Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Центральна нервова система

ЦНС людини включає: головний мозок та спинний мозок

Спинний мозок - складається з нервових волокон, які йдуть посередині тіла, захищені кістковою тканиною.

Спинний мозок самостійно здійснює лише дуже прості рефлекси, наприклад, колінний. Основна його функція пов’язувати ЦНС тілом людини. Функціонально всі його нейрони поділяються на мотонейрони, інтернейрони (посередники), нейрони симпатичного і парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи.

Головний мозок складається зі стовбуру мозку, мозочка, ретикулярної формації, проміжного і кінцевого мозку (півкуль).

 

СТОВБУР МОЗКУ складається з ДОВГАСТОГО МОЗОКУ, МОСТУ та СЕРЕДНЬОГО МОЗКУ.

Функції стовбуру мозку:

Стовбур головного мозку 1) організовує життєво необхідні рефлекси: дихання, травлення, секреції тощо. 2) Здійснює провідну функцію: проводить висхідні та низхідні сигнали.

Довгастий мозок Це еволюційно найдавніша частина головного мозку. Знаходяться нервові центри дихання (вдих-видих), травлення (слиновиділення, секреторна діяльність травних залоз, жування, ковтання), а також нервові центри захисних рефлексів (мигання, кашлю, блювання, чхання). У ньому містяться ядра блукаючого нерва, які іннервують серце та інші внутрішні органи.
Міст є центри, що контролюють міміку та жування.
Середній мозок Містяться первинні центри зору, слуху, м'язевого тонусу. Один з основних центрів регуляції рухів і напруження скелетних м'язів.

 

Від стовбуру мозку відходять двенадцать пар черепних нервів

 

 

 

МОЗОЧОКприлягає до стовбуру мозку ззаду.

Як складова заднього мозку розташований безпосередньо над довгастим мозком. Він складається з двох півкуль, сполучених черв'яком.

Мозочок регулює рівновагу тіла, координацію рухів (робить їх точними) і підтримання тонусу м'язів (при ураженні втрачається здатність до точних, узгоджених рухів, рівновага тіла).

РЕТИКУЛЯРНА ФОРМАЦІЯ (від лат. ретикулум - сітка і лат. формаціо - утворення) - це утворення зі скупчень нервових клітин з дуже розгалуженими дендритами і довгими аксонами, що утворюють густу сітку. Ретикулярна формація тягнеться від спинного мозку через стовбур і далі до кінцевого мозку.

Часто її порівнюють із центральним рубильником, за допомогою якого вмикають або вимикають енергію. Ця своєрідна «електростанція» мозку працює на повну потужність, коли людина активно працює, мислить або охоплена емоціями. Вона регулює рівень збудливості і тонусу різних відділів нервової системи, включно з корою півкуль ГМ.

 

ПРОМІЖНИЙ МОЗОК

Розташування проміжного мозку Проміжний мозок (збоку)
   
Проміжний мозок (ззаді)  
  1. Зоровий горб 2. Чотиригорбикове тіло середнього мозку 3. Шишкоподібна залоза (епіфіз) 4. Медіальне колінчасте тіло; 5. Латеральне колінчасте тіло
  • зорові горби (таламус) - найбільші утворення проміжного мозку яйцеподібної форми, що прилягають до великих півкуль (п.4,5,6).
  • надгорбова ділянка (епіталамус) - мозкові смужки епіталамусу прилягають до верхньої частини зорових горбів. Задні частини їх розширюються, з'єднуючись між собою та з шишкоподібною залозою (епіфізом)(п. 8).
  • загорбова ділянка (метаталамус) - медіальне та латеральне колінчасте тіло, що розміщені ззаду від подушок зорових горбів (Вид ззаді: п. 4, 5).
  • підгорбова ділянка (гіпоталамус) - розміщена безпосередньо під зоровими горбами, включає сірий горб (п. 13), лійку, гіпофіз (п. 15 – нейрогіпофіз, п. 16 - аденогіпофіз), соскоподібні тіла (п.12).

2,3,17 – ядра гіпоталамусу.

Таламус (зоровий горб) підкірковими центрами чутливості всього тіла людини.Вся інформація (крім нюхової), яка йде до кори головного мозку, обов'язково проходить через зорові горби. Крім того, зорові горби з'єднані з блідою кулею, що розташована ззовні від них і є підкірковим руховим центром.
Епіталамус (надгорбова ділянка) мозкові смужки епіталамусу є підкірковим нюховим центром, а шишкоподібна залоза (епіфіз) за своєю будовою і функціями належить до залоз внутрішньої секреції.
Метаталамус (загорткова ділянка) Внутрішні колінчасті тіла (медіальні) є поряд з нижніми горбиками чотиригорбикового тіла середнього мозку підкірковими слуховими центрами. Зовнішні (латеральні) колінчасті тіла разом з верхніми горбиками чотиригорбикового тіла та подушками зорових горбів є підкірковими зоровими центрами.
Гіпоталамус (підгорбкова ділянка) розташовані центри вегетативної нервової системи, регуляції ендокринних залоз. Впливає на обмін речовин, діяльність всіх внутрішніх органів, роль в теплорегуляції, підтриманні гомеостазу, впливає на емоційні реакції людини. Донизу гіпоталамус переходить в гіпофіз — це провідна ендокринна залоза.

Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  3. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  4. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  5. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  6. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  7. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  8. VI. Узагальнення та систематизація знань
  9. VII. Закріплення нового матеріалу і систематизація знань.
  10. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  11. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру
  12. Автоматична система сигналізації




Переглядів: 1480

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
НЕРВОВА СИСТЕМА ЛЮДИНИ | КОРА ГОЛОВНОГО МОЗКУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.