Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічна рента

Рис. 12.2. Формування заробітної плати на ринку монопсонії

Рис. 12.1. Пропозиція та попит на працю для окремої фірми на кон­курентному ринку

 

На ринку праці досить часто може виникати ситуація, коли мо­нопольне становище займає покупець трудових послуг. Такий ри­нок називається монопсонією. Він властивий невеликим містам, у яких кількість зайнятих на певній фірмі становить основну части­ну всіх працюючих. Характерними прикладами можуть бути міста Марганець та Орджонікідзе Дніпропетровської області, де основна частина працюючих зайнята у гірничо-збагачувальній галузі. Оскільки трудові послуги у цьому випадку немобільні, тобто вони не мо­жуть швидко змінити місце проживання чи кваліфікацію, фірма диктує заробітну плату, визначаючи кількість взятих на роботу.

Оскільки на ринку монопсонії буде один покупець трудових по­слуг, то для нього пропозиція збігатиметься з галузевою, тобто її крива матиме зростаючий характер, внаслідок зростання альтерна­тивної вартості ресурсу. Щоб збільшити залучення трудових ре­сурсів, фірма змушена буде виплачувати більшу заробітну плату. Проте для зняття соціальної напруги більша заробітна плата має сплачуватися не тільки додатковим працівникам, а й тим, що були взяті раніше. Тому для монопсонії граничні витрати на ресурс не збігатимуться із заробітною платою, а завжди будуть вищими за неї. Відповідно крива МRС проходитиме вище, ніж крива S, а точка максимізації прибутку фірми (МRР = МRС) відповідатиме меншій ставці заробітної плати (WM) та меншій кількості взятих на роботу (LM), ніж при конкурентному ринку (рис. 12.2).

 

Однак монополізація ринку праці можлива не лише з боку по­купця, а й з боку продавця. Важлива роль у цьому належить проф­спілковим об'єднанням працівників. Вони можуть впливати на рівень заробітної плати через збільшення попиту на працю: сприя­ти своєю діяльністю зростанню попиту на кінцеві продукти, збільшен­ню продуктивності праці або цін на ресурсозамінники. Це потребує додаткових пояснень. Чому, скажімо, професійні об'єднання висо­кокваліфікованих працівників підтримують боротьбу за підвищен­ня мінімальної заробітної плати, хоча це і не вплине безпосередньо на заробітну плату їх членів? Тут спрацьовує не тільки солідарність, а й чіткий економічний розрахунок: зростання вартості некваліфікованої робочої сили збільшує попит на кваліфіковану, пересуває криву попиту вправо та підвищує рівноважний рівень заробітної плати.

Професійні об'єднання намагаються впливати і на пропозицію трудових ресурсів. Залежно від специфіки трудових послуг може застосовуватися тактика замкнутого (або цехового) чи відкритого тред-юніонізму. Замкнутий тред-юніонізм застосовується тоді, коли формальні чи неформальні професійні об'єднання можуть без­посередньо впливати на кількість трудових послуг певної кваліфі­каційної групи. При цьому входження до цієї групи теж контро­люється її членами. Скажімо, як можна контролювати пропозицію послуг докторів економічних наук? Оскільки науковий ступінь док­тора наук можна отримати, лише захистивши дисертацію перед тими, хто уже має цей науковий ступінь, то, спрощуючи чи ускладнюючи процедуру захисту, неформальне об'єднання докторів наук регулю­ватиме свою заробітну плату (рис. 12.3, а).

До відкритого тред-юніонізму профспілки вдаються тоді, коли не можна жорстко регулювати приплив нових працівників цієї ква­ліфікаційної групи. Тоді через укладання галузевих тарифних угод чи іншим шляхом установлюється певний мінімальний рівень за­робітної плати, який відсікає ту ділянку кривої пропозиції трудо­вих послуг, що лежить нижче від цього рівня. Крива пропозиції набуває ламаного характеру (рис. 12.3, б).

a
L
W     W2 W1  
D S2 S1

Рис. 12.3. Вплив профспілок на механізм формування заробітної пла­ти: а – замкнутий тред-юніонізм; б – відкритий тред-юніонізм

 

Ринок праці дає нам приклади, коли і продавець, і покупець зай­мають монопольне становище (так звана двостороння монополія). У цьому разі графіки на рис. 12.2, a і 12.3, б ніби накладаються один на одного: профспілка вимагає заробітної плати не нижче від мінімального рівня, а фірма наполягає на значно нижчій заробітній платі. Фактична ціна на такому ринку залежатиме від співвідно­шення сил. Однак є всі підстави вважати, що в умовах двосторон­ньої монополії фактична заробітна плата більше наблизиться до рівня конкурентного ринку, ніж у разі односторонньої монополії на будь-якому боці.

