Для визначення загальної скловидності виділяють без вибору 100 цілих зерен і розрізають їх поперек, посередині. Непотрібні половинки відкидають, а ті що залишаються розділяють на скловидні, частково скловидні, борошнисті.
Підраховують число зерен в двох групах, де по різниці ( від 100 віднімають суму двох інших груп), вичисляють процент зерен в кожній групі по підрахунку. Потім до 80 % додають половину частково скловидних і таким шляхом одержують цифру загальної скловидності в процентах. Розходження між результатами паралельних аналізів не повинно перевищувати 5 %.
ОС = ПС + ЧС /2, де
ПС – кількість повністю скловидних зерен, шт.
ЧС – кількість частково скловидних зерен, шт.
ОС – загальна скловидність.
4. Визначення скловидності діафаноскопом.
На решітці приладу розміщують зерна борозенкою вниз. Решітку встановлюють між лінзою і джерелом світла. Зерна скловидні просвічуються добре, крохмалисті – не просвічуються зовсім, напівскловидної консистенції – частково. Проглядають не менше як 100 зерен.
Спосіб визначення
Група скловидності
Кількість
Загальна скловидність
Вручну
Діафаноскопом
Скловидна
Частково скловидна
Борошниста
Скловидна
Частково скловидна
Борошниста
Аналізуючий зразок пшениці відноситься до типу __________________ і назва підтипу. Підтип встановлений на основі визначення проценту скловидності, який дорівнює ________________________ . в зразку є домішки інших типів (яких і якого ) % ________________________________ .