Нові індустріальні країни: їхнє становлення і економічний розвиток 5 страница
Протягом XVI ст. у Великому князівстві Литовському відбулося законодавче закріплення прав магнатів і шлях- ти на землю. За привілеями 1506 і 1522 pp. великого кня- зя Сигізмунда І землі закріплювалися в довічне володіння ("до живота"). У ЗО—50-х роках землі роздавалися до трьох "животів", тобто до смерті онука бенефіція землі. Литов-
ський статут 1529 p. (кодекс прав Литовської держави) встановлював, що шляхтич мав право лише на рухоме май- но, якщо володів маєтком на основі військової служби магнатові. Привілей 1529 p. великого князя Сигізмунда II Августа гарантував недоторканість шляхетських володінь лише на державних землях за умови, що ними користува- лися тільки магнати і шляхтичі, землеволодіння яких не було пов'язане з феодально-службовою залежністю від ве- ликого князя або магнатів. Литовський статут 1566 p. оста- точно скасував усі обмеження шляхетської земельної влас- ності. Для відчуження вотчини вже не потрібно було доз- волу великого князя, маєтками розпоряджалися на влас- ний розсуд. Проте вислужені маєтки і землі відчужували- ся лише з дозволу князя, вони роздавалися або до "живота", або з правом передання спадкоємцям чоловічої статі.
Люблінська унія 1569 p. підтвердила звільнення шля- хетського землеволодіння від усіх обмежень. Шляхта мог- ла володіти землею в обох частинах держави.
У цей час продовжувало зростати володіння православ- ної, уніатської та католицької церков. Великокнязівський і королівський уряди підтримували церкву, визначаючи її важливу роль у захисті інтересів феодалів. Церкви багаті- ли за рахунок захоплення селянських земель, відписувань, дарувань місцевих воєвод, магнатів і шляхти, які намагали- ся схилити її на свій бік.
Великокнязівський уряд надавав землі монастирям. У XVI — першій половині XVII ст. найбільшим землевлас- ником був Києво-Печерський монастир. Маєтки київсько- го митрополита були на Київщині, Переяславщині, Чернігів- щині. Великими землевласниками були також Видубиць- кий, Межигірський монастирі. Не поступався перед най- більшими магнатами митрополит П. Могила, якому лише на Київщині належало 2305 сіл і міщанських дворів.
Становище православної церкви різко погіршилося після Брестської унії 1596 p. Під тиском польсько-литевських феодалів, які вбачали у православній церкві опір своїм на-
мірам покатоличення і ополячення українського народу, вона була змушена поступитися частиною своїх володінь на користь уніатської та католицької церков.
Напередодні 1648 p. на Волині, Брацлавщині та Київ- щині близько 50 маєтків належало католицьким монасти- рям і костьолам. Багато маєтків католицька церква мала на Чернігівщині та Полтавщині.
Протягом XVI — першої половини XVII ст. у структурі феодального землеволодіння відбулися зміни, пов'язані з розвитком козацького землеволодіння. Основною формою землеволодіння середнього козака був хутір. При козаках були "всякі пожитки" — луки, сіножаті, ниви, ставки, пасі- ки, гаї, ліси. Хутір часто перетворювався на велике земле- володіння. Заможні козаки, крім землеробства і тварин- ництва, займалися ще різними сільськогосподарськими промислами, зокрема будували млини, заготовляли мед, ку- рили горілку, торгували продуктами.
Зростання магнатсько-шляхетської земельної власності привело до еволюції права землеволодіння селян. На по- чатку XVI ст. у західних українських землях селяни кори- стувалися наділами як спадковими оволодіннями на основі локаційних грамот. У Великому князівстві Литовському волосні селяни вільно розпоряджалися землею, могли її продавати, закладати, дарувати. Селяни приватних володінь не мали права переходу і поступово підпадали в особисту залежність.
Протягом XVI ст. з розвитком внутрішнього і зовніш- нього ринків, зростанням в Західній Європі попиту на про- дукцію сільського господарства, насамперед на збіжжя, відбу- лося обезземелювання селян та їх остаточне закріпачення. Литовський статут 1529 p. заборонив селянам без дозволу панів купувати або брати у заставу землю.
