Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Формені елементи крові

Функції білків плазми крові

Білкова фракція плазми є сукупністю багатьох видів білків – альбуміну, глобулінів, фібриногену. Вони мають різну молекулярну масу і розміри, виконують ряд функцій:

1 – трофічну – білки плазми є запасом поживних речовин.

2 – транспортна – завдяки великій площі поверхні білки є переносниками великої кількости речовин (іонів, гормонів і так далі)

3 – завдяки білку фібриногену стає можливим згортання крові, і попередження крововтрати.

4 – білкові компоненти крові забезпечують імунітет.

5 – забезпечують онкотичний тиск крові, який грає важливу роль в регуляції розподілу води між плазмою і міжклітинною рідиною.

 

До форменних елементів крові належать еритроцити, лейкоцити, тромбоцити. Еритроцити, або червоні кров'яні тільця - найчисленніші клітини крові, належать до системи еритрону.

Еритрон- це підсистема крові, до складу якої входить сукупність еритроцитів, що містяться у циркулюючій і депонованій крові, органів еритропоезу та структур, де здійснюється руйнування старих і дефектних еритроцитів, а також апарат регуляції, який забезпечує кількість еритроцитів, як засобів транспортування кисню, відповідно до пристосувальної реакції організму.

Еритропоез – утворення еритроцитів, здійснюється у дорослої людини у червоному кістковому мозку. Руйнування старих (еритроцити живуть в середньому 120 днів) і дефектних еритроцитів відбувається у червоній пульпі селезінки. Серед механізмів регуляції еритропоезу найважливішу роль відіграють гормони, зокрема еритропоетини, гормони, які утворюються переважно в клітинах нирок залежно від вмісту кисню у тканинах нирки (90%) та печінці (10%). Андрогени стимулюють утворення еритропоетинів та кількість клітин попередників еритроцитів у кістковому мозку.

 

Кількість еритроцитів повинна складати:

♂ - 4,5-5,5*1012/л, ♀ - 4-5*1012

Основною функцією еритроцитів, точніше, гемоглобіну, що в них міститься, є транспорт газів (О2 і. Со2) кров'ю. Проте, функція еритроцитів цим не обмежується. Оболонка еритроцитів абсорбує на своїй поверхні метаболиты, біологічно активні речовини, іони, на ній знаходяться антигени, що визначають групу крові і так далі

 

Основною структурною одиницею еритроцита є гемоглобін.

Кількість гемоглобіну: ♂ - 130-160 г/л, ♀ - 120-140 г/л

 

Молекула Нb складається з 4 білкових глобінових ланцюгів, до кожної з якої приєднаний гем, що утримує Fe2+. У дорослих Нb складається з 2 α- або 2 β- ланцюгів (Нb А). У плоду – Нb F (замість β-ланцюгів – γ-ланцюги, які краще приєднують кисень).

Гем забезпечує приєднання О2 (утворюється з'єднання оксигемоглобін), глобінова білкова частина приєднує СО2 з утворенням карбогемоглобіну.

Крім того, гемоглобін може зв'язуватися з чадним газом з утворенням карбоксигемоглобіну, який практично не диссоціює, і може привести до смерті.

При пов'язанні гемоглобіну з сильними окислювачами утворюється метгемоглобін.

 

Киснева ємність крові (КЄК) - це об’єм кисню, який заязуеться гемоглобіном в 1л крові. КЄК залежить від кількості гемоглобіну в 1 л крові та його властивостей приєднувати і віддавати кисень.

1 г Hb максимально може приєднати 1,34 мл кисню; у 1 л крові міститься в середньому 140 г Hb, який може приєднати 140 х 1,34 = 187,6 мл кисню; у плазмі при РО2 =100 мм рт.ст. у 1 л розчиняється лише 3 мл кисню. Отже, основна роль у транспортуванні кисню належить гемоглобіну еритроцитів.

 

Групи крові.

Основними груповими системами крові у людей є системи АВО і СDЕ (резус).

Система АВО. Ця система має 4 групи крові: 0 (І); Аβ (ІІ); Вα (ІІІ), АВ (IV), таке розділення засноване на тому, що мембрани еритроцитів можуть містити антигени: агглютиногены А і В; плазма крові може містити антитіла: агглютинины α і β.

В разі взаємодії агглютинінів α з агглютиногенами А, або агглютининов β з агглютиногенами В відбувається реакція аглютинації (склеювання) еритроцитів, що приводить до їх подальшого руйнування (гемоліз). Важливим завданням лікаря при переливанні крові є не допустити аглютинації, саме тому слід переливати кров тільки група до групи.

Система СDЕ або система Rh.Мембрана еритроцитів містить 6 типів антигенів: С, D, Е, с, d, е ,а в плазмі крові відсутні успадковані відповідні антитіла. Якщо кров людини містить С, D, Е антигени, то в ній в цих випадках відсутні с, d, е антигени. В тому випадку, якщо в крові в мембрані еритроцитів відсутні якісь із С, D, Е антигенів, то обов’язково присутні якісь із с, d, е антигенів.

Найбільші антигенні властивості має аглютиноген D. Тому при наявності його в мембрані еритроцитів кров називають резус-позитивною (серед європейців таких людей 85%), при його відсутності кров називають резус-негативною (15% ). Гемотрансфузії можливі тільки за однойменною резус-належністю крові.

Імунізація резус негативної людини можлива при введенні в її кров еритроцитів з одним із С, D, Е антигенів, зокрема – D антигену, що призведе до утворення анти-D антитіл (аглютинінів анти-резус). Така ситуація може статися при вагітності резус-негативної жінки резус-позитивним плодом, коли під час пологів порушується плацентарний бар’єр і відбувається імунізація D-антигенами, або при помилковій гемотрансфузії резус-позитивної крові.


Читайте також:

  1. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  2. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  3. Базові елементи управління проектом
  4. Будова й основні елементи машини
  5. Валідація НАССР- отримання об'єктивного доказу того, що елементи НАССР-плану результативні.
  6. Варіанти групи крові
  7. Види валютних систем та їх елементи
  8. Визначення груп крові. Сумісність крові.
  9. Визначення і елементи накопиченого капіталу.
  10. Визначення навантажень на елементи систем регулювання вітроустановок
  11. Виробництво та його елементи
  12. Виробничий процес та його елементи




Переглядів: 747

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль гормонів у регуляції росту та розвитку. | Зсідання крові.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.