Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 7. КРЕДИТУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ

Насамперед доцільно пам'ятати, що кредитування підприємств здійснюється відповідно до Положення „Про кредитування”, затвердженого постановою Правління НБУ № 246 від 28.09.1995 р. з подальшими змінами і доповненнями; Законом України “Про заставу” № 2654-ХІІ від 2.10.92 р. з подальшими змінами і доповненнями; законом України “Про фінансовий лізинг” № 1381-ІУ від 11.12.03 р., Положення “Про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих витрат за кредитними операціями банків”, затвердженого Постановою НБУ № 279 від 06.07.00 р. зі змінами і доповненнями; Цивільним кодексом України.

Методологічні засади відображення в бухгалтерському обліку інформації про зобов'язання підприємства та розкриття цієї інформації у фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 “Зобов'язання”.

Вивчаючи вказані законодавчі і нормативні документи, необхідно усвідомити, що кредитування підприємств здійснюється на принципах: строковості, поверненості, платності, матеріальної забезпеченості і являє собою одну з форм фінансового забезпечення підприємницької діяльності. Воно здійснюється на основі фінансових взаємовідносин між підприємством і кредитною установою на основі кредитного договору. Для фінансової служби підприємства кредитний договір, складений на умовах використання позичальником отриманих коштів на відповідні цілі, повинен бути об’єктом особливої уваги. Позичальник забезпечує можливість здійснення контролю за цільовим використанням суми кредиту. У разі не виконання позичальником умов кредитного договору кредитор може вимагати від позичальника дострокового повернення суми кредиту і сплати відсотків. Якщо позичальник не повертає в домовленні строки суму кредиту, на цю суму нараховуються відсотки. Відсотки за прострочений кредит визначаються в договорі, а якщо їхній розмір не зазначенно то нараховується в розмірі облікової ставки банківського відсотку на день виконання грошового зобов'язання.

При цьому доцільно враховувати, що джерело фінансування витрат, пов’язаних зі сплатою відсотків за кредит, залежить від об’єкта кредитування.

У процесі фінансово-господарської діяльності підприємства здійснюють і взаємне кредитування, на що необхідно звернути увагу під час розв'язування задач даного розділу. Взаємне кредитування виникає у зв’язку з розривом у часі між відвантаженням продукції (товарів, робіт, послуг) і їхньою фактичною оплатою. Тому, в грошовому обороті підприємств, поряд із кредитами банків, можуть бути в наявності кошти й інших кредиторів, у тому числі підприємств-постачальників, фізичних осіб, партнерів за комерційними і виробничими угодами. Для оформлення боргу може використовуватись вексель, який виступає платіжним документом, цінним папером, що свідчить про надання комерційного кредиту. Вексельний обіг безпосередньо пов'язаний з актом купівлі-продажу товарів. Вексель є цінним папером, тому його застосування пов'язане з фукціонуванням ринку капіталів і кредитної політики в державі.Для більш детального ознайомлення із сутністю вексельної форми розрахунків, їх застосування в господарському обороті України доцільно звернутись до закону „Про цінні папери і фонлову біржу” від 18 липня 1991 р. з подальшими змінами і доповненнями та постановою Верховної Ради України „Про застосування векселів у господарському обороті України” № 2470-ХІІ від 17.06.1992 р.

Різновидом фінансування підприємницької діяльності можуть виступати факторингові операції. Це операції з придбання в постачальника права на отримання платежу з платника за відвантажений товар, виконані роботи і послуги. Слід пам'ятати, що факторингові операції сприяють прискоренню розрахунків, економії оборотних коштів підприємств, а також виконанню контрактів у міжнародній торгівлі. Фінансовий лізинг дозволяє підприємству використовувати в грошовому обороті кошти іншого підприємства на довгостроковій основі.

Під час розв’язування задач даного розділу доцільно використовувати такі основні формули:

           
   
   
 
Сума відсотків за кредит
 
 

 


100% · 360 дн.
=
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Слід зауважити, що в залежності від напрямку використання кредитних ресурсів (фінансування основних чи оборотних фондів), розділяють і джерела їх погашення. Так, якщо кредитні ресурси спрямовано на тимчасове поповнення оборотних коштів (придбання сировини, матеріалів, виплату заробітної плати тощо), то джерелом їх погашення буде виручка від реалізації товарів (робіт, послуг). Якщо кредитні ресурси спрямовано на фінансування необоротних активів (будівництво, придбання обладнання тощо), то джерелом погашення отриманих кредитних ресурсів будуть виступати: прибуток, амортизаційні відрахування, внески засновників та інші види залучень фінансових ресурсів на безповоротній основі.

Термін повернення кредитних ресурсів отриманих для фінансування оборотних коштів розраховується за формулою наведеною нище.

       
 
   
 

 


Запланований обсяг отриманих грошових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік

 

 

Термін повернення кредитних ресурсів отриманих для фінансування необоротних активів розраховується за наступною формулою.

       
 
   
 

 


Щорічна середня величина запланованого обсягу прибутку, амортизаційних відрахувань, інших надходжень на безповоротній основі.

 

 

У процесі розв`язання практичних завдань, слід звертати увагу на те що при простроченні повернення кредитних коштів, банком встановлюється певна пріоритетність погашення заборгованості, й сплата пені, штрафів не звільняє підприємство від повернення основного боргу (кредиту) та нарахування відсотків за простроченими зобов`язаннями. За таких умов, переважно відбувається нарахування пені, відсотків (можливо й за більш вищою ставкою), та штрафів одночасно. Також, при розрахунку відсотків за кредитами слід звертати увагу на порядок погашення кредиту (одноразово в кінці терміну повернення кредиту, рівномірними частинами кожного місяця тощо) і пам`ятати що, відсотки нараховуються на суму реальної заборгованості по кредиту, тобто на різницю між початково отриманою сумою кредиту та погашеною сумою на певну дату.

При визначенні дисконту за операціями з цінними паперами слід використовувати наступну формулу.

               
   
Тривалість періоду з дати проведення операції до дати погашення (викупу) цінного паперу
   
     
.
 
 
Сума дисконту
 
 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
100% · 360 дн.
=

 

 


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  3. IV група- показники надійності підприємства
  4. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  5. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  6. Або продукція підприємств, що знаходяться за кордоном.
  7. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  8. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  9. Автопідприємства вантажних автомобілів
  10. Автопідприємство пасажирських автомобілів
  11. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  12. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.




Переглядів: 498

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 6. ОБОРОТНІ КОШТИ ТА ЇХ ОРГАНІЗАЦІЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ | Розділ 8. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.