Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Документальна перевірка податку на додану вартість.

Порядок проведення документальної перевірки ПДВ регламентується:

1) Податковим кодексом України;

2) Методичними рекомендаціями щодо порядку організації й проведення перевірок платників податків від 14.04.2011р. № 213;

3) Листом ДПАУ «Щодо порядку організації й проведення документальної невиїзної перевірки платника податків» від 19.04.2011р. №4815;

4) Листом ДПАУ «Про окремі питання проведення фактичних перевірок» від 28.01.2011р. № 2337;

5) Наказом ДПАУ «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок за питаннями дотримання податкового, валютного й іншого законодавства» від 22.12.2010р. № 984.

Якщо в результаті автоматизованого порівняння даних податкової звітності з ПДВ встановлено розбіжності або платником податку заявлено бюджетне відшкодування ПДВ, протягом 30 днів, що слідують за днем надходження податкової декларації до податкового органу проводиться невиїзна документальна перевірка.

Невиїзна документальна перевірка включає:

1) доперевірочний аналіз з обов`язковим дослідженням питання

наявності у платника права на отримання бюджетного відшкодування;

2) звірку даних декларації з наявними в податкових органах

інформаційними базами даних, у тому числі достовірності здійснення операцій по імпорту товарів; перевірку на наявність арифметичних та логічних помилок у декларації;

3) визначення наявності та стану усунення розбіжностей в

податкових періодах, починаючи з періоду виникнення від`ємного значення;

4) побудову імовірних схем залучення платником до ланцюгів

постачання ризикових контрагентів, які при здійсненні оподатковуваних операцій не задекларували податкові зобов`язання.

Під час проведення перевірки підлягають перевірці такі документи:

1) податкова звітність (декларація з ПДВ, уточнюючий розрахунок

податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок;

2) реєстри отриманих та виданих податкових накладних;

3) фінансово-господарські документи, що підтверджують сплату

грошових коштів ( платіжні доручення, виписки банківських установ, прибуткові та видаткові касові ордери та інші);

4) фінансово-господарські документи, що підтверджують передачу

товарів, виконання робіт, надання послуг (товарно-транспортні накладні, податкові накладні, рахунки-фактури, довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей, акти приймання-передачі виконаних робіт, наданих послуг, договори оренди приміщень, наявність власних виробничих потужностей, трудових ресурсів, складських приміщень);

5) господарські договори, укладені платником ПДВ з контрагентом, у

взаємовідносинах з яким виявлено розбіжності;

6) Платіжні доручення на перерахування суми ПДВ в бюджет.

У разі неотримання перелічених документів протягом 15 днів з моменту направлення запиту платнику ПДВ працівник підрозділу оподаткування юридичних та фізичних осіб передає перелік таких платників до підрозділу податкової міліції з наданням інформації про вжиті заходи.

Документальна виїзна перевірка з ПДВ передбачає визначення податкових зобов`язань, податкового кредиту та нарахування ПДВ до сплати в бюджет.

Порядок обчислення суми податку до сплати в бюджет передбачає специфіку ПДВ, що укладається в том, що першочерговим для податкового обліку ПДВ є два показники - податкове зобов'язання й податковий кредит. Правильне їхнє визначення - запорука успіху правильності податкового обліку й правильного визначення суми, що підлягає сплаті в бюджет. Тому перевірка податкового обліку по ПДВ починається з аналізу документів, що підтверджують реєстрацію особи, що перевіряється, платником ПДВ (Свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ), на підставі яких установлюється дата початку виникнення податкових зобов'язань по ПДВ і права на податковий кредит.

Сума податку, що підлягає сплаті до державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні цієї різниці, така сума підлягає сплаті в бюджет, а при негативному - така сума спочатку враховується в зменшення суми податкового боргу з ПДВ, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду й у наслідку платник може претендувати на її відшкодування.

Для формування цих показників важливе значення має порядок визначення їхньої дати виникнення.

