Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Літописи – джерела знань з давньої історії України

1. Гегель Г. В. Ф. Феноменология духа / Г. В. Ф. Гегель. М., 2008.

2. Гегель Г. В. Ф. Энциклопедия философских наук. В 3 т. / Г. В. Ф. Гегель. М., 1975.

3. Гегель Г. В. Ф. Философия права / Г. В. Ф. Гегель. М., 2009.

4. Гулыга А. В. Гегель/ А. В. Гулыга. М., 2008.

5. Гулыга А. В. Немецкая классическая философия / А. В. Гулыга. М., 2001.

6. Гайденко П. История новоевропейской философии в ее связи с наукой / П. Гайденко. М.; СПб., 2000.

7. Камю А. Бунтующий человек. Философия. Политика. Искусство / А. Камю. М., 2014.

8. Кузнецов В. Н. Немецкая классическая философия /В. Н. Кузнецов. М., 2003.

9. Лёвит К. От Гегеля к Ницше: Революционный перелом в мышлении XIX века: Маркс и Кьеркегор / К. Лёвит. СПб., 2002.

10. Маркс К. Экономическо-философские рукописи 1844 года и другие ранние философские работы / К. Маркс // К. Маркс. М., 2010.

11. Мотрошилова Н. В. История философии: Запад – Россия – Восток / Н. В. Мотрошилова. – М., 2012. – Кн. 3: Философия XIX–XX вв.

12. Соловьев В. С. Гегель / В. С. Соловьев // Соч.: в 2 т. 2-е изд. М., 1990. Т. 2.

13. Хайдеггер М. Гегель и греки / М. Хайдеггер // Время и бытие / М. Хайдеггер. Л., 2007.

 

 

Історія України

Курс лекцій

 

 

Миколаїв


УДК 94(477)

ББК 63.3(4УКР)Я73

 

Бобіна О.В.

Історія України: Курс лекцій для студентів вищих навчальних закладів інженерно-технічної освіти. – Миколаїв: НУК–ГІ, 2009. – 161 с.

Навчальний посібник містить стислий виклад авторських лекцій з історії України, прочитаних студентам Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. В основу лекцій покладено проблемно-хронологічний підхід. Це дозволяє зосередитись на вивчення окремих, найбільш важливих на нашу думку, тем і питань в історії України. Головна увага приділяється особливостям тих-чи-інших явищ і процесів в історії України, які отримані в школі, відійти від певних шкільних стереотипів. Посібник складається з семи лекцій і ключових понять теми, які допомагають зрозуміти викладений матеріал.

Навчальний посібник розрахований на викладачів, студентів, всіх хто цікавиться історією України.


ЛЕКЦІЯ № 1. Історіографія історії України

План лекції

1. Історіографія історії України: від давніх часів до середини XIX століття.

2. Історіографія історії України другої половини XIX століття – початку XX століття.

3. Радянська історіографія історії України.

4. Закордонна історіографія історії України.

5. Проблема концепцій-схем історії України.

 

В історичній науці є особлива галузь, яка вивчає процес накопичення знань з тієї або іншої теми, проблеми. Ця галузь знань називається історіографією. Вона систематизує й узагальнює наші знання, указує на уже вивчені проблеми і на ті, які ще чекають свого дослідження.

Таким чином, історіографія історії України – це галузь знань, яка вивчає процес накопичення знань з історії України. Особливу увагу історіографія звертає на умови, в яких писались праці з історії, концепції, які панували в науці в той або інший час.

 

Літописи – джерела знань з давньої історії України

Першими історичними творами в Київській Русі-Україні є літописи, в яких розповідь ведеться по роках. Оповідання про події кожного року починається словами "В літо…". За своєю формою і змістом наші літописи подібні до анналів і хронік, які писались у Західній Європі.

Літописання на Русі почалося в X ст., а можливо, і в IX ст. Але з найперших літописів до нас дійшла лише "Повість времінних (минулих) літ" – літопис, укладений і відредагований на початку XII ст. монахом Нестором, а потім ігуменом Сильвестром. Літопис названий так за вступним реченням: "Ось повісті времінних літ, звідки пішла Руська земля". В оригіналі літопис не дійшов до нас. Він складений і реставрований у кінці XIX ст. з частин Лаврентіївського (1337 р.), Іпатіївського (1425 р.) та Радзивілівського (XV ст.) літописів. Безумовно, "Повість времінних літ" мала своїми попередниками декількох київських і новгородських, але невідомих нам, літописних зведень. Літописи Київської Русі містять розповіді про розселення східних слов’ян і сусідніх народів, про заснування Києва, утворення і розвиток Київської держави, про її міжнародні зв’язки і культуру.

У XII–XIII ст., з розпадом Київської Русі, окремі князівства почали вести власні літописи. Головна увага приділялась місцевим подіям. Найвідомішими серед місцевих літописів є Київський, доведений до 1200 р., і Галицько-Волинський, що охоплює події 1201–1292 рр. Про події в Україні у XIV–XVI ст. знаходимо згадки в білорусько-литовських літописах: Супрасльському, Баркулабівському, літописі Биховия та інших.

Українське літописання у XVII ст. представлене багатьма пам’ятками – Гусятинським, Львівським, Межигірським літописами. В них розповідається про боротьбу проти Туреччини і Кримського ханства, виникнення українського козацтва, політику Речі Посполитої на українських землях. Останніми великими літописами в історії України стали так звані "козацькі літописи", які зображують події Визвольної війни 1648–1654 рр., Руїни. Серед них – "Літопис Самовидця". Його автором вважають Р. Ракушку-Романовського. Цей літопис охоплює події 1648–1701 рр.

Літопис, написаний Григорієм Грабянкою, подає історію України з давніх часів до 1709 р. Грабянка, займаючи посади полкового судді, обозного і полковника, міг використовувати офіційні документи, розповіді сучасників, польські хроніки. Головна увага у творі приділяється історії козацтва та війні 1648–1654 рр. Оригінал твору не зберігся. Відомо близько 20 списків літопису Г. Грабянки.

Найбільш докладним літописом є праця Самійла Величка, яка складається з чотирьох частин і охоплює період з 1648 по 1700 рр. Самійло Величко був знайомий з попередніми літописами, а також рядом інших джерел. Автор довгий час служив канцеляристом у генерального писаря, а згодом перейшов на службу до Генеральної військової канцелярії. Це давало змогу користуватись офіційними документами Гетьманщини.

Козацькі літописи були цінними джерелами для літературних творів та історичних праць М. Костомарова, М. Грушевського, І. Крип’якевича, Д. Яворницького, О. Апанович.

У 1674 р. Інокентій Гізель, німець за походженням, професор і ректор Києво-Могилянської академії, згодом – архімандрит Києво-Печерської Лаври, написав перший підручник з історії східних слов’ян – "Синопсис". Ця праця була настільки популярною, що видавалася до початку XIX ст.

 


Читайте також:

  1. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  2. II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
  3. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  4. III. Актуалізація набутих знань
  5. III. Контроль знань
  6. IV. Закріплення й узагальнення знань
  7. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  8. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  9. Iv. закріплення нових знань і вмінь учнів
  10. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  11. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
  12. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ




Переглядів: 633

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття про вимірювання. Інтернаціональна система одиниць вимірювання (СІ) | Історичні дослідження в другій половині XIX століття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.