Обмежували права селян на землю фільварки. На відміну від Польщі, де вони були значно поширені, в Україні цей процес відбувався повільно.
Для існування фільваркових господарств суттєво необ-
хідними були доступ до ринків та значна робоча сила. Ці умови існували в Галичині, на Волині та Поділлі, де і ви- никли перші фільварки. У середині XVI ст. в Руському і Волзькому воєводствах нараховувалось кілька сотень фільварків. На Волині фільварки поширились пізніше, ніж в Галичині.
З розвитком фільваркового господарства безпосередньо була пов'язана волочна реформа польського короля і князя литовського Сигізмунда II Августа, проведена в 1557 p. в його маєтках у Литві, Західній Білорусії та в Україні — у Кременецькому повіті, Ратенському й Ковелівському ста- роствах на Волині. Метою її було збільшення доходності великокнязівських маєтків розширенням господарської ріллі й посиленням селянських повинностей.
Згідно з "Уставами на волоки" руйнувалося громадське землеволодіння. Всі землі (дворові та селянські) перемірю- вали і поділяли на волоки. Кожне селянське тяглове госпо- дарство за точно встановлену ренту отримало волоку землі і втратило право розпоряджатися нею. Кількість тяглових селян залежала від розмірів фільварку, оскільки площа землі його відносилася до площі, переданої в користування селян як 1 : 7. Волочна реформа збільшила кількість тяглових селян, в категорію яких були переведені селяни-денники, службові, челядь. Господарства, що не могли обробляти во- локу і відбувати примуси, наділялися меншими наділами — півланом, "загородами" (приблизно 1/2 волоки). Наділ селян вважався спадковим, його можна було ділити, але не збільшувати. Купівля-продаж землі заборонялася. У вели- кокнязівських маєтках дозволялося переселення селян, але без будь-яких прав на землю.
Основою господарства став фільварок, під який відводи- лися кращі землі, зведені в одну велику площу. Селянам діставалися окраїнні та гірші землі. І хоча площа фільвар- кових земель була меншою, ніж селянських, забезпеченість селян землею погіршала.
Волочна поміра зруйнувала також громадські порядки.
Дворище було замінено "димом" — селянським господар- ством з індивідуальною відповідальністю за примуси. Се- лянська влада за німецько-польським зразком поділялась на війтів і лавників. Війт призначався на 100 і більше се- лян з метою контролю селянських примусів і отримував дві волоки землі. Лавники допомагали війтові і не звільня- лися від примусів.
Литовський статут 1566 p. визнавав за селянами лише обмежене право на рухому власність, а продаж землі допус- кав лише між селянами одного маєтку.
У другій половині XVI — на початку XVII ст. фільварки створювалися у тих воєводствах, де їх до того ще не було. В низинних районах Закарпатської України вони з'явилися в останній третині XVI ст. У Буковині така система не скла- лася. Повільно організовувалися фільварки в Центральній і Лівобережній Україні, де насамперед потрібно було освої- ти колонізовані землі. Шляхта заохочувала селян займати ці землі, запропонувавши їм слободи (поселення, звільнені від сплати примусів та оброків протягом 15—ЗО років).
Найбільші фільварки мали по 400—600, середні — по 100—250 га ріллі.
Розвиток фільваркової системи зміцнив феодальну власність на землю. На всі українські землі поширився принцип абсолютної неподільної спадкової станової влас- ності, що діяла у Польщі. Шляхта домоглася виключного права на землю і на працю виробників. Нешляхетської зе- мельної власності не могло існувати. Селян було позбавле- но права на спадкове користування землею. Вони поділя- лися на групи залежно від майнового стану і господарських функцій у фільварках. Селяни-кмети мали наділ землі і виконували примуси з тяглом. Загородники "сиділи" на городах і мали садиби. Халупники мали тільки садибу і хату. Коморники володіли лише худобою. Гультяї працю- вали як тимчасові наймані робітники.
