Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СПОЛУКИ СИЛІЦІЮ

СПОЛУКИ ХЛОРУ

СПОЛУКИ ОКСИГЕНУ

СПОЛУКИ НІТРОГЕНУ

СПОЛУКИ ФОСФОРУ

СПОЛУКИ СУЛЬФУРУ

Сульфур широко розповсюджений у природі. Він становить 0,05 % маси земної кори. Часто трапляється у вигляді сполук з іншими елементами. Найважливішими його природними сполуками є сульфіди металів: FeS2 – залізний колчедан, або пірит (вихідна сировина для добування сульфатної кислоти контактним способом); ZnS – цинкова обманка; PbS – свинцевий блиск; HgS – кіновар тощо, а також солі сульфатної кислоти (кристалогідрати): CaSО4·2Н2О – гіпс; MgSО4·7Н2О – гірка сіль; Na2SO4∙10Н2О – глауберова сіль тощо.

Загальний вміст фосфору в земній корі становить 0,08 %. У природі фосфор трапляється лише у вигляді сполук; найважливіша з них – фосфат кальцію – мінерал апатит. Відомо багато різновидів апатиту, з яких найбільш поширений фторапатит 3Ca3(PO4)2∙CaF2. З різновидів апатиту складаються осадові гірські породи – фосфорити. Фосфорити використовуються як сировина для виготовлення фосфатних добрив, потребу в яких особливо відчувають поширені в Україні чорноземні ґрунти.

Азот у природі трапляється переважно у вільному стані. У повітрі об’ємна частка його становить 78,09 %, а масова частка – 75,6 %. Сполуки нітрогену в невеликих кількостях є у грунті. Нітроген входить до складу білкових речовин і багатьох природних органічних сполук. Загальний вміст азоту у земній корі становить 0,01 %.

 

Оксиген – найпоширеніший на Землі елемент. Він становить 47,2 % маси земної кори. Його вміст у повітрі становить 20,95 % за об’ємом, або 23,15 % - за масою. Оксиген входить до складу води, гірських порід, багатьох мінералів і солей, міститься у білках, жирах і вуглеводах, з яких складаються живі організми.

Запаси кисню постійно оновлюються завдяки процесам життєдіяльності рослин. Наприклад, 1 га лісу поставляє близько 60 т кисню в рік.

 

У природі у вільному стані хлор трапляється тільки у вулканічних газах. Дуже поширені його сполуки. Найважливіші з них: хлорид натрію NaСl, хлорид калію KCI, хлорид магнію MgCI2∙6H2O, сильвініт, що складається з NaСl і KCI, карналіт складу KCI∙ MgCI2∙6H2O, каїніт складу MgSO4∙ KCI ∙3H2O тощо. Із збільшнням об'єму виробництва хлоридної кислоти і вінілхлорида потреба в сировині, що містить хлор, постійно зростає. Запаси такої сировини цілком достатні. Величезна кількість сполук хлору є в соляних покладах і в морській воді, 1 т якою містить 30 кг солі NaСl. Морська сіль — це комплекс різних солей, що містяться у воді. 310 т морської солі можна отримати 1,73 тис. кг сирого гіпсу, 370 кг калійних добрив, 26 кг брому та низку інших хімічних речовин.

Силіцій після оксигену – найпоширеніший елемент на Землі. Він становить 27,6 % маси земної кори. У природі трапляється головним чином у вигляді оксиду силіцію (IV) SiO2 та солей силікатних кислот – силікатів. Вони утворюють оболонку земної кори. Природні силікати мають непрості склад і будову. Ось склад деяких природних силікатів:

Польовий шпат K2O∙AI2O3∙6 SiO2

Каолініт AI2O3∙2 SiO2∙2H2O

Силікати, які містять у своєму складі оксид алюмінію, називаються алюмосилікатами.

Гірські породи і мінерали на поверхні землі під впливом температури, а потім вологи та вуглекислого газу вивітрюються, тобто повільно руйнуються. Внаслідок вивітрювання гірських порід утворилися поклади глини, піску та солей. Все більшого практичного значення для розвитку суспільства набувають штучні будівельні матеріали: гіпс, цемент, бетон і ін. Необхідна для таких матеріалів сировина – пісок, гравій, щебінь, глина, галька, вапняк, доломіт – є в порівняно великих кількостях повсюдно, тобто силікати стануть основним будівельним матеріалом майбутнього.


Читайте також:

  1. VIII. Реакції, в результаті яких утворюються високомолекулярні сполуки
  2. Азоновмістні органічні сполуки.
  3. Азосполуки
  4. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  5. Ароматичні сполуки і фітонциди
  6. Високомолекулярні сполуки ВМС
  7. Вуглеводи – складні органічні сполуки, до складу яких входять атоми вуглецю (С), кисню (О) та водню (Н).
  8. Галогени та галогеновмісні сполуки.
  9. Гемоглобін, будова, властивості, види, сполуки.
  10. Гідрогеновмісні сполуки неметалів
  11. ЗБРОДЖУВАНІ ТА НЕЗБРОДЖУВАНІ ПРИРОДНІ СПОЛУКИ
  12. Комплексні сполуки




Переглядів: 2957

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
АЛЮМІНІЙ | СПОЛУКИ КАРБОНУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.