Повідомлення учнів про відкриття бензену та його фізичні властивості
Учень 1. Бензен відкрив у 1825 р. англійський учений М. Фарадей. З 1814 року в Лондоні почали використовувати газове освітлення. Світний газ зберігали в залізних балонах під тиском. Влітку освітлення було нормальним, а взимку, під час холодів – чомусь тьмяним.
Власники газового заводу звернулися за допомогою до хіміка М. Фарадея. Той з’ясував, що взимку частина світного газу осідає на дні балонів у вигляді прозорої рідини складу С6Н6. Він назвав її «карбюрованим воднем». Це був добре відомий бензен. Назву «бензен» новій рідині дав німецький хімік Ю. Лібіх. (Слайд 9.)
Учень 2. Бензен – безбарвна, летка, вогненебезпечна рідина з характерним запахом, tкип. = 80 °С, у воді практично нерозчинний, хоча є розчинником багатьох органічних речовин.
Бензен дуже отруйний. Вдихання парів бензену викликає запаморочення і головний біль. За високих концентрацій можлива втрата свідомості. Рідкий бензен може проникати в організм крізь шкіру, що призводить до отруєння. Систематичне вдихання його пари викликає анемію і лейкемію. Робота з бензеном і його гомологами потребує особливої обережності. (Слайд 10.)