Датою виникнення податкові зобов'язання визначається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (по першому з подій):

1) дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський

рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів (послуг) за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

2) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата

оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Датою виникнення податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

1) дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на

оплату товарів (послуг);

2) дата отримання платником податку товарів (послуг), що

підтверджено податковою накладною;

Податкові зобов`язання розраховуються складанням баз

оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, яка визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, а при ввозі товару на митну територію не нижче митної вартості товару, з урахуванням акцизного податку й ввізного мита.

Платник податку зобов`язаний надати покупцю на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріпленою печаткою податкову накладну.

Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов`язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Податкова накладна заповнюється на української мові й тільки платником ПДВ в 2 екземплярах. Оригінал видається покупцеві. Накладні реєструються в спеціальних реєстрах виданих і отриманих накладних в електронному виді. Платники зобов'язані щомісяця представляти органам ДПС копії записів у реєстрах.

Крім того, при здійсненні операцій по поставці підакцизних товарів і товарів завезених на митну територію України з 01.01.2012 року податкова накладна підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній.

Реєстрація такої податкової накладної провадиться на протязі 20 календарних днів з моменту її виписки. Накладна може бути видана покупцеві тільки після її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При перевірці податкових зобов`язань передбачається використання наступних бухгалтерських та податкових документів:

1) угоди з продаж товару;

2) документи банку, каси;

3) податкові накладні;

4) оборотно-сальдові відомості до бухгалтерських рахунків;

5) реєстри виданих податкових накладних; декларації з ПДВ.

Сума податкових зобов`язань по операціях, які підлягають

оподаткуванню повинна відповідати даним розділу I Реєстру отриманих та виданих податкових накладних.

Перевіряючи повноту включення в декларацію з ПДВ оборотів від реалізації, необхідно звірити обороти по реєстру отриманих та виданих податкових накладних з виписками банку та звітами в частині надходжень коштів від покупців за продукцію (роботи, послуги, товари).

З метою виявлення заниження сум податкових зобов`язань необхідно зіставити суми дебіторської заборгованості за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) в розрізі кожного покупця (замовника) відображені у відомості аналітичного обліку розрахунків з покупцями та замовниками на останню дату перевірки з сумами кредиторської заборгованості в розрізі кожного кредитора.

При перевірці необхідно звернути увагу на правильність визначення бази оподаткування.

У процесі перевірки податкового обліку по ПДВ особливу увагу приділяється аналізу правильності обчислення податкових зобов'язань по звичайним цінам. При визначенні розміру звичайної ціни необхідно керуватися нормами Закону «Про прибуток».

При перевірці операцій, оподатковуваних по нульовій ставці ПДВ (експорт, безмитні магазини, організації інвалідів і ін.) виявляється право платника податків на застосування нульової ставки. Зокрема, при перевірці експортних операцій на підставі оцінки в ВТД необхідно встановити, чи здійснювався фактичний вивіз товару з України. Крім того, при перевірці варто врахувати, що у випадку недотримання умов пільгового оподатковування, операції повинні обкладатися за ставкою 20% .

Окремій перевірці підлягають операції, що не є об'єктом обкладання ПДВ і операцій, звільнених від оподатковування й чи мав платник податків право не нараховувати по них ПДВ (наприклад , при поставці лікарських засобів і виробів медичного призначення варто врахувати, що ця продукція звільняється від ПДВ тільки у випадку її внесення до Державного реєстру лікарських засобів і зазначені в Переліку КМУ, при цьому варто пам'ятати про те, що ветеринарні лікарські засоби від ПДВ не звільняються; не обкладаються також операції по поставці житла тільки за винятком першого продажу й т.д.).

У випадках , коли податкові зобов'язання зменшуються або збільшуються в результаті зниження або збільшення бази оподатковування, перевіряється правомірність проведення таких коректувань.

