Чарльз Діккенс – національний англійський романіст 5 страница
Чарлз Діккенс (1812-1870) за популярністю серед читачів своєї країни займає друге місце після Шекспіра, та феномен його письменницького успіху й досі залишається не до кінця розгаданим. Він був митцем незвичайного таланту, окриленого добротою і щирою любов'ю до людей. Як писав відомий англійський письменник Дж.К.Честертон: «Пафос всієї його творчості — радість життя, а художнє перебільшення — цілком необхідна властивість великої літератури радості». Реалізм Діккенса є реалізмом, одухотвореним романтизмом він зливається із стихією народної казки, де злодії перетворюються на добродійників і де зло завжди буває покараним завдяки дивним збігам і втручанню інших сил, які постійно контролюють життя людства.
Задовго до Франца Кафки Діккенс показав дію законів тотального відчуження людини од плодів її фізичної й розумової праці, від створеної нею держави, її інституцій та законів. Ф. М. Достоєвський називав Діккенса в числі своїх літературних вчителів: подібно до Лондона Діккенса він намалює Петербург не як “нову царицю”, а як місто страшного клімату, брудних трактирів і повних клопами мебльованих кімнат.
Великим поетом називали Діккенса його критики за легкість, з якою він володів словом, фразою, ритмом і образом. Добрий знавець англійської мови, Л. Толстой, вважав, що мова діккенсовських книжок взагалі є ідеальним прикладом живого англійського мовлення. Крім того, Діккенс був блискучим виконавцем і інтерпретатором своїх творів.