Біосфера, за В.І.Вернадським, являє собою одну з геологічних оболонок земної кулі, в якій усі процеси -- геохімічні та енергетичні перетворення -- зумовлені сумарною активністю усіх організмів (живої речовини).
Планетарна роль живої речовини полягає у її впливі на косну речовину.
Газова функція живої речовини: життєдіяльність організмів змінює газовий склад атмосфери. Більшість газів породжені життям.
Концентраційна функція живої речовини: живі організми вибірково накопичують у своїх тілах певні хімічні елементи.
Окисно-відновна функція живої речовини: в ході біохімічних реакцій, що протікають у живій речовині, змінюються ступені окислення багатьох хімічних елементів, що призводить до зміни їх рухомості і перерозподілу в земній корі.
Біологічна функція живої речовини пов"язана з розмноженням і переміщенням живих організмів та прагненням їх зайняти всі доступні для існування місця в біосфері.
Енергетична функція живої речовини: жива речовина постійно та активно здійснює біогеохімічний кругообіг хімічних елементів за рахунок вловлювання сонячної енергії.
Ноосфера -- це етап еволюційного розвитку біосфери, коли людство, кероване знаннми та озброєне досягненнями наукового прогресу, стає новою геологічною силою, яка починає активно, а головне -- розумно змінювати біосферу в своїх інтересах.
Біосфера -- це глобальна система життєзабезпечення; найбільша відома науці біосистема; вищий рівень інтеграції живої матерії.