Газ знаходиться в циліндричній посудині з поршнем (рис. 2.5). Якщо газ, розширюючись , переміщує поршень на нескінченно малу відстань dl , то він виконує над ним роботу
, (2.13)
де S- площа поршня, Sdl=dV- зміна об’єму газу. Повну роботу А, яка виконана газом при зміні його об’єму від V1 до V2 , знайдемо інтегруванням:
(2.14)
Рис. 2.5 Рис. 2.6
Тобто, щоб визначити роботу системи при зміні об’єму, потрібно тиск проінтегрувати за об’ємом від початкового V1 до кінцевого V2 значень.
На координатній площині ( p, V ) робота дорівнює площі криволінійної трапеції, яка зверху обмежена графіком залежності p = f (V ), знизу – віссю V, ліворуч і праворуч прямими V = V1 і V =V2(рис. 2.6).
Величина роботи залежить не тільки від початкового і кінцевого станів,а й від того , яким є термодинамічний процес. Якщо процес відбувається по замкненій кривій і газ повернувся до початкового стану , то повна робота , виконана газом, не дорівнює нулю.
Кількість теплоти.Під кількістю теплоти розуміють лише ту частину енергії, яка передається у процесі теплообміну і яка не може визначати ні теплової, ні внутрішньої енергії тіла в цілому. Робота і теплота тісно пов’язані між собою і мають ту спільну властивість , що вони існують лише в процесі передавання енергії, а їх числові значення залежать від виду цього процесу.