До середини XVI ст. переважали селяни-кмети з повним наділом (ланом), які мали змогу широко розгорнути госпо-
дарство. Найбільша кількість таких повноланових госпо- дарів зустрічалась на Лівобережжі, де феодальне гноблення не набуло таких розмірів, як на інших українських зем- лях. Завдяки невеликій густоті населення там залишало- ся багато вільної землі. До заможної групи належали та- кож селяни, що займалися сільськими промислами, — мель- ники, корчмарі, рудники, а також сільські старшини — ота- мани і "вибранці" (селяни, що належали до королівського війська і мали привілеї, такі як звільнення від данини і примусів). Заможні селяни іноді відкуплялися грішми від робіт на пана, а траплялося, що й купували собі волю.
Аграрна реформа 1557 p. і розвиток фільварків приско- рили зменшення селянських наділів та зростання кількості малоземельних і безземельних селян. Про це свідчать дані люстриції 1564—1565 pp. усіх сіл державних маєтків Русь- кого і Волзького воєводств про співвідношення кметських наділів і загальної кількості дворів:
На початку XVII ст. на українських землях 15 % кметів мали наділ більше півлану, близько 33 % — півлану, до 20 % — менше чверті лану. Третину селянства становили мало- земельні й безземельні. У 40-х роках XVII ст. найпошире- нішими були господарства на чверть лану (5—7 га), це був той мінімум, який, на погляд панів, забезпечував прожиток селянської сім'ї і створював сприятливі умови для від- творення робочої сили — селянина і його реманенту як основи існування і розвитку фільварку.
Розгортання панщинно-фільваркової системи не тільки позбавило права селян на землю, а й призвело до збільшен- ня їх панщини, примусів і втрати права переходу. На україн- ських землях у складі шляхетської Польщі основна маса селян була закріпачена протягом перших десятиліть XVI ст. Польські сейми (1505 і 1520 pp.) заборонили селянам покидати свій наділ без згоди пана й узаконили дводенну панщину. Королівський асесорний суд в 1518 p. позбавив селян права подавати скарги на пана і, як правило, був на боці останніх, якщо скаржилися селяни королівських маєтків.
На українських землях Литовської держави відбували- ся ті самі процеси. Селянам було заборонено скаржитися на своїх панів, які використовували право вотчинного суду. Литовські статути 1529 і 1566 pp. дозволяли купувати се- лян без землі. "Устави на волоки" 1557 p. юридичне за- кріпляли належність селян феодалові: "Кметь і все його майно є наше". Для тяглових селян встановлювалася пан- щина в розмірі двох днів на тиждень з волоки, для городни- ків — один день пішої панщини (без робочої худоби) і додат- ково шість днів під час жнив, прополювання городів. Тяг- лові селяни повинні були виконувати "шарварки" (роботи з будівництва), "толоки", "ґвалти", жати сіно, платити чинш і натуральні податки. У кінці XVI ст. на Поділлі панщина доходила до двох-трьох днів на тиждень з господарства. У північній Київщині селяни платили данину медом і грошову ренту, панщина становила кілька днів на рік. У південній Київщині, південно-східній Брацлавщині, де землеробство ускладнювалося татарськими набігами, панщини не було.
"Артикули" польського короля Генріха Валуа 1573 p. і третій Литовський статут 1588 p. остаточно закріпачили селян, їм заборонялося самостійно виступати на суді, свідчи- ти як проти, так і за своїх панів. Практично неможливим стало право переходу. "Похожі" селяни, які вважалися вільними, проживши десять років в маєтку пана, повинні були при переході сплатити 10 кіп грошів, що дорівнювало
половині вартості селянського господарства із землею, а також повернути позику, отриману при поселенні. Шлях- тич мав право протягом десяти років розшукати селян- утікачів, а спіймавши їх, зробити "отчичем", тобто селяни- ном, який втратив право переходу. Всі селяни вважалися кріпосними, позбавлялися права розпоряджатися своїм майном, заповідати, відчужувати його без дозволу поміщи- ка, повинні були коритися і щодо віросповідання. Запро- ваджувалася необмежена панщина "з волі пана". Шляхтич міг позбавити селянина життя на свій розсуд.
