Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Завдання ембріології

1.Вивчення закономірностей ембріональної диференціації, тобто як з одноклітинного організму (зиготи) розвивається складний багатоклітинний організм.

2.З'ясування умов, що сприяють або ж перешкоджають реалізації генетичної інформації.

3.Розробка способів діагностики уродженої патології і її попередження.

4.Подальше вивчення законів філогенезу.

 

 

 

 

 

 

 

Перш ніж перейти до детального викладу конкретного матеріалу нам необхідно згадати деякі біологічні терміни, що будуть використовуватися в цьому розділі.

Онтогенез - розвиток організму, що триває з моменту запліднення до його природної смерті (включає 2 періоди: ембріональний і постембріональний).

Філогенез - історичний розвиток предків даної істоти (історичний розвиток виду).

Прогенез - період формування статевих клітин (сперматогенез і овогенез).

Основні етапи ембріонального періоду (ембріогенезу.)

1.Запліднення - утворення зиготи.

2.Дроблення - утворення бластули.

3.Гаструляція - утворення гаструли.

4.Гістогенез - формування тканин.

5.Органогенез - формування органів.

6.Системогенез - формування систем органів.

 

Запліднення - процес злиття чоловічої і жіночої гамет, внаслідок чого виникає новий організм - зигота.

Біологічне значення:

У зиготі відновлюється диплоїдний набір хромосом, відбувається передача спадкових властивостей новому організмові, статеві хромосоми визначають стать нового організму, підсилюють метаболізм, починає реалізовуватися програма розвитку нової особи.

 

Класифікація яйцеклітин:

А) за кількістю жовтка:

- алецитальні ( від lecіtos- жовток ) - безжовткові.

- оліголецитальні - маложовткові.

- полілецитальні - багатожовткові.

Б) за розподілом жовтка:

- ізолецитальні - жовткові включення розподілені рівномірно (у ланцетника).

- телолецитальні - жовток розташований переважно на одному полюсі (вегетативному), а ядро і органели - на протилежному (анімальному).

Телолецитальні яйцеклітини з'явилися при переході тваринних організмів з водного середовища до наземного існування (у плазунів і птахів). У ссавців у зв'язку з внутрішньоутробним розвитком і живленням за рахунок материнського організму відпала необхідність у створенні запасів жовтка. Тому з'явилися знову оліголецитальні яйцеклітини, такі яйцеклітини називаються вторинно ізолецитальними. Від кількості і розміщення жовтка в яйцеклітині залежить наступний після запліднення період життя зародка - дроблення.

 

Дробленням називають процес, у результаті якого з зиготи шляхом послідовних мітотичних поділів утворюється багатоклітинний організм - бластула. Характерною рисою його є дуже короткий період інтерфази між двома поділами, що приводить до прогресивного зменшення розмірів новостворених клітин. Розміри всієї бластули не перевищують розмірів зиготи. Бластула - це багатоклітинний зародок округлої форми, усередині якого є порожнина - бластоцель, навколо якої розташовується стінка - бластодерма. Клітини, з яких побудований зародок у період дроблення, називаються бластомерами.

Існує визначений строгий порядок появи борозен дроблення. Борозни дроблення – це смуги, що ділять зиготу на бластомери. Борозни і площини дроблення поперемінно проходять через полюси клітини (меридіональні борозни); через екватор (центр) зародка (екваторіальні борозни); паралельно екваторові (широтні борозни) або паралельно поверхні (тангенціальні борозни). Чим більше жовтка в яйцеклітині, тим менш повно і рівномірно відбувається дроблення.

Способи дроблення. Дроблення буває: повне або неповне; рівномірне або нерівномірне; синхронне або асинхронне.

Якщо яйцеклітина первинно оліголецитальна (маложовткова) ізолецитальна (у ланцетника) – зигота дробиться повністю і рівномірно (борозни дроблення проходять через всю яйцеклітину і утворюються бластомери однакових розмірів).

Якщо яйцеклітина полілецитальна (багатожовткова), помірно телолецитальна (у риб, амфібій) - зигота дробиться повністю, але нерівномірно. При цьому утворюються бластомери різних розмірів - великі і маленькі.

Якщо яйцеклітина різко телолецитальна (у птахів) – зигота дробиться лише частково (меробластично). Дробленню підлягає тільки частина цитоплазми, вільна від жовтка, що розміщується на анімальному полюсі у вигляді диска. Вегетативний полюс (заповнений жовтком) - не ділиться.

Якщо яйцеклітина вторинно ізолецитальна (у ссавців) – зигота дробиться повністю, субеквально (бластомери, що утворилися, майже однакових розмірів) і асинхронно. Уже з перших етапів дроблення серед бластомерів виділяють 2 типи: темні і світлі.

 

 

Рис.1. Схема типів дроблення, бластул, гаструл (рис. Ю.И.Афанасьева).

ІА – ІГ – повне рівномірне дроблення у тварин з первинно оліголецитальними яйцеклітинами (ланцетник); ІД – бластула; ІЕ – початок гаструляції шляхом інвагінації; ІІА - ІІГ повне нерівномірне дроблення у тварин з помірно телолецитальними яйцеклітинами (амфібії); ІІД – бластула; ІІЕ – початок гаструляції шляхом епіболії; ІІІА - ІІІГ неповне дроблення у тварин з різко телолецитальними яйцеклітинами; ІІІД – бластула; ІІІЕ – гаструляція шляхом делямінації; ІVА - ІVГ повне нерівномірне дроблення у людини і ссавців; ІVД – бластула; ІVЕ – гаструляція шляхом делямінації.

 

 

Гаструляція- складний процес хімічних і морфологічних змін, що супроводжуються розмноженням, ростом, спрямованим переміщенням і диференціацією клітин. Багатоклітинний зародок на цій стадії називається гаструлою. Він починає активно рости і збільшуватися в розмірах. Під час гаструляції утворюються зародкові листки і зачатки органів.

Гаструляція поділяється на 2 фази - ранню і пізню. У ранній фазі відбувається утворення зовнішнього (ектодерми) і внутрішнього (ентодерми) зародкових листків.

Під час пізньої фази відбувається формування середнього зародкового листка (мезодерми). Наприкінці гаструляції утворюються зачатки осьових органів: нервова трубка, хорда, кишкова трубка.


Читайте також:

  1. I. Постановка завдання статистичного дослідження
  2. I. ПРЕДМЕТ, МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ
  3. II. Завдання
  4. II. Завдання на проект.
  5. II. Перевірка домашнього завдання.
  6. II. Перевірка домашнього завдання.
  7. II. Перевірка домашнього завдання.
  8. II. Перевірка домашнього завдання.
  9. II. Перевірка домашнього завдання.
  10. II. Перевірка домашнього завдання.
  11. II. Перевірка домашнього завдання.
  12. II. Перевірка домашнього завдання.




Переглядів: 5842

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція) | Способи гаструляції.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.