Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підсумки теми

ü Основними формами доходів у ринковій економіці є рента, заробітна плата, процент і прибуток.

ü Рентою називається плата за користування землею або іншими природними благами. Ця плата залежить від якості ресурсу. Власник кращої землі, крім плати за передання права користування (абсолютної, або комерційної ренти), може отримувати і плату за вищу якість, а отже, й більшу продуктивність землі (диференціальну, або економічну ренту).

Земля в умовах ринку може продаватись, її ціна залежить від величини ренти і ставки позичкового процента:

 

ü Рента буває диференціальною та абсолютною.

ü Заробітна плата є платою за використання послуг праці. Ціна ресурсу праці формується на рівні її граничного продукту, тобто корисного ефекту, який приносить підприємцеві участь даного фактора в процесі виробництва. Заробітна плата диференціюється залежно від професіональних та особливих відмінностей працівників, умов їхньої праці у різних областях, галузях та сферах економіки, а також внаслідок різних обмежень мобільності робочої сили на ринку праці. Встановленню конкретної зарплати на окремому підприємстві передують: визначення державою гарантованого мінімуму заробітної плати, укладання загальнонаціональних і галузевих тарифних угод.

ü Позичковий процент — це винагорода, яку одержує власник грошей за надання їх у позику, або плата за користування грошима. Ціна, що сплачується за користування грошима, — процент від суми позичених грошей, або ставка (норма) позичкового процента. Факторами диференціації позичкового процента є ризик, терміновість, оподаткування доходу, конкуренція на грошовому ринку.

ü Прибуток — це винагорода, яку одержує підприємець за виконання організаційних, управлінських функцій, новаторство та ризик. Він може формуватись і під впливом виняткових умов, які підприємець має у галузі. Розмір прибутку залежить від таких факторів: кількість вкладених у виробництво коштів, прибутковість виробництва, рівень витрат на виробництво, швидкість обороту капіталу, коливання ринкових цін.

МОЖЛИВОСТІ ПРАКТИЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ ІЗ ТЕМИ

Ø Дізнавшись про різні види доходів, ви зможете спрямувати свою діяльність на одержання коштів з різних джерел. Наприклад, із заробітної плати і процентів на гроші, покладені в банк.

Ø Однією із найпрактичніших ідей цієї теми є висновок про те, що в основі ринкової винагороди за будь яких обставин лежить напружена праця, висока обізнаність, компетентність і впевненість у прийнятті необхідного рішення.

Контрольні запитання та завдання

1. Є три ділянки землі однакової площі. На кращій ділянці одержано врожай зерна 25 ц, на середній — 22 ц, на гіршій — 20 ц. Ринкова ціна за 1 ц зерна 50 грошових одиниць. Розрахуйте, яку ренту за якість землі отримають власники кращої та середньої ділянок.

2. Як пояснити те, що за ринкової економіки найпопулярніші актори, співаки отримують набагато вищу плату, ніж шахтарі, металурги?

3. Український комерційний банк бере у вкладників кошти під 30% річних. Який реальний дохід отримує вкладник 1500 грн. у кінці року, якщо рівень інфляції досягне 20%?

4. Ринкова ціна одного виробу — 120 грн. Підприємство через свій фірмовий магазин реалізувало партію виробів у 100 одиниць. Яким буде валовий прибуток, якщо сукупні витрати виробництва і реалізації цієї партії становлять 9600 грн.?

5. За якою ціною буде продано ділянку землі, що забезпечувала її власникові щорічну ренту у 1000 грн., якщо середня процентна ставка за банківськими депозитами становить 8%?

6. Нехай граничний дохід, створюваний першим працівником, становить 20 грн., другим — 18, третім — 15, четвертим — 14, п’ятим — 10 грн. Скільки працівників найме підприємець при ставці заробітної плати 13,8 грн.; 16,5 грн?

7. Ви взяли в банку кредит на 3000 грн. під 17% терміном на 1 рік. Яку суму ви маєте повернути через рік?

8. Витрати на виробництво партії товару становили 1000 грн., а на його реалізацію — 200 грн. Виручка від реалізації — 1400 грн. Сумарна величина всіх податків і внесків підприємства — 45%. Обрахуйте бухгалтерський та чистий прибуток підприємця.


Читайте також:

  1. III. ПІДСУМКИ
  2. III. підсумки уроку
  3. III. ПІДСУМКИ УРОКУ
  4. III. ПІДСУМКИ УРОКУ
  5. Iv. підсумки уроку
  6. IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
  7. Iv. підсумки уроку
  8. IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
  9. V. ПІДСУМКИ УРОКУ
  10. V. ПІДСУМКИ УРОКУ
  11. V. ПІДСУМКИ УРОКУ
  12. V. ПІДСУМКИ УРОКУ




Переглядів: 833

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Диференціація прибутку | РОЗДІЛ III

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.