Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



НОВОЮЛІАНСЬКИЙ КАЛЕНДАР

У 1918 р. в Росії був запроваджений григоріанський календар, і юліанський залишився лише в Греції, Румунії та Сербії. Необхідність проведення календарної реформи зумовила у травні 1923 р. на Константинопольському соборі православних східних церков поставити питання про запровадження новоюліанського календаря, який розробив югославський учений, професор Белградського університету Мілутин Міланкович (1879—1956). Новоюліанський календар мав іншу, ніж у григоріанському, систему високосу. В ньому вилучалися 7 діб за 900 років, що відповідає 218 високосним і 682 простим рокам. Серед рубіжних років століть високосними ставали ті, які при діленні на 9 дають залишок 2 або 6. Такими роками, якщо почати з 2000 року, є 2000, 2400, 2900, 3300 і т.д. Перевага новоюліанського календаря була в тому, що він був точнішим за попередні, і похибка на одну добу стосовно тропічного року набігала за 43500 років. Проте рішення Константинопольського собору не були виконані, бо Греція, Сербія і Румунія запровадили у себе не новоюліанський, а григоріанський календар.

ІСТОРИЧНА МЕТРОЛОГІЯ

 

У своїй практичній діяльності на початку розвитку суспільства люди зіткнулись із необхідністю обліку і вимірювання. Згодом в різних державах і в різних народів складались різні засоби і одиниці вимірювання, що становили певну систему мір. На різних етапах суспільного розвитку могли виникати нові та вдосконалюватись попередні одиниці вимірювання та систем мір, що існували не лише в окремих країнах, але й місцевостях. Дослідженням і вивченням мір та одиниць вимірювання займається спеціальна історична дисципліна - метрологія, яка. вивчає міри довжини, або лінійні; міри поверхні, або квадратні; кубічні та місткості для виміру рідких і сипучих тіл; міри ваги.

Метрологія є наукою про історію мір та одиниць вимірювання. Її назва має грецьке походження і складається з двох слів: метро - міра, логос - наука. Як наука про міри, вона об’єднує дві дисципліни: математичну метрологію та історичну метрологію. Проте вони знаходяться у тісному взаємозв'язку. Математична метрологія є наукою про точність вимірів, яка створює одиниці вимірювання за спеціально розробленою методикою, у вигляді найточніших зразків, або еталонів. Історична метрологія є дисципліною, яка вивчає історію складання систем мір, назв одиниць вимірювання, співвідношення різних мір минулого, а також їх співвідношення з сучасними одиницями вимірювання. Хоча слід відзначити, що невелика кількість джерел з метрології не завжди дає можливість встановити реальний зміст одиниць вимірювання, який протягом багатьох років міг змінюватись неодноразово.

Отже, головне завдання метрології як допоміжної історичної дисципліни - встановити зв’язок і спадковість між різними видами мір. Це важливо тому, що міри завжди знаходяться у повній залежності від розвитку продуктивних сил і виробничих відносин. Ускладнення виробничих відносин ускладнює разом із цим міри і впливає на зміни в їх системі. Тому вивчення історії мір дає можливість чіткіше уявити стан господарства певного часу, потреби населення і способи їх задоволення, вияснити розміри і вартість окремих робіт, встановити розмір піни на продукти. Вивчення метрології допомагає зрозуміти економіку країни в цілому, вивчити її окремі галузі, а також - технічний і технологічний рівень багатьох галузей народного господарства, який залежить і від досконалості системи мір. Знання історії мір може допомогти в експертній роботі дослідника, коли необхідно встановити дійсність історичного джерела, час його створення, а інколи й місце.

Вивчення історії мір має важливе значення для історика, особливо при аналізі економічного і культурного розвитку суспільства, країни, місцевості. Річ в тому, що питання становлення і використання мір пов’язані з їх досконалістю і точністю. А це визначається лише певним рівнем розвитку культури і наукових знань. Колись давно людство мало найпростіші одиниці вимірювання, пов’язані в основному з фізіологічною будовою тіла людини та її рухами. Частина з них збереглась у мові та побуті до нашого часу, зокрема жменя і оберемок, крок і лікоть тощо. Звичайно, перші міри не були точними, але стають такими після розвитку господарства, науки і культури. Поступово вони точно співвідносяться між собою, поділяються на менші та більші, створюють певну систему і набувають математичного характеру. З набуттям ними математичного характеру, можна говорити про метрологію як науку і як певну систему знань.


Читайте також:

  1. Банк приймає до оплати вимога-доручення від платника протягом 20 календарних днів із дати оформлення його одержувачем.
  2. Біологічний і календарний вік
  3. Бюджетний календар
  4. Бюджетний календар 1 страница
  5. Бюджетний календар 10 страница
  6. Бюджетний календар 11 страница
  7. Бюджетний календар 12 страница
  8. Бюджетний календар 13 страница
  9. Бюджетний календар 14 страница
  10. Бюджетний календар 15 страница
  11. Бюджетний календар 16 страница
  12. Бюджетний календар 17 страница




Переглядів: 1409

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГРИГОРІАНСЬКИЙ КАЛЕНДАР | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.