МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Тема: Підприємства та установи, як суб’єкти АП.Лекція №10 План 1. Поняття, види і правові засади діяльності підприємств і установ. 2. Правове становище адміністрацій підприємств і установ в системі ОВВ. 3. Порядок утворення та припинення діяльності підприємств та установ.
1. Підприємства і установи – організації, які виконують економічні, соціально – культурні, адміністративно – політичні та інші функції в державі з метою задоволення матеріальних, духовних, та інших потреб, громадян і суспільства. Класифікаційний поділ юридичних осіб на підприємства та установи здійснюється в залежності від змісту, результату і мети основної діяльності. Підприємство – самостійний господарський суб’єкт, який здійснює свою діяльність на статутній основі, має права юридичної особи, здійснює виробничу, науково – дослідну та комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку ( доходу ). Ознаки підприємства – це його основні характерні риси, які відрізняють дану організаційну форму від інших суб’єктів АП. Таким ознаками є:
1. Підприємство має статут – основний документ на основі якого, воно функціонує; 2. Має статус юридичної особи; 3. Має відповідну адміністрацію, яка керує підприємством від свого імені та несе відповідальність за результати діяльності; 4. Має розрахункові рахунки в установах банку; 5. Має печатку; 6. Промислове підприємство, може мати зареєстрований товарний знак.
Установи – виконують в суспільстві соціально – культурні, або адміністративно – політичні функції. Мета їх створення отримання відповідного соціального ефекту, який не має матеріального виразу, або матеріальної сторони, є другорядною. Основні джерела права, що регламентують діяльність підприємств та установ. Це поділ законодавчих актів за межами впливу на діяльність підприємств та установ: 1. Загальні законодавчі акти – регулюють діяльність підприємств і установ, визначають загальний статус юридичних осіб в суспільстві, встановлюють загальні межі на діяльність суб’єктів права ( КУ, господарсько – цивільний кодекс, ЗУ „ Про власність”, статут – підзаконний нормативний акт що затверджується власником). 2. Спеціалізовані – регулюють діяльність або підприємств або установ, визначають їх статус в системі державного управління, функції, компетенції, відповідно: ( ЗУ „ Про господарські товариства”, ЗУ „ Про освіту”, ЗУ „ Про наукову та науково технічну діяльність”, ЗУ „ Про бібліотеки”, ЗУ „ Про архіви та архівні установи” від 24.10.1994р.
Види підприємств та установ. Їх класифікаційний поділ в залежності від форми власності та власника:
1. Індивідуальні – засновані на особистій власності фізичної особи та на її праці. 2. Сімейні – засновані на особистій власності, але на праці громадян, що споріднені між собою. 3. Приватні – засновані на особистій власності, але з правом наймання особливих сил. 4. Колективні – засновані на власності трудового колективу, громадської чи релігійної організації. 5. Державно – комунальні – засновані на власності адміністративно-територіальних одиниць. 6. Державні – засновані виключно на державній власності. 7. Спільні – засновані на участі декількох власників в тому числі й іноземних.
Загальні засади управління підприємством розділяють таке управління на 2 категорії:
- безпосереднє управління – здійснює власник підприємства, або уповноважений власником адміністратор; - принцип колегіальності – здійснюється органом власника через укладання контракту в якому зазначаються сторони компетенції органу.
2.
Правове становище адміністрації встановлені законом функції та компетенції, а також відповідальність адміністрації, що встановлюють права і обов’язки, щодо здійснення своїх функцій. Адміністрації підприємств мають на меті: 1. Створити безпечні умови праці для співробітників; 2. Забезпечити виконання, підприємствами, своїх завдань, та функцій; 3. Представляти інтереси юридичної особи в інших державних органах влади; 4. Задовольняти економічні, соціально-культурні, духовні та інші потреби співробітників підприємств;
Підприємства та установи вступають в АПВ з ОВВ, місцевого самоврядування, іншими суб’єктами права з приводу: - оперативного і бухгалтерського обліку результатів своєї діяльності; - статистичної звітності; - податків; - безпеки виробництва та праці; - протипожежної і екологічної безпеки; - санітарно-гігієнічних норм і вимог щодо захисту здоров'я працівників, населення; - охорона навколишнього середовища від забруднення, та інших шкідливих впливів; - відшкодування збитків, що завдані іншим суб’єктам; - сплата штрафів та інших зборів; - створення спеціальних робочих місць для осіб з обмеженою працездатністю; - проведення непрофільних робіт у разі стихійного лиха; - діяльність підприємств в обставинах, що спричинені надзвичайними ситуаціями ( подіями ).
Загальні принципи правового становища адміністрацій підприємств та установ: 1. Принцип законності – адміністрація має здійснювати свої завдання лише на основі законів. 2. Відповідальності – підприємство має відшкодовувати завдані збитки за власний рахунок. 3. Захищеності – підприємство має вимагати відшкодування збитків, від неправомірних дій інших суб’єктів. 4. Незалежності – вплив державних органів на діяльність установ може здійснюватись лише через прийняття НПА або в разі реакції на неправомірні порядки.
Особливою посадовою особою, що здійснює діяльність підприємств є керівник, який призначається власником, а також несе відповідальність за результати діяльності підприємства.
Повноваження керівника підприємства: 1. Представляє інтереси підприємства, або установи в інших органах виконавчої влади та в інших суб’єктах права; 2. Розпоряджається майном та коштами; 3. Комплектує та розставляє кадри; 4. Визначає склад і обсяг відомостей, що становлять таємницю; 5. Укладає господарські та трудові договори; 6. Відкриває в банках розрахункові та інші рахунки; 7. Призначає заступників та уповноважених осіб для вирішення компетентних питань.
3. Порядок створення підприємства, припинення його діяльності – це процедура державної реєстрації, передбачена законом або іншими підзаконними актами. 1. Добровільності – передбачає створення підприємств лише за згоди власника. 2. Доцільності – в установчих документах вказується мета діяльності. 3. Статурності – передбачає наявність в установі, статуту, який визначає основні компетенції підприємства. 4. Обов’язкової державної реєстрації – після створення установа реєструється в ЄДРПОУ.
Ліквідація підприємств – зупинка діяльності та виключення через незадовільну діяльність або за рішенням власника, в інших випадках передбачених законом: 1. Пряма; 2. Реорганізація – шляхом злиття або відокремлення.
Читайте також:
|
||||||||
|