Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Становлення соціології як науки

Політичні революції, що почалися з Французької революції в Європі в 1789 р. і що тривали протягом усього XIX ст., послужили імпульсом для соціологічних розробок. Багато хто був зляканий хаосом і безладами в Європі і відчували ностальгію по спокійній і відносно впорядкованого життя. Проте було ясно, що неможливо обернути час назад і слід шукати нові основи для наведення ладу в суспільстві.

Промислова революція, що охопила багато західноєвропейських держав, привела до того, що натовпи людей з аграрних районів хлинули на пошуки роботи в місто, на фабрики і мануфактуру. Виникли нові соціальні і економічні структури, необхідні для існування капіталізму, що зароджується. Протиріччя раннього етапу розвитку індустріальної системи привели до того, що деякі теоретики, приміром Карл Маркс, піддали критичному аналізу функціонування соціальних і економічних інститутів і запропонували альтернативні варіанти соціального пристрою.

Представимо "соціологічні портрети" учених, що заклали основи соціології і що внесли найбільший внесок у її розвиток.

Огюст Конт (1798-1857) вважається засновником соціології, він ввів в науковий обіг сам термін "соціологія". У своєму головному творі "Курс позитивної філософії" (1842) він встановлює єдиний закон руху історії і людського пізнання, переформулювавши запропоновані вже Джамбаттиста Вико три стадії історії людства у стадії пізнання, які послідовно повинен пройти людський дух: теологічна, або фіктивна; метафізична, або абстрактна; наукова, або позитивна.

На першій, теологічній стадії людський розум пояснює світ і процеси, що здійснюються навколо нього, прямою і постійною дією надприродних сил. (Цей період розділяється на три етапи: фетишизм з вищою формою - поклонінням небесним світилам; політеїзм (найбільший розквіт уяви - антична Греція); монотеїзм, коли визнання єдиного духовного принципу веде до єдності різноманітних форм духовного життя, але приглушає уяву.) На другій стадії, метафізичній, антропоморфні божества замінюються абстрактними силами, різного роду абстракціями, втіленими в різних сутях світу. Що стосується третьої стадії, позитивної, то Конт характеризує її так: "людський Розум, визнавши неможливість досягти абсолютних знань, відмовляється від вирішення питання про походження і призначення Всесвітом, так само як і від пізнання внутрішніх причин явищ", щоб займатися лише "відкриттям шляхом з'єднання міркувань і спостережень дійсних законів цих явищ, тобто незмінних стосунків послідовності і схожості між ними".

Науки (і тут Конт виступає як спадкоємець французької Освіти) не є самоціллю, вони служать прогресу людства. Соціологія як позитивна наука в майбутньому повинна забезпечити пізнання, яке полегшить політичні дії, сприяючі розвитку держави у напрямі "позитивного стану".

Таким чином, "позитивність" у Конта відноситься, з одного боку, до пізнання, а з іншої - до соціального пристрою. Позитивний стан є не лише засобом, але і метою духовно-морального розвитку, досягнення згоди громадських стосунків за допомогою "природних законів".

Як інструмент пізнання позитивна наука націлена на пізнання законів. Кожна складніша наука будується на загальніших науках і тому може користуватися їх методами, але кожна складніша наука додає свій специфічний метод або спосіб розгляду. У разі соціології це історичний метод, що полягає в порівнянні передуючого і наступного станів і виведенні на цій основі законів розвитку.

Таблиця 1.1. Система наук і їх методів по Конту

 

Наука Метод
Абстрактні (математика) Логіка
Конкретні (геометрія, механіка) Спостереження
Астрономія Спостереження
Фізика Спостереження + експеримент
Хімія Спостереження + експеримент + класифікація
Біологія Спостереження + експеримент + класифікація + порівняння
Соціологія Спостереження + експеримент + класифікація + порівняння + історичний метод

Соціологія як наука про людське суспільство є наймолодшою окремою наукою в складеній Контом енциклопедії наук. З її допомогою можна не лише пояснювати закономірності громадського устрою і розвитку, але і поставити політику на наукову основу для сприяння прогресу людини і суспільства.

