Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Соціологія в системі гуманітарних наук

Цілком очевидно, що якщо об'єктом соціології є суспільство, то вона тісно стикається з іншими суспільними та гуманітарними науками, які вивчають цю галузь реальності. Вона не може розвиватися ізольовано від них. Більше того, соціологія включає загальну соціологічну теорію, яка може служити теорією і методологією всіх інших суспільних і гуманітарних наук.

Соціологічні методи дослідження суспільства, його елементів, членів та їх взаємодій сьогодні активно застосовуються в багатьох інших науках, наприклад, політології, психології, антропології. У той же час очевидна залежність самої соціології від цих наук, так як вони значно збагачують її теоретичну базу.

Іншою істотною причиною тісному взаємозв'язку багатьох суспільних і гуманітарних, у тому числі соціології, наук між собою є їх спільне походження. Так, самостійні суспільні науки зародилися в рамках соціальної філософії, яка, у свою чергу, була галуззю загальної філософії. Тісний зв'язок соціології та соціальної філософії проявляється насамперед у дуже широкої області збігу об'єкта дослідження. Однак при цьому між даними науками існують значні відмінності, які і дозволяють виділити соціологію в самостійну науку. Перш за все - це предмет дослідження.

Якщо соціологія спрямована на дослідження соціальних взаємовідносин членів суспільства, то соціальна філософія досліджує суспільне життя з точки зору світоглядного підходу. Ще більше ці науки різні в методі дослідження своєї предметної області.

Так, соціальна філософія орієнтована на філософські методи, що відбивається в теоретичному характер результатів дослідження. Соціологія ж переважно користується власне соціологічними методами, що робить результати дослідження більш практичними.
Проте ці відмінності тільки підкреслюють самостійність соціології як науки, але не применшують значення її взаємозв'язку з соціальною філософією. Спираючись на конкретно-історичні реалії, соціальна філософія прагне виявити загальні тенденції та закономірності.
Соціологія ж, використовуючи знання цих закономірностей, здійснює аналіз місця і ролі людини в житті суспільства, його взаємодії з іншими членами суспільства в рамках різних соціальних інститутів, досліджує специфіку спільнот різного типу та рівня.

Зв'язок соціології з історією також є найбільш тісного і необхідною. Крім загального об'єкта дослідження, ці науки мають також загальні проблеми дослідження.

Історичний метод є досить затребуваним в соціології.
Використання досягнень соціології в історичній науці також має велике значення, так як це дозволяє вченим-історикам аналізувати історичні явища з позицій описово-фактологічного підходу.
Накопичений статистичний матеріал дозволяє повніше розкривати суть історичних процесів і явищ і підніматися до широких і глибоких історичних узагальнень.

Важливою складовою суспільного життя є матеріальне виробництво. Це обумовлює існування тісного зв'язку соціології з економікою. Більш того, в системі соціологічного знання існує така дисципліна, як економічна соціологія.

Місце людини в системі праці значно впливає на його положення в соціальній структурі. З іншого боку, під впливом різних соціальних процесів і змін відбувається зміна і самої трудової діяльності.
Ще однією суміжній з соціологією наукою є психологія. Складовою перетину цих наук є перш за все проблема людини в суспільстві. Однак незважаючи на тісний взаємозв'язок об'єкта наук, їх предмети в значній мірі різні.

Психологія в основному зосереджена на вивченні особистісного рівня індивіда, його свідомості та самосвідомості, сфера соціології - це проблеми відносин між індивідами як членами суспільства, тобто міжособистісний рівень. Так, наприклад, проблему самогубства французький соціолог Е.Дюркгайм розглядає не з точки зору психологічного стану окремої людини, а як «хворобливий» стан суспільства, «аномію».(приклад, смерть Сократа).

Тісний зв'язок існує також між соціологією та політологією. Характер зв'язку з цим визначається тим, що,

по-перше, соціальні спільноти, соціальні організації та інститути є найважливішими суб'єктами і об'єктами політики;

по-друге, політична діяльність є однією з основних форм життєдіяльності особистості та її спільнот, безпосередньо впливає на соціальні зміни в суспільстві;

по-третє, політика як дуже широке, складне і багатогранне явище проявляється у всіх сферах суспільного життя і багато в чому визначає розвиток суспільства в цілому.

Крім того, в галузь вивчення обох цих наук входить такий соціальний феномен, як громадянське суспільство.

Отже, цілком очевидно, що соціологія знаходиться в тісному взаємозв'язку з системою суспільних і гуманітарних наук і є її елементом.

Окрім того слід також визначити роль саме соціології у розвитку суспільства перехідного періоду(формування правової демократичної держави, громадянського суспільства, реформування освіти, мовне питання, тощо).


3. Структура соціології

Соціологія є диференційованою і структурованою системою знання. Система - впорядкована сукупність елементів, взаємопов'язаних між собою, що утворюють певну цілісність. Соціологія як система включає в себе наступні елементи:

1) соціальні факти - науково обгрунтовані знання, отримані в ході дослідження будь-якого фрагмента реальності.
2) загальні та спеціальні соціологічні теорії - системи наукового соціологічного знання, спрямовані на вирішення питання про можливості і межах пізнання суспільства у певних аспектах і розвиваються в рамках певних теоретико-методологічних напрямків;
3) галузеві соціологічні теорії - системи наукового соціологічного знання, спрямовані на опис окремих сфер життя суспільства, обгрунтування програми конкретних соціологічних досліджень, забезпечення тлумачення емпіричних даних;

4) методи збору і аналізу даних - технології отримання емпіричного матеріалу і його первинного узагальнення.


Читайте також:

  1. Адресація в системі ЕП НБУ.
  2. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  3. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  4. Акціонерна власність в економічній системі
  5. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  6. Аналіз посередників в системі розподільчої політики
  7. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  8. Бізнес-моделювання в системі управління розвитком підприємства. Поняття та етапи формування бізнес-моделі
  9. Бухгалтерський облік у системі наук
  10. Бюджетування в системі оперативного фінансовго планування
  11. В системі вищої освіти і науки України
  12. Вивіз капіталу та інвестиції в системі міжнародних економічних відносин. Напрямки та структура вивозу капі­талу. Форми вивозу та розміщення (інвестування) капіталу.




Переглядів: 981

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фольклор та Традиційні знання | У структурі соціологічного знання виділяється також теоретична і емпірична соціологія.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.