщо в першому триплеті і-РНК буде втрачений один аденін, то перший триплет стане не ААА, а ААЦ. Подібний триплет кодує аспарпгінову амінокислоту, а не лізин, як раніше. Зникнення або вставка однієї основи може порушити синтез певної молекули білка.
Читайте також:
|
||||||||
|