У першій половині XVII ст. у Галичині, на Волині, Поділлі нормою для волочних і підволочних селянських господарств стала щоденна панщина. У північно-західній частині Київ- щини вона зросла до двох-трьох днів. Поряд з регулярною щотижневою панщиною поширилася нерегулярна, що здійснювалася на вимогу землевласника чи управляючого маєтком. Почала запроваджуватися урочна панщина, коли селянин повинен був виконати певну роботу в точно зазна- чений строк.
Надзвичайно обтяжливими були примуси: забезпечен- ня квартирами, харчами й фуражем військових загонів, вартування при панському дворі, лагодження шляхів, будів- ництво при млинах, ремонтування будинків, випасання ху- доби тощо. Тягарем для селян було кілька разів на рік їздити своїми кіньми або волами з панським хлібом чи іншими продуктами у далеку дорогу — на ярмарки або до портів. У 40-х роках XVII ст. селянські підводи долали шлях з Київщини до Вісли. Існували так звані дарові дні, коли селяни повинні були гатити греблі, ловити рибу, стригти овець, чесати льон і коноплі, працювати на городі.
Магнати та шляхта намагалися закріпачити селян на Лівобережжі. Ці землі освоювалися і заселялися завдяки широкій народній колонізації. Селяни "сиділи" в слободах і мали пільги на 25—ЗО років, сплачуючи натуральну та грошову ренти. Строки "волі" минали в кінці 20—30-х років XVII ст. і саме в цей час почалося посилення кріпосництва.
У відповідь зросла і набула масового характеру боротьба селян і козаків за землю, знищення кріпацтва, перетворен- ня їх на вільних землевласників.
У Закарпатській Україні феодальні повинності регла- ментувалися угорським загальнодержавним законодав- ством. У XVI ст. максимальна величина панщини станови- ла 52 дні із селянського господарства на рік. В основному це були будівельні роботи, охоронно-поштова служба, з дру- гої половини століття — праця у сільському господарстві. З поширенням фільварків у середині XVII ст. панщина досягла двох-трьох днів на тиждень.
На Буковині основою господарства залишалися селянські землі. За користування ними селяни платили натуральну та грошову ренти, державні податки на користь молдав- ського господаря і турецького султана.
Отже, протягом XVI — першої половини XVII ст. на українських землях відбулися істотні зміни в аграрних відносинах. Розширення внутрішнього та зовнішнього ринків призвело до формування й утвердження фільварко- во-панщинної системи господарства. Зросло магнатсько- шляхетське землеволодіння. Завершилося юридичне за- кріпачення селян, які підпали в поземельну, особисту і су- дово-адміністративну залежність від феодалів. Найінтен- сивніше ці процеси відбувалися в Галичині, Волині, Поділлі, північно-західних районах Київщини. В Наддніпрянській і Задніпрянській Україні, де вирувала народна колонізація, селяни були вільними, жили в слободах, залежність їх від феодала виявлялася у сплаті йому натуральної і грошової ренти. На цих землях формувалося козацьке землеволодіння як зародок землеволодіння фермерського типу. Наступ фео- далів на права селян, прагнення покріпачити все населення України зумовили зростання чисельності козацтва і поси- лення національно-визвольної боротьби українського на- роду, найвищою точкою якої стала Визвольна війна сере- дини XVII ст.
2.2. Аграрна еволюція українських земель у другій половині XVII — XVIII ст.
Під час Визвольної війни українського народу проти польсько-шляхетського панування (1648—1667 pp.) утво- рилася Українська козацька держава, що вела боротьбу за об'єднання всіх українських земель під гетьманською бу- лавою. Із ліквідацією в Україні польсько-шляхетського державного апарату старшина Війська Запорозького поча- ла управляти країною.
Економічна політика Б. Хмельницького та уряду Україн- ської держави визначалася воєнними і політичними досяг- неннями, відносинами з Річчю Посполитою, розмахом се- лянської антифеодальної боротьби і змінювалася на різних етапах Визвольної війни.
