Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перехід до ендопаразитизму

 

Перехід від вільного життя до ендопаразитизму складніший, оскільки ендопаразити повинні бути пристосованими до життя у внутрішньому середовищі (у порожнистих органах, порожнині тіла, тканинах, у крові, внутрішньоклітинно) хазяїна. Так само можливі кілька різних шляхів переходу від вільного способу життя до ендопаразитизму.

1.Один з можливих шляхів, що веде до ендопаразитизму, пролягає черезектопаразитизм. Так, переважна більшість паразитичних інфузорій–триходин є ектопаразитами риб, проте серед них трапляються і ендопаразити, що оселяються у сечовому міхурі, сечопроводах і яйцепроводах цих хазяїв. Нечисленні види ендопаразитів є і серед моногеней, це полістоми з сечопроводів та сечового міхура амфібій чи глотки та дихальних шляхів чепепах. Певно, такий шлях пройшли і оводи – паразити колоносових порожнин, шлунка та кишечника копитних. Їхні предки могли бути подібними до вольфартових мух, паразитуючих у ранах ссавців. Подібне походження мали і кліщі демодокси, які напевно походять від кліщів, які живуть в епідермісі ссавців.

2.Найбільша група ендопаразитів – мешканці шлунково-кишкового тракту. Більшості з них притаманий первинний ендопаразитизм, тобто вони перейшли до паразитування у травній системі хазяїв безпосередньо від вільного способу життя. Цьому сприяли умови, за яких певні види вільноіснуючих тварин досить регулярно потрапляли до травного тракту майбутніх хазяїв. Деякі з таких тварин були переважно сапрозойними тваринами, преадаптованими до життя в анаеробних умовах. Серед ґрунтових та водних нематод є види, здатні в разі потрапляння до кишечника ґрунтових олігохет чи слимаків поводитися як факультативні паразити. Вони навіть досягають більших розмірів і продукують більше яєць, ніж особини, що розвиваються в звичайних для них умовах. Серед нематод–рабдитид є несправжні паразити, скоріше, коменсали, що живуть в кишечнику деяких ссавців, наприклад пробстмайєри коней. У інших нематод цієї групи в життєвому циклі чергуються вільноіснуючі та паразитичні генерації. У багатьох нематод личинки ведуть вільне життя, тоді як статевозрілі стадії є паразитами, напр. стронгіліди – збудники так званих пасовищних інвазій травоїдних ссавців. Поетапне скорочення вільноіснуючих стадій в процесі еволюції призвело до виникнення таких форм, у яких взагалі немає стадій, що знаходяться поза хазяїном (напр. філярії, у яких чергуються безхребетні і хребетні хазяї), або навіть весь цикл розвитку відбуваються в одній особині хазяїна (трихінели). Такі ряди форм відомі серед багатьох груп найпростіших: амеб, джгутикових – трихомонад, трипаносом, а також інфузорій.

3.Паразити, що живуть поза травним трактом хазяїна в інших органах і тканинах (парентеральні), здебільшого походять від предків, які пройшли етап паразитування в кишечнику. Так, на найпростіших – кокцидіях можна прослідкувати послідовні етапи процесу переходу від паразитування в кишечнику, печінці через паразитування у тканинах різних органів до парази­тування у клітинах крові. В останньому випадку у циклі розвитку беруть участь кровосисні кліщі, проте хребетні заражаються не через укуси кліщів, а лише в разі поїдання інвазованих членистоногих. Так само через пої­дання одних тварин іншими здійснюється циркуляція токсоплазм, у яких лише одна стадія розвитку відбувається поза хазяїном. Наступним етапом є життєвий цикл плазмодіїв, з кишечником хребетних уже зовсім не пов’язаний.

Вважають, що первинними хазяями трипаносом були комахи, у яких вони мешкали в кишечнику, а до хребетних вони перейшли після появи у деяких комах пристосування до живлення кров’ю останніх. У хребетних трипаносоми були первинними паразитами крові, потім вони дали початок паразитам інших тканин і органів (лейшманії), а деякі зовсім втратили зв’язок як з членистоногими, так і з кров’ю (збудник парувальної хвороби коней). Подібним чином джгутикові - кишкові паразити деяких комах, що живились соками рослин, перейшли до паразитування на певних стадіях життєвого циклу в судинній системі рослин (лептомонади). Інші паразити рослин пов’язані своїм походженням з вільноісную­чими сапрофагами (фітонема­тоди, деякі комахи) або перейшли до паразитування через живлення вегета­тив­ними частинами рослин (численні паразитичні комахи).

 


Читайте також:

  1. Взаємоперехід частин мови
  2. Вибір довжини і параметра перехідної кривої
  3. Виникнення суб'єктивних прав і юридичних обов'язків — перехід від загальних приписів правових норм до конкретної моделі поведінки конкретних господарюючих суб'єктів.
  4. Граничний перехід у нерівностях
  5. Грошово-кредитна політика україни в перехідний період у світлі монетаристської теорії
  6. Електронно-дірковий перехід без зовнішнього електричного поля
  7. Електронно-дірковий перехід із зовнішнім джерелом напруги
  8. Закономірності та особливості розвитку перехідних економік
  9. Закономірності та особливості розвитку перехідних економік.
  10. Заходи антиінфляційної політики у розвинених країнах і в перехідній економіці
  11. Історичний перехід до NGN-головний тренд розвитку сучасних телекомунікацій
  12. Класичний метод розрахунку перехідних процесів




Переглядів: 1092

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Перехід до ектопаразитизму | Адаптації до паразитичного способу життя

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.