Визначається фактична наявність матеріальних цінностей в натурі шляхом вимірювання, переважування, підрахунку тощо. Отримані дані оформлюються інвентаризаційним описом за найменуванням цінностей, їх кількістю, ціні. Опис складається по кожній матеріально-відповідальній особі окремо, а також окремо по кожному місцю зберігання та підписується членами комісії і матеріально-відповідальною особою, незаповнені рядки прокреслюються.
Співставлення даних інвентаризації даним бухгалтерського обліку.
На цьому етапі складається порівняльна відомість. У порівняльних відомостях відображаються розбіжності між даними інвентаризаційного опису і даними бухгалтерського обліку.
Якщо в інвентаризаційному опису фактичний залишок цінностей перевищує показник залишку за даними обліку, то необхідно відобразити розмір надлишків в натуральних і у вартісному вимірниках в обліку. Якщо навпаки, за даними обліку цінностей обліковується більше, ніж є в наявності, слід відобразити нестачу в натуральному і вартісному вимірниках.
В будь-якому випадку комісія повинна отримати від матеріально-відповідальної особи письмове пояснення для прийняття об'єктивного рішення.
Оформлення результату.
Заключний результат оформлюється актом з врахуванням пересортиці та норм природнього убутку. Акт комісії підписується головою і членами комісії та матеріально-відповідальною особою.
Природній убуток - це гранично допустима величина безповоротніх втрат цінностей, яка утворилась внаслідок фізичних, хімічних, механічних процесів (усушки, витіканні, випарювання тощо). Списання нестачі, яка утворилась внаслідок природнього убутку може здійснюватись при умові:
- при нестачі виявленої при інвентаризації;
- при наявності затверджених норм природнього убутку на цінності, яких не вистачає;
- у випадку непричетності матеріально-відповідальної особи до виникнення нестачі.
Зразок відображення результатів інвентаризації у відомості наведений у таблиці 5.5.