Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розгляд трудових спорів

Органами, що розглядають трудові спори, є до місії по трудових суперечках (КТС) і районні (міські) суди.

КТС обираються на загальних зборах трудових колективів підприємств, установ, організацій з числом тих, що працюють не менше 15 чоловік. Порядок обрання, чисельність, склад і терміни повноважень комісії визначаються загальними зборами трудового колективу. При цьому чисельність робочих у складі комісії повинна бути не меншеполовини її складу. КТС має свій друк.

КТС є обов'язковим первинним органом по розгляду всіх спорів, що виникають на підприємстві, в установі, організації, за винятком випадків, обумовлених в законі.

Працівник може звернутися в КТС в тримісячний термін з того дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. У разі пропуску терміну з поважних причин КТС може його відновити.

КТС розглядає трудові спори в десятиденний термін з дня подачі заяви. Спори розглядаються у присутності працівника, що подав заяву, представника власника або уповноваженого їм органу. Розгляд спори у відсутність працівника допускається тільки за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спори може виступати від його імені представник профспілкового органу або інша особа, зокрема адвокат.

Засідання КТС вважається правомочним, якщо на ньому присутньо не менше2/3 вибраних в її склад членів. Комісія по трудових суперечках ухвалює рішення більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. Копія рішення в триденний термін вручається працівнику, власнику або уповноваженому їм органу.

Працівник, власник або уповноважений їм орган, не з голосний з рішенням КТС, може оскаржити його в суді в десятиденний термін з дня вручення їм виписок з протоколу засідання комісії або його копії.

Рішення КТС повинно бути виконано власником або уповноваженим їм органом в триденний термін після закінчення 10 днів, передбачених на його оскарження. У разі невиконання власником або уповноваженим їм органом рішення КТС у встановлений термін, комісія видає працівнику посвідчення, що має силу виконавського листа, на підставі якого судовий виконавець виконує рішення комісії в примусовому порядку

Другою інстанцією в розгляді трудової спори є районний (міський) суд, який розглядає спори за заявою працівника або власника, або уповноваженого їм органу, коли вони не згодні з рішенням КТС, а також прокурора, якщо він вважає, що рішення КТС суперечить чинному законодавству.

Крім того, безпосередньо в районних (міських) суднах без звернення в КТС розглядаються спори за заявами: працівників підприємств, установ, організацій, де немає КТС;

працівників про відновлення на роботі, зміні дати і формулювання причини звільнення, оплати за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи; керуй теля підприємства, установи, організації, його заступника, керівних працівників, які обираються, затверджуються або призначаються на посаду органами державної влади і управління, а також громадськими організаціями і іншими об'єднаннями громадян з питань звільнення, зміни дати і формулювання причин звільнення, перекладів на іншу роботу, оплати часу вимушеного прогулу і накладення дисциплінарного стягнення; власника або уповноваженого їм органу про відшкодування працівниками матеріального шкоди, заподіяного підприємству, установі, організації; працівника з питання застосування законодавства про працю, яка відповідно до чинного законодавства заздалегідь була вирішена власником і профспілковим органом підприємства, установи, організації в межах наданих їм прав.

В той же час Пленум Верховного Суду України в своїй ухвалі «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 1 листопада 1996 року (п. 8) роз'яснив, що з урахуванням конституційного положення про те, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, юрисдикція яких розповсюджується на всі правовідносини, що виникають в державі (ст. 124 Конституції України), судам підвідомчі всі спори про захист прав і свобод громадян. Суд не має права відмовляти особі в прийомі позовної заяви або скарги по тих підставах, що вимоги можуть бути розглянуті в передбаченому законом досудовому порядку. Отже, тепер працівник може у будь-якому випадку звернутися до суду за захистом своїх трудових прав безпосередньо, минувши КТС, яка не є обов'язковим органом по розгляду трудових спорів.

У разі звільнення працівника без законних підстав працівник повинен бути відновлений на колишній роботі органом, що розглядає трудову суперечку і повинно бути винесено ухвалу про виплату заробітної платні за весь час вимушено го прогулу, але не більше ніж за один рік. Якщо ж заява про відновлення на роботу розглядається більше одного року не з вини працівника, то орган, що розглядає трудову суперечку, виносить ухвалу про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Для дозволу колективної трудової спори, тобто розбіжностей, що виникають між сторонами соціально трудових відносин: найнятими робітниками, з одного боку, і власниками або уповноваженими ними органами, з іншого боку, з питань встановлення нових або зміни існуючих умов праці і побуту, висновку або зміни колективного договору, виконання умов колективного договору або вимог законодавства про працю, Закон України «Про порядок дозволу колективних трудових спорів (конфліктів)» від 3 березня 1998 р. передбачає дотримання певної примирливої процедури. Вимоги працівників повинні бути сформульовані на загальних зборах або шляхом збору підписів не менше ніж половини членів трудового колективу і письмово направлені власнику або уповноваженому їм органу. Після того, як трудовий колектив або уповноважений на представництво орган найнятих робітників одержує від власника або уповноваженого їм органу повідомлення про повну або часткову відмову в задоволення вимоги колективу і ухвалює рішення про незгоду з рішенням власника, виникає, власне, колективна трудова суперечка.

Розгляд колективної трудової спори зпитань встановлення нових або зміни існуючих умов праці і висновку або зміни колективного договору здійснюється примирливою комісією, а у разі неприйняття нею рішення у встановлені терміни — трудовим арбітражем. Спори ж з питань виконання колективного договору або невиконання власником вимоги законодавства розглядаються трудовим арбітражем.

Примирлива комісія створюється за ініціативою однієї із сторін з рівного числа представників сторін. Рішення примирливої комісії на підприємстві ухвалюється в п'ятиденний термін, на рівні галузі або региона— в десятиденний, а на національному рівні |— у пятнадцатидневный термін, оформляється протоколом і має для сторін обов'язкову силу.

Трудовий арбітраж створюється за ініціативою однієї із сторін з фахівців, експертів, народних депутатів України, представників органів державної влади і місцевого самоврядування по оголошенню сторін. Рішення трудового арбітражу ухвалюється в десятиденний термін більшістю голосів, оформляється протоколом і є обов'язковим для сторін тільки в тому випадку, якщо сторони заздалегідь про це домовилися.

Як крайній спосіб дозволу колективної трудової спори |(коли всі інші можливості вичерпано) допускається проведення ^.забастовки, право на яку передбачене ст. 44 Конституції України. Порядок організації і проведення страйку передбачений Темаом III Закону. Недотримання цього порядку може спричинити за собою визнання страйку незаконної судом за заявою власника або уповноваженого їм органу.

 

 

ТЕМА VI. ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО УКРАЇНИ


Читайте також:

  1. IV. Розгляд зразка виробу.
  2. IV. Розгляд зразка виробу.
  3. IV. Розгляд зразка виробу.
  4. IV. Розгляд зразків виробу.
  5. IV. Розгляд зразків виробу.
  6. Аналіз трудових ресурсів на підприємстві.
  7. Аналіз трудових ресурсів.
  8. Апеляційний розгляд справи у судовому засіданні
  9. Аристотель розглядав дві форми грошей — гроші як простий засіб обігу товарів і як засіб обігу грошового капіталу.
  10. Аудит використання трудових ресурсів і розрахунків з оплати праці
  11. Баланс трудових ресурсів
  12. Блок 6. Соціально-психологічний клімат у трудових колективах.




Переглядів: 800

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дисциплінарна відповідальність робочих і службовців | Законодавство України про використання і охорону природних ресурсів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.