Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



З історії науки

Питання для самоперевірки

1. Що таке внутрішнє середовище організму? За рахунок чого під гри­мується гомеостаз внутрішнього

середовища організму?

2. У чому полягає біологічне значення міжклітинної речовини?

3. Що таке лімфа? Поясніть механізм утворення лімфи. Визначте функції лімфи.

4. Охарактеризуйте функції і склад кроні.

5. У яких органах утворюються формені елементи крові?

6. Взаємозв'язок будови і функцій еритроцита ( лейкоцита)

7. Що таке імунітет? Обрушуйте внесок І.І. Мечникова у створення вчення про імунітет.

8. Які види імунітету ви знаєте? Які структури організму беруть участь в імунній відповіді?

9. Обміркуйте, чи можна сказати, що якийсь вид імунітету корисні­ший за інший?

10. У чому полягає механізм зсідання крові?

О З давніх – давен люди вважали кров носієм життя і називали її "магічною рідиною". Давньогрецький лікар Гіппократ рекомендував важкохворим пити кров, одержану від здорових людей. У Давньому Римі патриції з метою омолодження пили кров помираючих гладіаторів.

о У середньовіччі спроби лікуватися кров'ю продовжувалися. Є свідчення, що в XV ст. з метою рятування життя папи римського Інокентія VIII з крові трьох хлопчиків для нього було зроблено "еліксир молодості". Однак він не допоміг помираючому.

° Відкриття лімфатичних судин належить професорові з Павії Каспару Азеллі (1585-1626). Праця з їх описом вийшла в світ у 1622 р. До цієї праці лімфатичні судини розглядалися як розгалуження нервів. Вивчення лімфатичної системи продовжував професор з Монпельє Пекета, який у 1667 р. описав грудну лімфатичну протоку, яку до цього вважали веною.

о Наукове вивчення питання імунітету почалося лише за часів Луї Пастера ( 1822 1895). Несприятливість до хвороби у людей, що пере­хворіли, JI. Пас і ер пояснював тим, що мікроби вичерпують в організмі всі погрібні для них поживні речовини.

о Епоху в справі розуміння імунітету становлять роботи І.І. Мечникова, який пояснив імунітет як наслідок успішної боротьби лейкоцитів-фагоцитів з мікробами. Далі було доведено, що фагоцитарна функція властива багатьом клітинам організму, яких об'єднано в систему мононуклеарних фагоцитів (В.К. Високович, А. Ашот).

о Англієць Салмон і американець Сміс ( 1886) довели, що вакци­націю можна робити мертвими культурами бактерій.

о Англійський учений А. Райт (1861-1947) і наш співвітчизник U.K. Високович (1854-1912) виготовили вакцину проти черевного тифу.

о НА. Хавкіним (1860-1930) було виготовлено вакцину проти хо­лери і чуми.

о 1888 року Е. Ру (1853-1933), співробітник Л. Пастера, вивчаючи дифтерійну і правцеву палички, відкрив бактерійні токсини. Це дало змо­гу німецькому вченому Іі. Берингу (1854—1917),японцю С. Кітазато (1856- 1931) виготовити протидифтерійну сироватку. Майже одночасно цю си­роватку було добуто Е. Ру в Парижі і Я.Ю. Бардахом ( 1857 1929) в Одесі.

Важливо знати, що ...

Якщо мікроорганізми, які попадають в організм через шкіру та слизові оболонки і не знезаражуються такими природними хімічними

сполуками, як ферменти, що містяться в сльозах та слині, то розпочи­нається запалення, тобто імунна відповідь організму.

Деякі мікроорганізми, які спричинюють захворювання, здатні роз­почати запалення. Такий тип захисту називають неспецифічним, бо знищується не конкретний мікроорганізм, а ушкоджувальні агенти. У цій ділянці ураження (в даному випадку це бронхи) збільшується кровонаповнення та з'являються нейтрофіли, що поглинають та знешкоджу­ють цих агентів. Хвороботворні мікроорганізми ушкоджують локально тканини, що зумовлює виділення ними біологічно-активних речовин простагландитів та гістаміну. Ці субстанції не тільки спричинюють на­бряк та біль, але також притягують нейтрофіли та інші види лейкоцитів. Мікроорганізми, виділяючи токсини, стимулюють вихід нейтрофілів з кров'яного русла, які через тоненькі пори ендотелію судин прямують у місця ураження тканин. Це явище називається діапедезом. Нові нейтрофіли мають рецептори, якими вони розпізнають антитіла. Як антитіло, так і мікроорганізм приєднуються до нейтрофілів. Нейтрофіли формують псевдоподії, якими обхоплюється та поглинається мікроорганізм. Перетравлення мікроорганізму здійснюється ферментами, що містяться у лізосомах – дрібних, сферичної форми органелах. Цей процес називається фагоцитозом.

