Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ГЕОМОРФОЛОГІЧНА БУДОВА

Геоморфологія – географічна наука про закономірності формування і поширення різних генетичних типів і форм рельєфу. У наступних двох параграфах ми вивчимо спочатку закономірності утворення великих форм рельєфу (гір, височин, низовин) під впливом процесів, які протікають у космосі, чи глибоко в надрах Землі, а потім – невеликих форм рельєфу і їх комплексів (утворених, переважно, під впливом процесів, що протікають на земній поверхні під впливом клімату, діяльності людини тощо).

ГЕОТЕКТУРИ Й МОРФОСТРУКТУРИ

Які чинники зумовили утворення великих форм рельєфу?

Великі форми сучасного рельєфу - гори, височини, низовини, - утворилися протягом неотектонічного етапу розвитку земної кори (який розпочався після останнього стиснення Землі, що розпочалося у різних місцях території України 35 - 25 млн. років тому). Різні ділянки літосфери при цьому рухалися у різному напряму і з різною інтенсивністю. Одні ділянки піднімалися (таких територій було більше), інші - опускалися. Чим інтенсивнішими були підняття, тим інтенсивніше протікала денудація (вивітрювання й перенесення гірських порід). На ділянках опускань переважала акумуляція (накопичення осадових гірських порід). У залежності від напряму й інтенсивності неотектонічних рухів, та особливостей утворення й змін гірських порід виділять великі форми рельєфу: п’ять типів рівнин і три типи гір. Чинники утворення типів рівнин і гір охарактеризовані в таблиці 6, а їх поширення показане на рис. 6.

 

На які типи поділяються рівнини (Типи морфоструктур рівнин)

У межах платформ Євразійської літосферної плити неотектонічні рухи були порівняно мало інтенсивні (+400...–100 м), тому тут утворились різні типи рівнин.

У межах центральних частин Українського щита і Донецької герцинської складчастої області утворились цокольні рівнини (знайдіть їх приклади на фізичній карті). Унаслідок тривалого підняття міцні кристалічні чи зім'яті у складки породи фундаменту платформи (цоколя) вийшли тут на поверхню, або залягають поблизу неї.

В межах плит платформ на пластах порід осадового чохла утворились пластово-денудаційні рівнини (внаслідок активного підняття і денудації горизонтальних пластів ущільнених осадових гірських порід), або пластово-акумулятивні та акумулятивні рівнини (унаслідок слабкого підняття або опускання, що зумовили накопичення пухких антропогенових відкладів поверх пластів більш міцних гірських порід ).

Таким чином у межах України є 5 типів платформенних рівнин.

 

Які типи рельєфу утворилися у межах рухливого поясу?

У межах Середземноморського рухливого поясу неотектонічні рухи були значно інтенсивніші, ніж у межах Євразійської літосферної плити. Зокрема, внаслідок інтенсивного підняття (до 2 км) утворилисямолоді гори Карпати (переважно складчасто-брилові, на південному заході - вулканічні ), оновилися Кримські горивперше утворені в кіммерійський геотектонічний цикл. Кримські гори також переважно складчасто-брилові (Головне пасмо), або складчасті (передгірні пасма).

Одночасно з підняттями центральних частин складчастих систем (утворенням гір) відбувалися опускалися передгірних прогинів і западин (на 2...8 км). Опускання тут компенсувались накопиченням осадових порід, що зносилися з гір внаслідок процесів вивітрювання. Передгірним прогинам відповідають, наприклад, Передкарпатська височина, Закарпатська низовина, рівнини північної частини Керченського півострова і південна частина дна Азовського моря.

 

Неотектонічний етап триває і понині. Продовжуються вертикальні й горизонтальні рухи земної кори.

У межах платформенних рівнин переважають підняття (+2..5 мм за рік), і лише невеликі ділянки опускаються. У Карпатах підняття становлять +2...4 мм на рік, у гірському Криму +1..3 мм за рік (на Південному березі Криму –1...2мм).


Читайте також:

  1. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
  2. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
  3. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
  4. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  5. Антигенна будова HDV
  6. АСОЦІАЦІЯ. ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
  7. Атмосфера. ЇЇ хімічний склад та будова
  8. Атомно-молекулярна будова речовини.
  9. Базис і надбудова.
  10. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
  11. Будова автономної нервової системи
  12. Будова активного центру ферментів




Переглядів: 955

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Протягом антропогенового періоду | Типи і невеликі форми рельєфу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.