Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Національна ідея».

Оскільки нація — це організований народ, організація останнього відбувається через інститути держави і громадянського суспільства на основі національної ідеї як сукупності намірів охопити нове буття. Іншими словами – ”національна ідея — це за своєю суттю ідеологія розвитку нації та держави”

Українська національна ідея звеличена Г.Сковородою, Т.Шевченком, Лесею Ук­раїнкою, І.Франком. Серед українських авторів, які вивчали проблему нації, націона­льної ідеї на початку минулого століття, можна виділити М.Міхновського, В.Старосоль-ського, В.Липинського, Д.Донцова, М.Грушевського, І.Бочковського, С.Рудницького.

На жаль, ”національна ідея” як поняття не є визначеним нормативними актами держави. Відсутнє воно як в Законі України ”Про основи національної безпеки України”, так і в Конституції України. Навіть більше, в ст. 15 Основного Закону держави зазначається: ”Суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов’язкова”

На наше переконання, національна ідея, тобто – ідеологія розвитку нації та держави, не може бути настільки багатоманітною, адже вона визначає напрямок прогресивного розвитку суспільства. Без визначення напрямку розвитку нації неможливо визначити національні інтереси, які є похідними і визначальними при забезпеченні національної безпеки. Не маючи спрямування через національну ідею, національні інтереси отримують безмежний простір для їх трактування і спекуляцій.

Заслуговує на увагу теза про те, що „ідеологія — це мета, мотивація й оцінка діяльності, елемент суспільної свідомості, формула поведінки, відповідальність, схема поділу власності, влади та інформації, правила взаємодії громадян, громадянського суспільства і владної та полі­тичної еліти.Отже, національна ідея є глобальною, всеохоплюючою і реалізується через наці­ональні інтереси у внутрішній і зовнішній політиці держави. Це стратегія розвитку останньої, політична програма й економічна політика, єдність духовності та моралі на основі менталітету народу”.

З іншого боку, відсутність національної ідеї, тобто - єдиного спрямування розвитку суспільства уже становить загрозу національній безпеці країни. Як наслідок, на думку непоодиноких вчених, „поглиблюється ідейно-політична криза українського національного руху, що після здобуття незалежності знаходить своє вираження в розпаді інтелектуального середовища України на ворогуючі табори, між якими точиться гостра, часом непримиренна ідейна боротьба, а також у відриві еліти від свого етнонаціонального коріння та виникненні загрозливого провалля між національною елітою та широкими народними масами”.

На підтвердження даної думки в Указі Президента України „Про стратегію національної безпеки України”, серед низки викликів та загроз нашій країні, на першому місці стоїть „проблема забезпечення національної єдності та соборності Української держави”, вирішення якої ускладнюють: „ціннісно-світоглядне розшарування українського суспільства, яке обумовлюється культурно-історичними відмінностями окремих регіонів України і поглиблюється внаслідок спекуляцій на цій проблематиці з боку певних внутрішньо- і зовнішньополітичних сил, зокрема екстремістського спрямування”.

Якраз у зв’язку з цим, відповідно до п. 3.1 „Стратегії національної безпеки України”, стратегічними пріоритетами політики національної безпеки є „досягнення національної єдності та консолідації суспільства шляхом подолання як об'єктивних, так і штучних суперечностей соціокультурного, конфесійного, етнічного, мовного, міжрегіонального та регіонального характеру на основі безумовного додержання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина”.

Задля цього, - продовжується в документі, - „слід поширювати серед різних соціальних, вікових, освітніх, культурних верств Українського народу ідею спільності історичної долі, переваг тісної співпраці і взаємодопомоги, безпосередньої залежності успішності кожного громадянина України від рівня єдності українського суспільства, що сприятиме формуванню національної ідеї в її широкому, світоглядному розумінні”.

Вважаємо справедливою думку, що „національна ідея формує уявлення даного народу про його призначення, роль і функцію у світовому співтоваристві та місце в середовищі інших народів. Отже після самоусвідомлення свого "національного Я" і прийняття своєї національної "Я-концепції" (національної ідентичності), виділивши себе серед інших народів, тобто відповівши на запитання "хто такий мій народ (і моє "національне Я"), на другому рівні самопізнання національна ідея повинна дати відповідь на запитання – "а для чого існує мій народ, яке його призначення в світі і який сенс його існування”.

Отже, Національна ідея – це об’єднуюча, мислена форма сприйняття глибинної сутності свого народу, в якій відображена його духовна першооснова, мета, сенс та фундаментальні принципи існування, що пронизує собою все національне буття та зумовлює суспільний розвиток. Національна ідея є глобальною, всеохоплюючою і реалізується через наці­ональні інтереси у внутрішній і зовнішній політиці країни. За своєю суттю це — ідеологія розвитку нації та держави. Це стратегія розвитку останньої, політична програма й економічна політика, єдність духовності та моралі на основі менталітету народу. Національна ідея формує уявлення даного народу про його призначення, роль і функцію у світовому співтоваристві та місце в середовищі інших народів.

 


Читайте також:

  1. Взаємодія культур і національна самобутність народів. Тенденції культурної універсалізації та її форми.
  2. Глобалізм і національна економіка.
  3. Етнічна та національна культура
  4. Етнонаціональна політика в Україні
  5. Етнонаціональна політика і та її місце в гармонізації етнонаціональних відносин.
  6. Етнонаціональна політика України. Охарактеризувати на основі досвіду Закарпатської області.
  7. Є. Національна ідея.
  8. Країни з перехідною економікою. Національна економіка України.
  9. Лекція 1. Національна економіка: загальне та особливе
  10. Лекція 1. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА:ЗАГАЛЬНЕ ТА ОСОБЛИВЕ
  11. Лекція 1. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА:ЗАГАЛЬНЕ ТА ОСОБЛИВЕ
  12. Лекція 1. Сучасні підходи до понять «культура», «нація», «національна культура».




Переглядів: 1210

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття „нація”, „національна ідея” та „національні інтереси”. | Національні інтереси».

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.