Внаслідок визволення України від польсько-шляхет- ського панування почалося формування Української дер- жави, при цьому відбулися зміни у поземельних відноси- нах. Було вигнано магнатів, шляхту, орендарів, а їхні землі, робоча худоба, реманент шляхом займанщини перейшли у користування козаків, селян, міщан, державної адміністрації. Законодавство Речі Посполитої втратило силу і селяни стали вільними.
Істотно вплинули на характер аграрних відносин умови Зборівського (1649 p.) і Білоцерківського (1651 p.) дого- ворів. Відновлювалося феодальне землеволодіння і старі форми експлуатації. Шляхта подавала заяви до актових книг на завдану шкоду, збирала чинші, оренди грошима, зер- ном, худобою і все це відсилала до Польщі. Зросла кількість універсалів Б. Хмельницького, що підтверджували права шляхти на маєтки, заборонялося козацькій старшині при- власнювати їх, захищати й приймати до війська шляхет- ських підданих, перешкоджати урядникам і шляхті збира- ти податки.
Одночасно Б. Хмельницький намагався не допустити відновлення великого феодального землеволодіння і відмо-
вився пускати в Україну магнатів, за винятком канцлера Оссолінського та київського воєводи А. Киселя. Феодали- католики не мали права приїздити до маєтків, а лише відря- джати православних урядників.
Відновлення старих поземельних відносин і форм екс- плуатації селян привело до посилення антифеодальної бо- ротьби. Селяни хотіли бути вільними і не мати над собою "дідичних панів", не визнавали розпорядження централь- них і місцевих органів влади, не допускали шляхту в маєтки.
Остаточно на території Української держави фільвар- ково-панщинна система господарювання, земельна власність королівщини, польських та українських магнатів і шляхти, католицької церкви були ліквідовані після перемоги в Ба- тозькій битві (1652 p.). Основна частина звільнених тери- торій (а це був значний земельний фонд: королівщині на- лежало близько 150 міст і містечок, магнати і шляхта воло- діли приблизно 1500, а католицька церква — 50 маєтками), а також незаселені землі перейшли до загальнодержавного фонду, що був у володінні Скарбу Війська Запорозького — складової частини апарату гетьмансько-старшинської ад- міністрації. Верховним розпорядником землі був гетьман, на місцях розпоряджалися нею полковники і сотники. У приватному володінні залишалися землі православних мо- настирів і вищого духовенства, дрібної шляхти, козаків і міщан.
Б. Хмельницький вважав законними права української православної шляхти, яка визнала владу Української дер- жави, на довоєнні королівські надання і взяв їх під захист. Це була в основному покозачена дрібна шляхта, яка і до революції 1648 p. вела боротьбу з магнатами-землевласни- ками проти обмеження своїх шляхетських прав на землю. За відомостями російського посла Г. Кунакова, в україн- ському війську в 1649 p. було 6000 шляхтичів, які зайняли посади в гетьманській адміністрації.
За 1648—1654 pp. шляхта отримала до 50 гетьманських універсалів на землеволодіння. Кількість їх зросла після
узаконення в "Березневих статтях" і "Жалуваній грамоті шляхті" (1654 p.) привілейованого становища української шляхти: "... шляхта... чтоб при своих шляхетських воль- ностях пребьівали". З 1654 по 1657 p. більше 90 гетьман- ських універсалів захищали права шляхти — звільняли від військової служби, постоїв війська, забороняли кривди- ти та ін.
