Фінансові планові і звітні документи не дають якісної картини фінансового стану підприємства. Аналіз і оцінка системи фінансових показників виявляють критичні моменти в його діяльності, визначають причини, сприяють прийняттю обґрунтованих управлінських рішень.
Фінансові показники підприємства можна виділити в декілька груп.
І. Показники ліквідності (короткотермінової платоспроможності)
В активі балансу підприємства можна виділити чотири групи ліквідних засобів.
Перша група – високоліквідні засоби – грошові кошти в касі, на розрахунковому рахунку, валютному рахунку, інші грошові кошти.
Друга група – менш ліквідні засоби, що включають розрахунки з дебіторами, зменшені на величину безнадійної заборгованості.
Третя група – низьколіквідні засоби, які включають запаси і витрати у вигляді готової продукції.
Четверта група – неліквідні засоби, до яких відносяться основні засоби, нематеріальні активи, устаткування, капітальні вкладення.
Показники ліквідності характеризують рівень платоспроможності і включають поточний коефіцієнт ліквідності (загальний коефіцієнт покриття) та миттєвий показник ліквідності (коефіцієнт абсолютної ліквідності, швидкого реагування, коефіцієнт „кислотного тесту”).
Поточний коефіцієнт ліквідності змінюється залежно від галузі, В промисловості він є прийнятим на рівні – 2, в сфері послуг – 1, в торгівлі – 1,5.
Миттєвий показник ліквідності визначає, якою мірою підприємство спроможне у разі падіння товарообігу покрити свої короткотермінові зобов’язання перед кредиторами. Для своєчасного виконання своїх зобов’язань перед кредиторами необхідно, щоб цей показник був рівним 1 і більше.
,
де З – запаси товарно-матеріальних цінностей на підприємстві.
Для визначення загальної суми ліквідності використовується показник cash flow (потік готівки):
Чим вищий цей показник, тим кращим є фінансовий стан підприємства.