Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ

НАВЧАЛЬНА МЕТА

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

ЛЕКЦІЯ № 9

Топографічна анатомія верхньої кінцівки

Верхня кінцівка спереду відмежовується лінією, проведе­ною вздовж дельтоподібно-грудної борозни, позаду — лінією яка проведена вздовж задньої дельтоподібної борозни, знизу — по лінії, яка з'єднує нижні краї великого грудного м'яза та найширшого м'яза спини.

У межах верхньої кінцівки виділяють сім ділянок: пахвову, дельтоподібну, плеча, ліктьову, передпліччя, зап'ястя, кисті.

Спільними для верхньої кінцівки і грудей є три ділянки: лопаткова, підключична, пахвова.

Важливими топографічними утвореннями є пахвова та ліктьова ямки.

Пахвова ямка має чотири стінки і два отвори. Передня стінка утворена великим та малими грудними м'язами, задня — підлопатковим і великим круглим м'язами та найширшим м'язом спини, присередня — переднім зубчастим м'язом, а бічна — плечовою кісткою та м'язами плеча.

Верхній отвір пахвової ямки обмежений І ребром, ключи­цею з підключичним м'язом та верхнім краєм лопатки. Крізь нього проходять з боку шиї великі судини та нерви. Нижній отвір пахвової ямки спереду обмежений нижнім краєм великого грудного м'яза, ззаду — нижнім краєм найширшого м'яза спини, присередньо — переднім зубчастим м'язом та зовні — плечовою кісткою з м'язами плеча. Пахвова ямка заповнена жировою тканиною, в якій знаходяться лімфатичні вузли, судини та нерви.

Ліктьова ямка обмежена зверху двоголовим та плечовим м'язами, зовні — плечопроменевим, а зсередини — круглим пронатором. У ділянці ямки, безпосередньо під шкірою, розміщена серединна вена ліктя, а в глибині її проходять плечові артерія та вени, а також серединний нерв, містяться лімфатичні вузли.

Тема: “М’язева система.”

· Процес руху

· М'язи нижньої кінцівки

 

Анатомія м'язів нижньої кінцівки визначається їхніми головними функціями: локомоторною, ресорною та опорною. У ділянці таза та стегна знаходяться топографічні утворення, через які проходять великі судини та нерви, а також є "слабкі місця", де найчастіше виникають грижі. Знання анатомії м'язів, топографічних утворень необхідні студентам для вивчення хірургії, лікувальної фізкультури, неврології.

Знати: м'язи нижньої кінцівки, розташування, функції, топографічні утворення нижньої кінцівки.

Уміти:визначати за місцем розташування основні групи м'язів, вирішувати практичні завдання щодо функцій м'язів нижньої кінцівки й основних рухів у суглобах.

М'язи нижньої кінцівки поділяють на м'язи тазового пояса та м'язи вільної нижньої кінцівки.

М'язи тазового пояса:

клубово-поперековий м'яз(лат. т.iliopsoas) починається двома м'язами: клубовим м'язом, який лежить у клубовій ямці, і великим поперековим м'язом, який починається від поперекових хреб­ців. Обидва м'язи з'єднуються в клубово-поперековий, що виходить через м'язову лакуну і прикріплюється до малого вертлюга стегнової кістки.

Функція: згинає стегно, при фіксованих кінцівках згинає тулуб;

великий сідничний м'яз(лат. т.gluteus maximus) починається від зовнішньої поверхні клубової кістки, задньої поверхні крижової кістки та куприка, прикріплюється до сідничної горбистості стегнової кістки.

Функція: розгинає стегно, при фіксованих кінцівках розгинає тулуб;

середній сідничний м'яз(лат. т.gluteus medius) лежить під попереднім м'язом, починається від зовнішньої поверхні крила клубової кістки, прикріплюється до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: відводить стегно;

малий сідничний м'яз(лат. т.gluteus minimus) знаходиться під середнім сідничним м'язом, починається від зовнішньої поверхні крила клубової кістки, прикріплюється до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: відводить стегно;

м'яз-натягувач широкої фасції(лат. т.tensor fasciae latae) починається від верхньої передньої ості та гребеня клубової кістки, переходить у клубово-великогомілковий тракт і прикріплюється до бічного виростка великогомілкової кістки.

Функція: згинає стегно;

грушоподібний м'яз(лат. т.piriformis) починається на тазовій поверхні крижової кістки, виходить з порожнини таза через великий сідничий отвір і прикріплюється до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: обертає стегно назовні (супінація);

внутрішній затульний м'яз(лат. т.obturatorius internus) починається від внутрішнього краю затульного отвору, проходить через малий сідничий отвір і прикріплюється до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: обертає стегно назовні (супінація);

близнюкові м'язи: верхній близнюковий м'яз(лат. т.gemellus superior) починається від ості сідничої кістки,

нижній близнюковий м'яз(лат. т.gemellus inferior) від сідничого горба; обидва м'язи прикріплюються до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: обертають стегно назовні (супінація);

зовнішній затульний м'яз(лат. т.obturatorius externus) починається від зовнішнього краю затульного отвору і прикріплюється до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: обертає стегно назовні (супінація);

квадратний м'яз стегна(лат. т.quadrateus femoris) починається від сідничого горба і прикріплюється до великого вертлюга стегнової кістки.

Функція: обертає стегно назовні (супінація). М'язи вільної нижньої кінцівки

М'язи стегна. Передня група:

чотириголовий м'яз стегна(лат. т.quadriceps femoris) починається 4 головками: прямий м'яз стегна — (лат. т.rectus femoris)від нижньої передньої ості клубової кістки, бічний широкий м'яз— (лат. т.vastus lateralis), присередній широкий м'яз — (лат. т.vastus medialis), проміжний широкий м'яз— (лат. т.vastus intermedius): — від шорсткої лінії стегнової кістки; прикріплюється до горбистості великогомілкової кістки.

Функція: розгинає гомілку, прямий м'яз стегна бере участь у згинанні стегна;

кравецький м'яз(лат. т.sartorius) починається від верхньої передньої ості клубової кістки; прикріплюється до горбистості великогомілкової кістки.

Функція: згинає стегно в кульшовому суглобі і згинає гомілку в колінному суглобі.

Задня група:

півсухожилковий м'яз(лат. т.semitendinosus) починається від сідничого гор­ба і прикріплюється до великогомілкової кістки.

Функція: розгинає стегно і згинає гомілку;

півперетинчастий м'яз(лат. т.semimembranosus) починається від сідничого горба; прикріплюється 3 пучками, формуючи "глибоку гусячу лапку": один пучок приєднується до великогомілкової колатеральної зв'язки, другий — утворює косу підколінну зв'язку, третій — прикріплюється до великогомілкової кістки.

Функція: розгинає стегно і згинає гомілку;

двоголовий м'яз стегна(лат. т.biceps femoris) починається двома головками: довгою — від сідничого горба, короткою — від стегнової кістки; прикріплюється до головки малогомілкової кістки.

Функція: розгинає стегно і згинає гомілку.


Читайте також:

  1. III. Повторення вивченого матеріалу.
  2. III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
  3. IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв.
  4. IV. Вивчення нового матеріалу.
  5. IV. Вивчення нового матеріалу.
  6. IV. Виклад інформаційного матеріалу
  7. IV. Виклад інформаційного матеріалу
  8. IV. Подання нового матеріалу
  9. IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
  10. IІІ. Вивченняння нового навчального матеріалу.
  11. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  12. L2.T4/1.2. Засоби безперервного транспортування матеріалів. Транспортери.




Переглядів: 620

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ | М'язи гомілки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.