Права шляхти на земельну власність були підтверджені універсалами Б. Хмельницького від червня 1657 p. і зали- шили їм право володіти спадковими маєтками, користува- тися ленними довічними наданнями тим, хто "виконав при- сягу вірності" Війську Запорозькому. Під захистом геть- манської влади, яка у боротьбі проти Речі Посполитої праг- нула заручитися підтримкою православної церкви і духо- венства, перебувало монастирське землеволодіння. Воно не тільки було збережене, а помітно зросло. За Б. Хмельниць- кого (1648—1657 pp.) 17 монастирів підтвердили свої пра- ва на 34 маєтки, що їм належали до війни, і на 48 нових земельних володінь. Протягом 1654—1657 pp. 11 монас- тирів отримали 10 універсалів на нові маєтки, 4 — на угід- дя, 8 — на млини. У 1653 p. деякі монастирі добилися пра- ва на доменіальний суд. Отже, монастирське землеволодін- ня продовжувало існувати на феодальній основі, викорис- товуючи працю залежних селян. Це був прецедент для відновлення феодальної земельної власності.
У ході національно-визвольної війни завершився про- цес утворення козацької власності на землю. Це було юри- дичне затверджено під час Переяславської ради 1654 p.:
"Именний казатцких, чтоб нихто не отбирал: которие земли имеют й что к ним належит, что с теми йменнями вольньї били".
Важливим наслідком Визвольної війни було зростання чисельності козацтва і перетворення його на привілейова- ний окремий стан, юридичне вільний. Козацтво фіксувало- ся поіменно в урядових реєстрах і підлягало виключно юрис- дикції гетьмана і старшини. Козаки дістали право на вільне
проживання в містах і селах, заняття ремеслом, торгівлею, промислами, на утворення місцевого громадського самовря- дування, зберегли традиційний козацький суд, були звільнені від податків. Основним їх обов'язком була військова служ- ба. Проте фактично в козачий "компут" можна було вільно вписатися і виписатися, перейти в інший стан. Більшість населення (за окремими даними — до 80 %) вважали себе козаками.
В історико-економічній літературі підкреслюється су- перечливий характер козацької власності. Вона визначаєть- ся як корпоративна, оскільки носієм власності виступав не окремий індивід, а корпорація козаків в особі Війська За- порозького. Тільки вступивши до лав війська, козак отри- мував право козацької власності на землю, якою володів до цього. Козаки могли вільно продавати і купувати землі, засновувати слободи, економічно реалізувати монополію на земельну власність. Ні уряд, ні місцева адміністрація не могли втручатися в козацьке землеволодіння, проводити конфіскацію, навіть тоді, коли за малолітством дітей по- рядкувала вдова. Одночасно право земельної власності мало умовно службовий характер, було обмежене відбуванням власним коштом військового примусу на користь Війська Запорозького. Деякі дослідники вважають, що повна необ- межена спадкова земельна власність козаків мала приват- ний характер і юридичне не відрізнялася від шляхетського землеволодіння.
Почало утворюватися старшинське землеволодіння, що існувало в двох формах: приватній (спадковій) і ранговій (тимчасовій). Воно охоплювало Чернігівщину і середню частину Київщини, землі Київського, Черкаського, Чигирин- ського полків і рідко траплялося в Брацлавщині, на Полтав- щині. Намагання старшини заволодіти маєтками вигнаних польських та українських панів не знаходили підтримки у Б. Хмельницького, який у своїй політиці враховував інтереси спадкового козацтва, непримиренність селян і простих коза- ків до відновлення феодального землеволодіння. За 1648—
1657 pp. відомо лише 20 гетьманських дарувань старшині власності невеликої вартості (млини, будинки).
Старшина збільшувала землеволодіння за рахунок зай- манщини, купівлі землі у козаків, селян. Як винагороду за несення служби у козацькому війську старшина отримува- ла на "ранг" (посаду) землі, села і містечка з державного земельного фонду. Це були тимчасові володіння, подібні до західноєвропейського бенефіція.
Зросло землеволодіння Б. Хмельницького, який мав у спадковій власності хутір Суботів. Від польського короля він отримав міста Медведівку і Жаботин, села Кам'янку, Новосільці, землі за Чигирином, від російського царя — м. Гадяч з селами. Як гетьман мав рангове володіння — Чигиринське староство.
За Московсько-переяславським договором 1654 p. лише гетьману надавалося право спадкового володіння. Військова старшина "для прокормленія" отримувала млини. Поступо- во право надання земель у власність поширилося і на неї.
