Важливим видом державного контролю є судовий контроль. Його особливість полягає в тому, що він здійснюється не систематично, не повсякденно, а разово при розгляді справ (адміністративних, цивільних, кримінальних). Судову систему України складають суди загальної юрисдикції та Конституційний
Систему судів загальної юрисдикції складають: місцеві суди, апеляційні суди; Апеляційний суд України; Касаційний суд України; вищі спеціалізовані суди; Верховний Суд України. Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі спеціалізовані суди.
Контроль законодавчих актів, що приймають органи влади, здійснює Конституційний Суд України, який має право призупиняти дію чинних законів і оголошувати їх неконституційними. До того ж
Конституційний Суд здійснює контроль, який виходить за межі контролю в державному управлінні. До його основних повноважень належать: обов'язок приймати рішення і давати висновки у справах про конституційність законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; про відповідність Конституції України чинних міжнародних Договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради для надання згоди на їх обов'язковість; про додержання конституційної процедури розслідувана та розгляду справи про усунення Президента України з посади в порядку імпічменту в межах, визначених Конституцією. На Конституційний Суд України також покладено обов'язок офіційного пояснення Конституції та законів України.
Господарський суд виконує такі функції:
1) вирішує господарські спори, віднесені до його компетенції, розглядає справи про банкрутство;
2) веде роботу спрямовану на попередження правопорушень в сфері господарських відносин;
3) вивчає і узагальнює практику застосування законодавства, аналізує статистику вирішення господарських спорів, вносити пропозиції вищому господарському суду України, спрямоване на вдосконалення правового регулювання господарської діяльності та практики вирішення господарських справ.