Швидка неспецифічна відповідь організму може попередити по­ширення інфекції. Якщо ж інфекція стійка або поширюється, можуть активізуватись два типи специфічного захисту: продукція антитіл або клітинний імунітет. Такий захист називають імунною відповіддю; він залежить від активності лейкоцитів, В- та Т- лімфоцитів і забезпечить, захист проти інфекції у майбутньому. В - лімфоцити, які розпізнають сторонні білки або антигени хвороботворних мікроорганізмів, відрізняються генетично від білків організму людини. Антигени стимулюють В - клітини до розмноження, утворюючи плазматичні клітини, які секретують антитіла-білки, що атакують і знищують антигени.

Т - лімфоцити розвиваються в тимусі. Т – клітини - кілери (вбивці) реа­гують на залишки знищених антигенів та на інші інфіковані клітини своїми сильнодіючими білками - лімфокінами. Т – клітини – хелпери (помічники)

активують В- та Т - клітини, тоді як Т - клітини - супресори пригнічують уражуючий агент.

У крові циркулюють понад 25 неактивних протеїнів, що утворю­ють систему комплементу та активуються антитілами або лімфокінами. Вони нейтралізують токсини бактерій і комплекси антиген — антитіло. Протеїни проникають через мембрану хвороботворного мікроор­ганізму, який розривається під тиском внутрішньоклітинної рідини.

Цікаво знати, що:

о Бактеріологи Зальбурзького університету винайшли, що ручки, якими медперсонал клініки користується для ведення записів, є притул­ком для близько 15 видів мікроорганізмів, серед яких зустрічається не­безпечний, стійкий до антибіотиків золотистий стафілокок.

о У Санкт-Петербурзькому Інституті мозку Російської академії наук розроблено принципово нову тест-систему, яка дозволяє зафіксу­вати поодинокі випадки прийому наркотиків протягом трьох років після останнього вживання. Тест - система контролює наявність у людини ан­титіл до уламків опіатних рецепторів нервових клітин мозку, які руйну­ються під дією наркотиків. На відміну від самих наркотичних речовин антитіла знаходяться у крові тривалий час, що й використовує унікаль­ний метод контролю.

° У медицині запалення означають так: до назви органа, в якому розвивалося запалення, додається суфікс "іт"» або "ит", наприклад, ге­патит, енцефаліт, перитоніт та ін.

° Чи існує можливість зараження СНІДом через кровососних ко­мах? BIJI може проникати всередину клітин комах. Але там, всередині, він не розмножується. Спрацьовує якийсь блокуючий механізм. Отже, приводу для побоювання поки ще немає.

° Чи існує можливість зараження СНІДом через зубну щітку, по­суд і столові прибори, рушники, постільну білизну, при користуванні спільною ванною, обіймах і братерсько-сестринських поцілунках? На­ука стверджує, що перерахованими шляхами хвороба не передається. Однак як запобігти навіть мінімальному ризикові зараження? Треба знати, що спільна дія високої температури й побутових миючих засобів, так само, як і звичайні запобіжні заходи, ефективно руйнують розбавлений водою вірус. Тому звичайне миття досить добре стерилізує одяг, сто­лові прибори, посуд. Плями людської крові, який би мізерний ризик вони не становили, треба знезаразити гіпохлоритом (відбілювачем) і ретель­но замити. Можливість передавання ВІЛ через слину не підтверджено, з цього випливає, що при зупинці дихання будь-якій людині можна роби­ти штучне дихання за методом "рот у рот".

° Чи існують симптоми, що викликають підозру у лікарів про зах­ворювання на СНІД ще до результатів аналізів? Існують, хоча й досить, відносні. Через зниження захисних сил організму клітинного імуно дефіциту - пацієнт хворіє на такі недуги, які вражають тільки дуже ос­лаблених людей. Або ж у молодої людини виявляють захворювання, яке виникає тільки після 60 — 65 років (онкологічне захворювання саркома Капоші).


Читайте також:

  1. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  2. АГД як галузь економічної науки
  3. Актуальність курсу історіософії історії України
  4. Актуальність курсу «Історіософія історії України».
  5. АЛЬТЕРНАТИВНІСТЬ В ІСТОРІЇ
  6. Антропологічна періодизація первісної історії
  7. Б. Обчислювальні науки
  8. В історії Стародавньої Греції важливу роль відіграли два поліси: Афіни і Спарта.
  9. В рамках святкування Всесвітнього Дня Туалету (19 листопада 2013р.) Музей Історії Туалету оголошує конкурс робіт молодих художників та скульпторів
  10. В системі вищої освіти і науки України
  11. Важливою методико-методологічною проблемою є періодизація історії економічної думки, визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.
  12. Взаємодія науки, техніки і виробництва




Переглядів: 878

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Групи крові | Будова серця і судин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.