Згідно законодавства податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів (послуг) , але не вище рівня звичайних цін, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за основною ставкою, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

1) придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх

подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

2) придбання (будівництвом, спорудженням) основних фондів, у

тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

При перевірки податкового кредиту з ПДВ додатково до перелічених

документів перевіряються:

1) угоди на отримання товарів, робіт, послуг;

2) отримані податкові накладні;

3) зворотно-сальдові відомості до бухгалтерських рахунків;

4) реєстри отриманих податкових накладних.

Аналіз по бухгалтерських рахунках проводиться на основі зазначеної

кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку та загальному алгоритму проведення перевірки.

Умовами податкового кредиту є те, що він виникає при придбанні або виготовленні товару й послуг з метою їхнього подальшого використання в оподатковуваних операціях. Якщо придбані товари / послуги використовуються надалі в операціях, що не є об'єктом оподатковування або звільнених від оподатковування, то вони не можуть бути включені в податковий кредит.

Обов'язковою умовою для виникнення податкового кредиту є його підтвердження податковою накладною, митною декларацією або іншими подібними документами (касові чеки, транспортний квиток, готельний рахунок, рахунок за послуги зв'язку, інші послуги).

При перевірці правильності обчислення податкового кредиту по товарах, послугам, придбаним на території України з'ясовується, у якому порядку платник податку визначає податковий кредит з ПДВ (по касовому методі або по першій події). При цьому варто врахувати, що основним звітним і розрахунковим документом, що підтверджує право на податковий кредит, є належним чином оформлена податкова накладна. Тому суми ПДВ, не підтверджені накладній виключаються зі складу податкового кредиту.

Крім того, у процесі перевірки податкового кредиту аналізується напрямок використання платником податків товарів, робіт і послуг, оскільки якщо вони не використовуються в господарській діяльності платника, то право на податковий кредит не враховується.

При перевірці податкового кредиту по імпортованих товарах, аналізується, чи здійснювався фактичний ввіз товару на територію України по даним ВТД; чи сплачувався ввізної ПДВ на митниці й у який форма (грошима або векселем); чи правильно була відбита дата виникнення податкового кредиту, чи правильно визначена сума кредиту виходячи з митної, а не фактурної вартості імпортованих товарів.

Одним з елементів перевірки правильності визначення платником сум податкового кредиту, а значить і правомірності відшкодування є зустрічна перевірка основних постачальників платника податку, який претендує на отримання бюджетного відшкодування. При проведені таких перевірок перевіряються податкові накладні постачальників

Окремій перевірці підлягає контроль за правильністю й правомірністю коректування податкового кредиту.

У ході документальної перевірки визначаються причини виникнення від`ємного значення ПДВ. Такими причинами можуть бути:

6) експорт товарів, коли застосовується нульова ставка податку;

7) придбання основних засобів, які використовуються в господарській

діяльності платника податків;

8) придбання товарно-матеріальних цінностей у великих розмірах, які в даному звітному періоді не реалізовані, і враховуються в залишках на складі;

9) продаж товарів за цінами нижчими за ціну придбання або митну вартость.

Відповідно до ПК підтвердженням правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ є дані , зазначені в податкових деклараціях платників податків.

Про можливість бюджетного відшкодування може бути ухвалено рішення тільки на підставі результатів проведеної камеральної перевірки (раніше на підставі позапланової невиїзної перевірки).

Для проведення такої перевірки керівником органа ГНС

приймається рішення, оформлюване наказом.


Читайте також:

  1. II. Перевірка домашнього завдання.
  2. II. Перевірка домашнього завдання.
  3. II. Перевірка домашнього завдання.
  4. II. Перевірка домашнього завдання.
  5. II. Перевірка домашнього завдання.
  6. II. Перевірка домашнього завдання.
  7. II. Перевірка домашнього завдання.
  8. II. Перевірка домашнього завдання.
  9. II. Перевірка домашнього завдання.
  10. IV. Перевірка розв’язання і відповідь
  11. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  12. Аналітична перевірка звітності




Переглядів: 1568

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Камеральна перевірка декларацій з податку на додану вартість | Тема 6 Контроль нарахування і сплати податку на прибуток

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.