Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПІДХОДИ (ПРИНЦИПИ) КЛАСИФІКАЦІЇ БАКТЕРІЙ.

ФІЛОГЕНЕТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ.

ГЕНОСИСТЕМАТИКА БАКТЕРІЙ.

ФЕНОТИПОВА СИСТЕМАТИКА.

СУЧАСНІ НАПРЯМИ В СИСТЕМАТИКИ БАКТЕРІЙ.

ХАРАКТЕРИСТИКА ТАКСОНІВ ЗА ДЕВ'ЯТИМ ВИДАННЯМ КЕРІВНИЦТВА БЕРГІ З СИСТЕМАТИКИ БАКТЕРІЙ.

ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ СИСТЕМАТИКИ БАКТЕРІЙ.

КОНЦЕПЦІЯ ВИДУ В БАКТЕРІОЛОГІЇ.

ТЕРМІНОЛОГІЯ, ЩО ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ В СИСТЕМАТИЦІ.

ПІДХОДИ (ПРИНЦИПИ) КЛАСИФІКАЦІЇ БАКТЕРІЙ.

 

 

У різні часи в основу класифікації бактерій були закладені практичні дані, принципи, закономірності, зумовлені рівнем знань і розвитком науки для певного моменту часу. Систематика бактерій розвивалась стихійно, оскільки кожен дослідник вно­сив елементи суб'єктивізму у класифікацію певної групи мікро­організмів. Це залежало від його наукової ерудиції, методів, вико­ристовуваних у дослідженнях, специфічності досліджуваної гру­пи мікроорганізмів. Тому класифікації різних груп мікроорганіз­мів нерівноцінні за закладеною в них інформацією.

Для класифікації бактерій використовували різні методи досліджень, але основним з них є морфолого-фізіологічний під­хід,тобто сукупність морфолого-культуральних та фізіолого-біохімічних ознак.

Морфолого-культуральні ознаки— це морфологія клі­тини (коки, палички, спірили, розміщення клітин — поодино­ко чи в агрегатах), наявність ендоспор, капсули, джгутиків, їх роз­міщення, забарвлення за Грамом, а також характер росту на агаризованих (характеристика колоній) та в рідких поживних сере­довищах.

Фізіолого- біохімічні (або фізіологічні) ознаки відно­шення до кисню, яким чином одержують енергію, залежність росту від температури, рН, асиміляція різних поживних речо­вин (джерела вуглецю, азоту та ін.), потреба в додаткових фак­торах росту, відношення до антибіотиків тощо.

Сукупність морфолого-культуральних і фізіолого-біохімічних ознак була покладена в основу розподілу бактерій на групи різного рангу, тобто була критерієм класифікації бактерій. У результаті такого підходу виникла фенотипова класифікація бактерій, яка широко прийнята і у наш час. Фенотип— це сукупність усіх ознак і властивостей організму, що сформу­вались у процесі його індивідуального розвитку. Фенотип визна­чається взаємодією генотипу з умовами навколишнього середо­вища, в яких розвивається організм. Генотип — сукупність спад­кових ознак організму.

Слід зазначити, що було зроблено спроби побудувати систе­матику бактерій на інших принципах і підходах. Для цього вико­ристовувались серологічні методи, основані на тому, що анти­генні сполуки найкраще зв'язуються з антитілами спорідненого організму, ніж з антитілами організмів, більш далеких за ступе­нем спорідненості. Проте серологія не знайшла широкого засто­сування у класифікації бактерій із-за значної складності серо­логічних реакцій, хоча слід визнати, що ці реакції досить специ­фічні. Систематики намагались використовувати хімічний склад, а також особливості метаболізму бактерій для визначення їх сис­тематичного положення. З цією метою аналізували такі ознаки, як концентрація білків, склад ліпідів і жирних кислот, склад клітинних стінок, особливості складу зовнішньої мембрани (у грамнегативних бактерій), цитохромний склад клітини. Проте за допо­могою цих хемотаксономічних підходівбули вирішені тільки деякі окремі питання систематики бактерій.

Фактично між систематикою класичною, основаною на морфолого-фізіологічному підході, і систематикою хімічною немає принципової різниці. І в першому, і в другому випадках класи­фікація бактерій базується на фенотипових ознаках.

Ще одним підходом класифікації бактерій є математич­ний підхід, зокрема нумеричний аналіз, або нумерична таксо­номія. Принцип нумеричної таксономії був розроблений у XVIII ст. французьким ботаніком М. Адансоном і використовується в мікро­біології з XX ст. після створення електронно-обчислювальної техніки (ЕОМ). Згідно з принципами М. Адансона різні ознаки, які піддаються обліку, мають однакове значення для характе­ристики організму. Для кількісної оцінки враховують якомога більшу кількість ознак, які підбирають так, щоб вони були альтер­нативними, тобто, щоб їх варіанти можна було позначити зна­ками "плюс" і "мінус". Оцінку різних комбінацій ознак прово­дять на ЕОМ. При цьому кожну з ознак одного штаму порівню­ють з кожною ознакою всіх інших штамів. Вважається, що подіб­ність між двома досліджуваними штамами тим вища, чим більше відношення кількості збіжних ознак до кількості врахова­них ознак. Для попарного порівняння користуються коефіцієнтом подібності (величина S).

У результаті розрахунків одержують величини від 0 до 1. S= 1 означає 100%-ну подібність, тобто ідентичність, a S < 0,02 — абсолютну неподібність. Слід зазначити, що і нумеричний підхід базу­ється на аналізі фенотипових ознак і його (як і хемотаксономічний підхід) можна вважати різновидом фенотипової систематики.

Принципово новим підходом, який відрізняється від фено­типової систематики, є геносистематикабактерій. Ступінь гене­тичних відмінностей у організмів можна оцінити за такими показ­никами: вміст ГЦ в ДНК; гібридизація ДНК—ДНК і ДНК—РНК; амінокислотна послідовність білків; нуклеотидна послідовність генів. Саме завдяки використанню молекулярно-біологічних і гене­тичних методів досліджень у систематиці бактерій став можли­вим бурхливий розвиток філогенетичної класифікаціїбактерій, яка відображає еволюційні зв'язки між організмами.


Читайте також:

  1. АЛЬТЕРНАТИВНІ ПІДХОДИ ДО ВИДІЛЕННЯ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ
  2. Антагоністичні - критеріальні класифікації надто спрощені, тому дослідники
  3. Базові та прикладні класифікації
  4. Важливою ознакою класифікації є принцип побудови перетворювачів кодів, згідно з яким їх можна поділити на чотири групи.
  5. Види документів за ознаками класифікації та групами
  6. Види та ознаки класифікації джерел фінансування проекту
  7. Визначення поняття права. Значення загального поняття права. Різні підходи до визначення поняття права.
  8. Вимір дохідності та загальні підходи до оцінки ефективності управління інвестиційним портфелем.
  9. Вітчизняні бюджетні класифікації
  10. Геносистематика бактерій.
  11. Геометричний і структурний підходи
  12. Глобалістика: підходи до визначення, її риси та ознаки як самостійної науки.




Переглядів: 3357

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Синхронні культури | ТЕРМІНОЛОГІЯ, ЩО ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ В СИСТЕМАТИЦІ.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.