Методика побудови фізіологічної кривої уроку фізичної культури
Перевірка величини навантаження і здатності організму пристосовуватися до тих або інших вправ здійснюється шляхом побудови фізіологічної кривої уроку.
ЧСС – є самим інформативним і доступним показником, який характеризує величину дії навантажень на організм. По її величині можна судити:
1. Про стан організму перед заняттям (якщо ЧСС до початку уроку 100 уд/хв і вище, учень не допускається до уроку і відсилається до лікаря).
2. Про максимально допустимі навантаження на організм (для дітей основної медичної групи – 170-180 уд/хв).
3. Про оптимальні інтервали відпочинку між навантаженнями (зниження ЧСС до 120 уд/хв є сигналом для початку чергового навантаження).
4. Про рівень тренованості учнів – по швидкості відновлення пульсу після навантаження (чим швидше відновлюється пульс, тим вище тренованість).
ЧСС під час проведення розминки не повинна перевищувати 110-120 уд/хв, під час виконання основного комплексу вправ – 150-170 уд/хв і 80-100 уд/хв наприкінці уроку під час виконання вправ на розслаблення.
В цілому за урок робиться від 12 до 15 замірів частоти серцевих скорочень (ЧСС). Останній робиться в кінці уроку.
Якщо показник ЧСС відновлюється за 30 с до рівня, який був на початку уроку, це свідчить, що навантаження переноситься організмом відносно легко. Якщо ЧСС відновлюється до 60 с, то навантаження достатньо велике, але його можна повторювати. Якщо ЧСС не відновлюється до 90 с – це свідчить, що навантаження надмірне і його треба зменшити, а час відпочинку збільшити.
Для побудови фізіологічної кривої уроку необхідно вести протокол.
ЧСС необхідно підраховувати за 10 секунд або за відрізками часу до початку, на початку і в кінці кожної частини уроку, безпосередньо перед початком і відразу після закінчення виконання окремих фізичних вправ.
На підставі одержаних даних графічно зображають фізіологічну криву уроку, при цьому по горизонталі наголошується тривалість кожної частини уроку (підготовчої, основної, заключної) і окремих вправ, а по вертикалі реакція пульсу на навантаження – ЧСС уд/хв.