Взагалі в роки Хмельниччини (1648—1657 pp.) стар- шина у землеволодінні поступалася духовенству і шляхті. Аграрна політика Б. Хмельницького, який не допускав відродження великого землеволодіння і не підтримував прагнення старшини і шляхти перетворитися на привіле- йованих землевласників у дусі польської шляхти, викли- кала їх незадоволення і змушувала звертатися без відома гетьмана до російського царя з проханням пожалування земель. У Московській державі існували феодально-кріпос- ницькі порядки ("Соборне Уложення" 1649 p.), і всі звер- нення української старшини знаходили підтримку. Пер- шими отримали царські грамоти посли Війська Запоро- зького до Москви в 1654 p. — переяславський полковник П. Тетеря на місто Смілу і геніальний суддя С. Богданович- Зарудний на місто Старий /Мліїв з селами і всіма угіддя- ми". Генеральний писар Виговський, пізніше гетьман, отри- мав грамоти на міста Остер і Ромни з селами, 5 містечок і З села з усіма доходами і угіддями. Родина Золотаренків
випросила грамоти на місто Батурин, пізніше на містоБорз- ну, Глухів, Мену, Нові Млини із селами, угіддями, млинами. Право власності на землю ще не означало його фактичної реалізації. Селяни і міщани відмовлялися виконувати при- муси на користь монастирів, шляхти. Старшина не могла відкрито володіти своїми маєтностями. Прості козаки, се- ляни негативно ставилися до зазіхань старшини на землю, що призводило до загострення соціальних суперечностей.
Визвольна війна змінила становище селян. Вони доби- лися особистої свободи, права змінювати місце проживан- ня, вільно вступати до козацького стану. На перешкоді сто- яло лише майнове становище, бо військова служба здійсню- валася за власний кошт. Незаможні селяни записувалися у міщани. В ході війни уряд, в основному з фіскальних і господарських міркувань, намагався зупинити процес по- козачення селян. Гетьманським універсалом від 2 липня 1648 p. заборонялося записуватися в козаки монастирським селянам. Певний час існувала тенденція відокремлення реєстрового козацтва від селян і міщан (літо 1650 p.). Про- те в цілому в роки Хмельниччини не було проведено розме- жування козаків і покозачених селян. Козацькі права се- лян у козацьких полках були визнані урядом як рівно- правні із спадковими козаками.
Місце селянства в соціальній структурі Української дер- жави визначалося в "Березневих статтях" так: "Кто паше- ной крестьянин, тот будет должность бьілую его царскому величеству отдавать, как й прежде всего".
Селяни, що жили на землях загальнодержавного фонду, у так званих вільних військових селах і містечках, перебу- вали "під правлінням сотенним, в ведомстве полковом й в диспозиции гетьманской". За переписом1666 p., який про- водився царським урядом з метою запровадження нової системи оподаткування, в Ніжинському, Переяславському полках вільні військові села становили більше половини загальної кількості населених пунктів. Селяни вважали зем- лю своєю з повним правом розпоряджатися і передавати
у спадок, купувати, продавати. Вони самовільно користува- лися полями, лісами, луками, сіножатями, річками, озерами, обробляли землю без регламентації держави і вільно кори- стувалися результатами праці. Селянські наділи значно зросли за рахунок займанщини і перевищували існуючу норму, що становила до 1648 p. четвертину лану.
Селяни платили визначені гетьманською владою податки і виконували повинності на утримання війська і адміністра- тивного апарату. Обов'язки селян, що жили на приватних і рангових землях, визначалися у формі "звиклеє послушен- ство". Власники землі намагалися отримати річний чинш, данину медом, поступово притягували селян до обов'язко- вих робіт. Монастирі за допомогою уряду першими заста- вили селян "роботизну віддавати". Б. Хмельницький праг- нув полегшити становище селян, зменшити гостроту со- ціальних суперечностей. В універсалах не вимагалося ви- конувати панщину, не визначалися характер і тривалість робіт. Відробіткова рента замінялася грошовим чиншом.