Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Циклічні коливання та їх види

Напрямок та ступінь зміни сукупності показників (або по­казника), які характеризують розвиток народного господарства, Називається економічною кон'юнктурою. Теорію економічних циклів називають також теорією кон'юнктури.

Загальну тривалість циклу вимірюють часом (місяць, рік і т. п.) між двома сусідніми вищими або двома сусідніми ниж­чими точками економічної активності.

Економічні цикли суттєво відрізняються один від одного за тривалістю та амплітудою коливань. Тому деякі економісти вва­жають, що більш реально треба говорити про економічні коли­вання, а не про економічні цикли. Проте водночас усі вони ма­ють багато спільного, в них можна виявити риси належності до однієї «сім'ї».

За тривалістю цикли поділяють на короткі (малі) - коливання ділової активності 3-4 роки; середні- коливання ділової активності 7-11 років та великі (довгі хвилі)- з періодичністю 40-60 років.

Короткі (малі) циклипов'язані з відновленням рівнова­ги на споживчому ринку. Матеріальною основою малих циклівє процеси, що відбуваються у сфері грошових відносин. Малі цикли розмежовуються грошовими кризами, що повто­рюються з певними закономірностями.

Середні (промислові) цикли пов'язані зі зміною попиту на засоби виробництва. Матеріальною основою періоди­чності середніх циклів є необхідність оновлення основ­ного капіталу. Особливістю промислового циклу є коливання темпів зростання обсягів виробництва за період часу, коли економічна система проходить чотири послідовні фази: пожвавлення, підйом, бум, падіння.

Матеріальною основою великого циклу є зміна базо­вих технологій і поколінь машин, оновлення об'єктів інфраструктури.

Ідея довгих хвиль економічного розвитку (довгих економічних циклів) зародилась на початку XX ст. Узагальнюючи статистичний матеріал (починаючи з кінця XVII ст.), М.Д. Кондратьєв прийшов до висновку, що поряд із малими циклами відтворення (7-11 років) існують «великі цикли» тривалістю в середньому 57 років. Кожен «вели­кий цикл» проходить у своєму розвитку «хвилю підвищення» і «хвилю зниження».

Перший «великий цикл», за розрахунками Кондратьєва, роз­почався у 1789 році і продовжувався до 1849 року, другий охопив період з 1850 по 1896 роки, «підвищувальна хвиля» третього закінчувалась у 20-х роках XX ст. (коли Кондратьєв аналізував «довгі цикли»).

На думку вченого, «великі цикли» характеризуються чотирма закономірностями («правильностями», як він їх назвав):

1) до початку (і на початку) «хвилі підвищення» відбуваються глибокі якісні зміни в економічному житті суспільства: значні технічні відкриття та винаходи, що спричиняють наступ­ний науково-технічний прогрес і впровадження нових техно­логій, перегрупування країн за ступенем їх участі у світових еко­номічних зв'язках, еволюція торгівлі та грошового обігу;

2) найбільша кількість соціальних потрясінь - великі війни, ре­волюції, соціальна боротьба - припадають на «підвищувальні» хвилі «великих циклів»;

3) «знижувальні» хвилі характеризуються застоєм сільського господарства;

4) «хвилі підвищення» сприяють зменшенню тривалості та глибини криз, депресій - фаз «середнього циклу», стимулюють пожвавлення та економічне зростання; «хвилі зниження» - збільшують тривалість та глибину депресій та кризових явищ, зменшують можливості економічного зростання.

Головною причиною «довгих» хвиль Кондратьєв вважав масове оновлення пасивної частини основного капіталу - виробничих будівель та споруд, доріг і транспортних засобів тощо (він називав їх «основними капітальними благами»). Зміна і розширення цієї частини основного капіталу відбувається не плавно, а поштовхами, як зазначав вчений, виразом чого і стали «великі» хвилі кон'юнктури.

Значний вплив на сучасну інтерпретацію теорії «довгих циклів» зробили дослідження австрійського економіста Й.Шумпетера. В кінці 30-х років, розвиваючи ідеї Кондратьєва, він обгрунтував концепцію, згідно з якою головною причиною «великих» циклічних коливань стає хвилеподібна динаміка змін у техніці та технології, тобто у технічних нововведеннях (інноваціях).

Схематично цей зв'язок виглядає так. Нові наукові відкриття породжують прорив у техніці та технології ряду галузей. Це сприяє прискореному нагромадженню капіталу (зростанню його маси), зростанню прибутків і загальному економічному піднесен­ню. Але в міру насичення ринків сукупний попит різко змен­шується, прибутки падають, значна частина капіталу вияв­ляється надлишковою. Так виникають спочатку «підвищувальна», а потім «знижувальна» хвилі «великого циклу». Вихід із «хвилі зниження» можливий лише на ґрунті нових науково-технічних досягнень та наступних інновацій.

Ідеї Шумпетера виявились плідними і знайшли свій розвиток у сучасній економічній теорії. Нинішнє покоління економістів продовжило дослідження «довгих» або «великих» циклів. Були виділені 3-й і 4-й «великі» цикли, досліджена їх структура.

Сучасні автори причиною «довгих» циклів вважають струк­турні кризи, які виникають у зв'язку з революційними зрушення­ми в технічному прогресі. Технічні революції повторюються циклічно з достатньо рівними інтервалами часу - через кожних 50-60 років.

Отже, завдяки науковим розробкам М.Д. Кондратьєва та Й.Шумпетера в економічній теорії виник новий напрямок досліджень, в якому обґрунтовується суть та причини «великих» або «довгих» циклічних коливань.


Читайте також:

  1. V.Коливання та хвилі
  2. АВТОКОЛИВАННЯ
  3. Вимушені електромагнітні коливання
  4. Вимушені коливання
  5. Вимушені коливання
  6. Вимушені коливання
  7. Вібрація – це механічні коливання матеріальних точок або тіл, які виникають в горизонтальному і вертикальному напрямах.
  8. Вільні коливання
  9. Власні коливання динамічних систем
  10. Вплив коливання рівня води в всмоктувальному резервуарі на режим роботи насоса.
  11. Гармонічні коливання
  12. Гармонічні коливання та їх основні параметри




Переглядів: 3150

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні прояви макроекономічної нестабільності | Інтерпретації ділового циклу та моделі циклічних коливань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.