Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ступені порівняння прикметників

За значенням прикметники поділяють на якісні, відносні, присвійні.

Варіанти відмінкових форм прикметників

ПРИКМЕТНИК

За типом закінчення у сучасній українській мові розрізняють повні (відмінювані) та короткі (невідмінювані) форми прикметників.

Звичайною для української мови є повна форма прикметників: високий, синій, чудовий і т.д. Повні прикметники мають два різновиди - стягнений і нестягнений. Висока – високая, глибока – глибокая.

Повні прикметники належать до стилістично нейтральних форм, які використовуються без будь-яких обмежень. Нестягнені використовуються переважно у фольклорі.

Окремі повні прикметники чоловічого роду у називному – знахідному відмінках однини утворюють короткі (з нульовим закінченням) форми: вартий – варт, винний – винен, ладний – ладен, правий – прав, радий – рад. Сферою використання коротких прикметників є розмовне мовлення, поезія, фольклор.

Прикметники чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини мають паралельні форми: на нижньому – на нижнім, на останньому – на останнім, на безкрайому – на безкраїм. Стилістично форми використовуються у всіх стилях, хоча вживання форм на –ім і особливо в офіційно-діловому стилі не рекомендується. Частіше вживається форма на –ому. Прикметники із закінченням –ім (-їм) активно функціонують у поетичних творах.

В Українській мові розрізняють два ступені порівняння – вищий і найвищий, які можуть виражатися простими (синтетичними) і складеними (аналітичними) формами. Ступені порівняння властиві тільки якісним прикметника.

Проста форма вищого ступеня утворюється додаванням суфіксів –іш- або –ш- до основи кореня звичайного ступеня прикметника: надійний – надійніший. Кілька прикметників утворюють просту форму вищого ступеня порівняння суплетивно (від іншої основи): поганий – гірший, гарний – кращий, великий – більший, малий – менший.

Окремі прикметники утворюють паралельні форми вищого ступеня: грубший – грубіший, здоровший – здоровіший, швидший – швидкі ший, тонший – тонкіший. Деякі з них розрізняються відтінками значення, вужчою-ширшою сполучуваністю, наприклад: гірший (досвід, доля) – гіркіший (перець), гладший (предмет) - гладкіший (чоловік), молодший (вік, посада) – молодіший (вік), старший (вік, посада, соціальний стан) – старіший (вік).

Прикметники вищого ступеня порівняння звичайно вимагають після себе прийменників від, за, над, проти як, ніж: «Страх — більший від переполоху» (М. Номис); «Це буде мій твір, може, кращий за ті, які ви читали» (М. Коцюбинський); «У нашім раї на землі нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим» (Т. Шевченко);

Найуживанішими є стилістично нейтральні конструкції з прийменником від і сполучником ніж. Рідше вживаються конструкції із сполучником як, що також відзначається стилістично нейтральним. Сполучення вищого ступеня порівняння з прийменником за і проти характерне для розмовного мовлення. Науковим й офіційно-діловим стилями обмежене використання конструкцій з прийменником порівняно з.

Найвищий ступінь порівняння вказує на найвищу міру вияву ознаки і має три форми: просту, складну і складену.

Проста форма найвищого ступеня твориться з вищого ступеня прикметника додаванням до нього префікса –най: тугіший — найтугіший, коротший — найкоротший, ближчий — найближчий;

Складна форма найвищого ступеня щонай-, якнай-: вищий — щонайвищий, багатший — якнайбагатший, кращий, якнайкращий.

Складена форма вищого й найвищого ступенів порівняння вживається рідко — переважно в науковому й офіційно-діловому стилях.

Вона утворюється за допомогою слів більш, менш, найбільш, найменш, які ставляться перед звичайною формою дієприкметника: розвинений — більш розвинений (а не «більш розвиненіший»), найбільш розвинений (а не «найбільш розвиненіший»).

Ця форма буває потрібна й тоді, коли порівнюють не іменник з іменником через прикметник вищого ступеня, а – прикметник із прикметником: «Він - більш хитрий, як розумний».

Велика міра якості може бути передана й без порівняння — за допомогою різних морфем та слів, а саме:

1. префіксами пре-, все-, над-, за-, ультра-, архі-: премудрий, всесильний, надчутливий, завеликий (надто великий), заширокий, ультрамодний, архіважливий;

2. суфіксами -ущ-, -уч-, -езн-, -анн-, -енн-: худющий, злючий, височезний, нездоланний, незрівнянний, нескінченний;

3. за допомогою слів дуже, вкрай, особливо, надзвичайно, занадто: дуже вигідний, вкрай потрібний, особливо корисний, надзвичайно популярний, занадто самовпевнений.

Зменшена міра якості може бути передана:

1. суфіксами -уват-, -ав-: темнуватий, синюватий, білявий, золотавий;

2. за допомогою слів трохи, ледь, не дуже: трохи вузький, ледь теплий, не дуже свіжий.

Не утворюються ступені порівняння:

1. Прикметники з префіксом –пре, -за, -над, -архі, -ультр – пречудовий, завеликий, прастарий, надзвичайний, архіважливий.

2. Прикметники із суфіксами: -уват, -юват, -ав, -яв – виражають невелику міру якості: білуватий, жовтавий, чорнявий;

3. Прикметники, утворені складанням (і повторенням) основ: жовтогарячий, темно-синій;

4. Назви кольорів, що перейшли з розряду відносних прикметників: кавовий, волошковий, кремовий;

5. Непорівнювані (не підлягають кількісному виміру): Глухий, мертвий, кривий, хворий, голий, сліпий;

6. Якісні прикметники дієприкметникового походження: стривожений голос, сяюче обличчя;


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
  3. Асимптотичний підхід до порівняння оцінок
  4. Бюджетний контроль - це порівняння показників бюджету зі звітом за від­повідний період часу.
  5. Вади розвитку – це порушення внутрішньоутробного розвитку, відхилення від нормальної будови організму. Найлегші ступені вад розвитку називають аномаліями, найважчі – потворністю.
  6. Відносні прикметники. Категорії відносних прикметників
  7. Вчені ступені та вчені звання.
  8. Десяткові дроби, їх порівняння, операції над ними. Перетворення десяткових дробів у звичайні та звичайних у десяткові.
  9. Електроди порівняння в методі потенціометрії
  10. Задаючі пристрої і елементи порівняння. Задаючі пристрої розімкнутих систем керування. Задаючі пристрої замкнутих систем керування. Мікропроцесори, контролери та логічні елементи.
  11. Категорія ступеня вияву ознаки прикметників
  12. Класифікація вибухо-, пожежонебезпечних зон. Характеристика ступенів руйнування.




Переглядів: 5543

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Контрольні питання для самодіагностики | Відносні прикметники можуть утворюватися від іменника за допомогою суфіксів –ов, -ев, -єв.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.058 сек.