Розглянуті моделі пояснюють загальний механізм встановлення заробітної плати, але не дають відповіді на запитання про причини диференціації оплати трудових послуг окремих груп працівників. Вона пов'язана з відмінностями співвідношення попиту та пропо­зиції в різних сегментах ринку праці. Оскільки працівники не­однорідні за рівнем кваліфікації, здібностями, готовністю працюва­ти у тих чи інших умовах, це призводить до диференціації їхньої індивідуальної продуктивності праці та зумовлює різницю у за­робітній платі. Крім того, існують суттєві відмінності у привабли­вості самої праці: за непривабливу працю вироб-ники змушені пла­тити більшу заробітну плату. Відмінності у заробітній платі пояс­нюються і тим, що серед продавців трудових послуг існує, як прави­ло, недосконала конкуренція. Вона пов'язана насамперед географіч­ною обмеженістю мобільності трудових ресурсів, інституційними обме-женнями (наявність вищої освіти чи наукового ступеня для зайняття якоїсь посади тощо), соціологічними обмеженнями мо­більності.

Диференціація заробітної плати багато в чому пояснюється відмінностями інвестицій, здійсненими раніше у людський капітал. Інвестиції у людський капітал– це будь-які дії, що підвищують кваліфікацію та здібності працівника. До них належать витрати на освіту, охорону здоров'я, підвищення соціальної мобільності. Вдало здійснені інвестиції повертаються працівникові у вигляді збільшення заробітної плати. Це дуже важливо усвідомити сучасним студентам.

 

 

Термін "рента" використовується у повсякденному житті досить широко, і в нього може вкладатися найрізноманітніше значення. Для усунення подальших непорозумінь слід зазначити, що для еко­номіста рента– це ціна, що її сплачують за використання землі та інших природних ресурсів, кількість яких жорстко обмежена. Саме жорстка обмеженість ресурсів відрізняє ренту від усіх інших видів доходу.

Зробимо деякі припущення: 1) вважатимемо, що вся земля має однакову якість; 2) вся земля використовується для виробництва тільки одного продукту; 3) земля орендується на конкурентному ринку. За цих умов крива пропозиції землі буде мати абсолютно нееластичний характер (вертикальна пряма лінія). Єдиним дійо­вим фактором визначення ренти стає попит на землю. У свою чер­гу, він залежатиме від ціни продукції, що вирощується на землі, продуктивності землі та цін на ресурси, які використовуються ра­зом із землею. Так, якщо ціни на продукцію, вирощену на землі зростуть, то крива попиту на землю переміститься вправо та збільшить ренту (R2 проти R1). Навпаки, зростання цін на добрива, використання яких забезпечує бажаний рівень продуктивності землі, знизить попит на землю, а отже, й ренту до рівня R3. Негативний вплив факторів попиту може виявитися настільки значним, що крива попиту (D4) та крива пропозиції взагалі не перетинатимуться. За цих умов земля не зможе принести її власникам якогось доходу у вигляді ренти (рис. 12.4).


Читайте також:

  1. Абсолютна земельна рента.
  2. Абсолютна земельна рента.
  3. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
  4. Аналіз показників прибутковості та рентабельності підприємства
  5. Аналіз показників рентабельності.
  6. Аналіз рентабельності діяльності підприємства
  7. Аналіз рентабельності підприємства
  8. Аналіз рентабельності продукції
  9. Аналіз рентабельності продукції.
  10. Аналіз та оцінка рентабельності продукції
  11. Аферентний синтез та зворотна аферентація
  12. Бюджет як економічна і правова категорія




Переглядів: 1251

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення заробітної плати | Позичковий відсоток

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.