Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЕЛЕМЕНТИ КНИГИ ЯК МАТЕРІАЛЬНОЇ КОНСТРУКЦІЇ

4.1. Зовнішні елементи

4.2. Внутрішні елементи

 

У книзі втілена праця видавця, художника, друкаря, перепи­сувача. Саме оформлення та графічне виконання сприяють кра­щому сприйняттю книги та ефективному й зручному користу­ванню нею.

Сучасна книжка-кодекс складається з таких елементів:

1. Книжковий блок — це скріплені між собою елементи книги (зошити, карти, схеми, ілюстрації), підготовлені до оправлення. В книжковий блок скріплюють переважно зошити.

2. Форзац (з нім. «перед») — це складений вдвоє аркуш папе­ру між палітуркою та книжковим блоком. Призначення форзацу полягає в тому, щоб з’єднати книжковий блок і палітурку.

3. Каптал — кольорова тасьма з потовщеним краєм, яку при­клеюють зверху і знизу до корінця книжкового блоку для його скріплення, захисту, зміцнення та оздоблення.

4. Обкладинка чи палітурка — це оправа видання, що запобі­гає його пошкодженню від зовнішніх впливів, містить основні інформаційні дані про видання, виступає елементом зовнішньо­го оформлення. Палітурка має давню історію, її використовува­ли ще в рукописних книжках І ст. до н. е.

5. Суперобкладинка — додаткова обкладинка з клапанами- манжетами, що прикриває палітурку чи обкладинку і виступає елементом зовнішнього оформлення видання. Суперобкладин­ка оберігає палітурку від пошкодження та певним чином прикра­шає книгу.

6. Титульний аркуш — це початковий аркуш видання, який інформує про автора, назву, місце, рік видання книги й інші особливості. Титульний аркуш відносно новий елемент книги. Він виник на початку XVI століття. До цього часу книжки не мали титульних сторінок, необхідна інформація подавалася в кінці книги або на колонтитулах. титульні сторінки в сучасній книзі надзвичайно різноманітні. Контртитул — це ліва сторінка на розвороті титульного аркуша, де вміщено особливу інфор­мацію (про серію, зібрання творів загалом, відомості іноземною мовою). Авантитул — це перша сторінка книжкового блоку (коли є колонтитул або фронтиспис), де вміщено видавничу марку чи марку серії. Розворотний титул — це особливий титул, який ви­користовується у багатотомних, серійних або перекладних ви­даннях. Складається з двох титулів: основного (стандартного) і контртитула. Крім того у виданні є фронтиспис — це непарна сторінка розворотного титульного аркуша, на якій вміщують портрет автора або особливу ілюстрацію, яка відображає ідею твору). Фронтиспис теж відносно молодий елемент книги, який з’явився лише у ХVГ ст. Шмуцтитул — це додатковий титул, який обов’язково розташовується на правій стороні книжкового роз­вороту, як правило, з порожнім, незадрукованим зворотом. Ви­користовується тільки для того, щоб розділити частини (глави, розділи) особливої, урочистої книги, а також у збірках, збірни­ках, де важливо розділити окремі твори.

7. Колонтитул — заголовкові дані, винесені за основний текст, розташовані переважно у верхній частині шпальти, часто у поєд­нанні з колонлінійкою та колонцифрою. Це своєрідний заголовок тексту, вміщеного на сторінці, а колонлінійка відділяє колонти­тул від основного тексту. В історії книги колонтитули відіграли особливу роль, бо в давній рукописній книжці не було титульно­го аркуша, тому використовувався переважно колонтитул. Кож­не видання має колонцифру — порядковий номер сторінки.

8. Сигнатура — порядковий номер зошита. Сигнатура необ­хідна в процесі брошурування книги, вона дає можливість пра­вильно (послідовно) розташувати зошити. Подається на нижнь­ому внутрішньому березі сторінки.

9. Норма — коротка назва книжки чи прізвище автора, яке розташовується на кожному друкованому аркуші поряд із сиг­натурою (у лівому куті нижнього берега). Норма важлива в про­цесі брошурування. В окремі періоди свого розвитку рукописна книга мала ще й інші елементи, які з часом, з удосконаленням технології, відійшли.

10. Службова частина видання — елементи, які забезпечують зручність користування книгою, належне її опрацювання в орга­нах книжкової статистики, бібліографії тощо. Окремі дослідни­ки (Б. Тяпкін, А. Мільчин, М. Сікорський) називають службову частину апаратом (науково-довідковим апаратом) видання. В су­часних умовах український книгознавець М. Тимошик запрова­див термін «службова частина», що включає всі відомі елементи апарату і поділяється на три групи елементів:

а) засоби, що відрізняють одне видання від іншого (автор, назва, рубрикація, анотація, вихідні відомості, епіграф, присвята тощо);

б) засоби доповнення та супроводження тексту (передмова, вступна стаття, післямова, коментарі, примітки, список літерату­ри, бібліографічні посилання);

в) довідково-пошукові засоби (зміст чи оглав, додатки, покаж­чики, шрифтові та нешрифтові виділення).

Дослідники поділяють всі ці елементи книги на дві великі групи:

• зовнішні (обсяг, палітурка, суперобкладинка, форзац, фор­мат книги);

• внутрішні (текст, ілюстрації, які складають книжкові шпаль­ти й довідково-допоміжні елементи).

Матеріальна конструкція книги є надзвичайно складною, вона не сформувалася одночасно. Певні елементи книги є ре­зультатом історичного розвитку, технологій виготовлення ма­теріальних носіїв для закріплення тексту, можливостей відтво­рення тексту, а зрештою й продуктивних сил суспільства.


Читайте також:

  1. Cтаровинні рукописні книги
  2. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  3. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  4. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  5. Аналіз конструкції рульового керування.
  6. Аргументативні конструкції
  7. Базові елементи управління проектом
  8. БЕТОННІ ТА ЗАЛІЗОБЕТОННІ КОНСТРУКЦІЇ
  9. Будівництві (виготовленні) та реконструкції
  10. Будова й основні елементи машини
  11. Валідація НАССР- отримання об'єктивного доказу того, що елементи НАССР-плану результативні.
  12. Види валютних систем та їх елементи




Переглядів: 7399

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль книги в житті суспільства та її місце в системі ЗМК | Зовнішні елементи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.