Визначення еквівалентної ставки дохідності фінансової операції при утриманні комісійних
Розглянувши основні рівняння еквівалентності, які застосовують для порівняння ставок дохідності за різних умов їх нарахування, необхідно окремо висвітлити питання оцінки ефективної ставки дохідності при утриманні комісійних.
Справа в тому, що у реальних фінансових угодах, наприклад, у споживчому кредитуванні, досить часто вказують лише певну „рекламну” ставку дохідності, але за наявності різноманітних „прихованих” платежів реальна (повна) ставка дохідності для кінцевого споживача кредиту є набагато вищою.
Визначення повної дохідності фінансової операції для кредитора у вигляді річної складної (ефективної) ставки процентів у ґрунтується на принципі фінансової еквівалентності.
Нехай позика в розмірі С надається на строк п під складну річну процентну ставку r. При наданні позики утримуються комісійні у розмірі А, що збільшує дохідність операції для кредитора. В результаті боржник отримує суму, яка дорівнює (С - А).
Для визначення повної дохідності фінансової операції припускають, що нарощення величини (С - А) за ставкою у дасть той самий результат, що і нарощення величини С за ставкою r. Отже, відповідно до введених раніше позначень, рівняння еквівалентності матиме вигляд:
(4.16)
Також рівняння (4.16) можна записати у вигляді пропорції (4.17):
(4.17)
Вираз (4.17) унаочнює той факт, що приріст дохідності кредитора за наявності початкових комісійних виплат залежить лише від співвідношення між повною та реально виданою сумами боргу та строку, на який надано кредит.
Розв'язавши рівняння (4.16) відносно річної ставки дохідності у, отримаємо:
(4.18)
З рівняння (4.18) ми бачимо, що реальна ставка дохідності у прямо залежить від величини початкової комісії A. Зрозуміло, що за нульової комісії з рівняння (4.18) ми отримаємо, що у =r.