Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Єдність і різноманіття світової історії

Футурологія і майбутнє людства.

Культурологічний, цивілізаційний і формаційний підходи до дослідження соціальних процесів.

Типологізація історичного процесу

 

1) Єдність і різноманіття світової історії.

 

 

Розглядаючи історію у цілому як єдиний процес, акцентуя своєрідність динаміці історичного процесу, філософія історії займає певну позицію відносно етапів історичного розвитку. Необхідність виділення стадій історичного процесу обумовлена завданням визначення напряму історичного розвитку і зіставлення різних історичних епох. Проблемою періодизації історичного процесу займалися Д. Вико, Ж. Кондорсе, Г. Гегель, К. Маркс, О. Конт, теоретики індустріального та інформаційного суспільств.

Різноманітність періодизацій історичного процесу пояснюється вибором підстав, по яких увесь процес історичного розвитку підрозділяється на певні епохи. Можна сказати, що проблема періодизації історії полягає у тому, як вибрати критерії виділення періодів історичного розвитку. Аналіз філософсько-історичних концепцій показує, що вибір критеріїв періодизації історії залежить від загальних філософсько-світоглядних установок.

Чи розглядається світова історія як єдиний процес або як співіснування локальних цивілізацій; чи визнається закономірність історичного розвитку, і у чому полягають закони історії, чи є віра у соціальний прогрес, чи представляється історія як лінійний, круговий або спіралевидний розвиток – усе це, кінець кінцем, визначає ту періодизацію історії, яка представлена у філософській концепції.

У Новий час, коли філософія історії конституюється у самостійний напрям філософії, одним з перших до проблеми періодизації історичного процесу звернувся Джамбатиста Вико. Для його концепції характерний міфологизм і абстрактний гуманізм. Спираючись на уявлення про циклічний характер історичного процесу, Д. Вико виділяє три епохи, які проходить у своєму розвитку кожна нація: століття богів, вік героїв і вік людей. Основою для представленої періодизації є міра усвідомлення людиною своєї сутності.

У століття богів право людини залежить від волі Бога. У століття героїв панує право сили, а століття людей характеризується природним правом людини.

Г. Гегель основою для періодизації історії вибирає усвідомлення свободи. Він виділяє Східний світ – царство деспотизму, в якому вільним є лише сам деспот; Греко-римський світ, в якому не один, але лише деякі вільні; і, нарешті, Германський світ, що знає про те, що вільні усі.

Періодизаціям, заснованим на абстрактних принципах, якими, зокрема, являються філософсько-історичні концепції Д. Вико і Г. Гегеля, були протиставлені теорії історичного процесу, що будуються з урахуванням конкретно-історичних чинників, таких як, наприклад, географічне середовище, економічні стосунки, науково-технічні досягнення.

Періодизація історичного процесу у (1)теоріях локальних культур і (2) цивілізацій, що представляють цивілізаційний підхід до періодизації історії, а також в (3) концепціях індустріального, постіндустріального і інформаційного суспільств, що розглядають науково-технічний прогрес в якості основи для виділення стадій розвитку суспільства.

 


Читайте також:

  1. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  2. Актуальність курсу історіософії історії України
  3. Актуальність курсу «Історіософія історії України».
  4. АЛЬТЕРНАТИВНІСТЬ В ІСТОРІЇ
  5. Антивоєнні рухи напередодні Першої світової війни
  6. Антропологічна періодизація первісної історії
  7. Архівна справа в Україні в роки другої світової війни
  8. Афро-азійський світ після Першої світової війни.
  9. Близький Схід під час Другої світової війни.
  10. В історії Стародавньої Греції важливу роль відіграли два поліси: Афіни і Спарта.
  11. В рамках святкування Всесвітнього Дня Туалету (19 листопада 2013р.) Музей Історії Туалету оголошує конкурс робіт молодих художників та скульпторів
  12. Важливою методико-методологічною проблемою є періодизація історії економічної думки, визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.




Переглядів: 1274

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система людських потреб | Культурологічний, цивілізаційний, інформаційний та марксистський підходи до дослідження соціальних процесів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.