Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Земельна рента

ІІІ. Ринок природних ресурсів.

Важливим безпосереднім фактором виробництва є земля – простір, на якому здійснюється будь-яка економічна діяльність. Основною відмінністю землі від інших ресурсів є те, що загальна пропозиція землі обмежена самою природою. Загальна кількість землі не може бути збільшена внаслідок зростання цін на неї – або зменшена в результаті зниження ставок орендної плати.

Результатом взаємодії попиту і пропозиції на ринках природних ресурсів є ціни на них у формі ренти. Рента (нім. Rente) визначає дохід від використання природних ресурсів. Існує дві основні форми ренти: чиста економічна рента і диференційна рента (схема 3).

Чиста економічна рента– це дохід, отриманий у результаті функціонування певного фактора виробництва, для якого характерна абсолютно нееластична пропозиція відносно його ціни. Іншими словами, чиста економічна рента – це та ціна, яку виплачують за використання землі та інших природних ресурсів, кількість яких обмежена.

Саме унікальність пропозиції землі та інших природних ресурсів, тобто їх обмеженість, відрізняє рентні платежі від заробітної плати, проценту і прибутку.

Фіксований характер пропозиції землі означає, що попит виступає єдиним фактором, який визначає земельну ренту. У цьому випадку пропозиція пасивна щодо величини ренти. Відомо, що попит має похідний характер і стосовно землі визначається такими факторами, як ціна вирощеної на даній ділянці продукції, продуктивність землі, розташування ділянки щодо ринків збуту сільскогосподарської продукції. Процес визначення рівня земельної ренти можна зобразити графічно.

S

D1

D

D2

P1

E

P2

P3

D=MRP

 

 

0

Q Q

Кількість землі, га

 

Рис. 6. Визначення земельної ренти

 

Крива пропозиції землі S являє собою вертикальну лінію, тому що пропозиція землі абсолютно нееластичною. Крива попиту в цьому випадку є для споживачів кривою граничного продукту у грошовому вираженні. Граничний продукт від земельної ділянки скорочується із розширенням її площі за фіксованої кількості трудових ресурсів і капіталу внаслідок закону спадної віддачі. Криві попиту і пропозиції перетинаються у точці Е. Саме ця точка визначає зрівноважувальний рівень чистої економічної ренти.

Як відомо, різні ділянки землі відрізняються між собою за своєю родючістю, кліматичними особливостями, місцем розташування і далеко не всі з них придатні для використання. У зв’язку з цим не всі земельні угіддя приносять однакові доходи у вигляді земельної ренти на ринках конкуруючих продавців. Надлишок доходу над витратами виробництва, який приносить конкретна ділянка землі, прийнято називати диференційною рентою.

Диференційна рента– це рента (прибуток), отримана внаслідок використання кращих і середніх за природною родючістючи вигідніших за місцем розташування земельних ділянок.

Необхідно пам’ятати, що земля може виступати об’єктом купівлі і продажу. Тому вона має свою ціну. Ціну землі як об’єкта купівлі-продажу визначають попит і пропозиція. Існує тісний взаємозв’язок між ціною землі, що визначається величиною орендної плати, і ціною реалізації земельних угідь на ринку.

Ринкова ціна земельної ділянки, яка реалізується у власність якогось господарського агента, називається капіталізованою земельною рентою, тобто це сьогоднішня сумарна величина всіх майбутніх орендних платежів, які ця земля здатна принести.

Ціну землі можна визначити за такою формулою:

, де

R – величина рентного доходу;

Z – норма позичкового процента.

Це співвідношення показує, що існує лише два можливих джерела рівноважної ціни купівлі-продажу земельної ділянки – це величина граничного продукту, або очікуваного доходу від орендних платежів, і зміна ринкової норми процента.

 


Читайте також:

  1. Абсолютна земельна рента.
  2. Абсолютна земельна рента.
  3. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
  4. Аналіз показників прибутковості та рентабельності підприємства
  5. Аналіз показників рентабельності.
  6. Аналіз рентабельності діяльності підприємства
  7. Аналіз рентабельності підприємства
  8. Аналіз рентабельності продукції
  9. Аналіз рентабельності продукції.
  10. Аналіз та оцінка рентабельності продукції
  11. Аферентний синтез та зворотна аферентація
  12. Визначення показників рентабельності




Переглядів: 785

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення заробітної плати | ІV. Теорія процента і капіталу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.