В той же час соціологія є найскладнішим відгалуженням в ієрархії позитивних наук і тому повинна спиратися на усі позитивні науки. Математика представляється Конту головною засадничою наукою. Наукою, що отримала самий ранній розвиток, слід рахувати астрономію, за нею йде фізика, потім хімія і біологія. Щоб займатися соціологією, треба засвоїти усі ці науки (за винятком психології, яку Конт відкидає).

За допомогою соціології Конт намагається здолати соціальні катаклізми свого часу і об'єднати обидва полюси - порядок і прогрес. Прогрес без порядку - це анархія, порядок без прогресу перетворюється на реакцію. У позитивній політиці порядок і прогрес - це дві нерозривні сторони одного і того ж принципу. Конт сприймає порядок і прогрес передусім як два види громадських закономірностей, які фіксують дві частини соціології - соціальна статика і соціальна динаміка.

Соціальна статика має справу з громадським порядком, який розуміється як гармонія елементів, що грунтуються на стосунках спільності, і акцентує увагу на "структурі колективної істоти" (суспільства), досліджує умови його існування і закони соціальної гармонії. Ці умови торкаються індивіда, сім'ї і суспільства. Сімейні стосунки і розподіл праці - це основні стосунки громадського порядку. Сім'я - живе втілення соціальної статики, яка по суті зводиться до вивчення суспільного консенсусу. Вона припускає, з одного боку, анатомічний аналіз структури суспільства в даний момент часу, а з іншої - аналіз елементу (чи елементів), що визначають консенсус, тобто індивідів, що перетворюють сукупність, або сімей в колектив. Консенсус - основна ідея соціальної статики Конта.

Соціальна динаміка грунтується на певній послідовності етапів розвитку. Згідно із законами розвитку суспільства, по Конту, мають місце три стадії політико-соціальних форм організації :

теологічна стадія - військове панування;

метафізична стадія - феодальне панування;

позитивна стадія - промислова цивілізація.

Ці стадії закономірно слідують один за одним; тому нерівність між соціальними групами пов'язана з певним рівнем розвитку. Рівень розвитку суспільства визначається не матеріальними змінами, а духовно-моральними стосунками між людьми. Основний закон соціальної динаміки ("закон прогресу") полягає в тому, що кожен підйом духу через загальний консенсус викликає відповідний відгук в усіх без виключення громадських областях - мистецтві, політиці, промисловості. Дух скрізь грає керівну роль, утворюючи силовий центр соціальної еволюції.

Огюст Конт по праву може вважатися засновником соціології, і не лише тому, що він першим почав займатися суспільством і соціальними процесами (соціологічні ідеї мають Давню історію), але і тому, що своїм проектом систематизації наук і включенням в них соціології він заклав основи Для надання їй академічного статусу як окремої науки.

Труды Конта зробили величезний вплив на багатьох видатних соціологів, особливо на Герберта Спенсера і Еміля Дюркгейма.

Герберт Спенсер (1820-1903), англійський філософ і соціолог, розділяв думку Конта про соціальну статику і соціальну динаміку. Він дотримувався думки, що суспільство має ряд важливої схожості з біологічним організмом, і описував його як систему, як деяке ціле, що складається з взаємозв'язаних і взаємозалежних частин. Точно так, як і людське тіло складається з органів, наприклад бруньок, легенів і серця, суспільство складається з різних соціальних інститутів - сім'ї, релігії, системи освіти, держави і економіки. Подібно до біологів, що описують організм у вигляді його структур і функцій, які забезпечують виживання організму, Спенсер так само описував суспільство. Таке уявлення про суспільство співвідноситься з тим, що сучасні соціологи називають структурно-функциональной теорією (див. гл. 2).

Велику увагу Спенсер приділяв соціальній динаміці. Він висунув еволюційну теорію історичного розвитку, згідно якої у світі відбувається прогресивний розвиток. Зацікавившись теорією природного відбору Ч. Дарвіна, Спенсер застосував концепцію виживання найсильніших до соціального світу. Цей підхід був визначений як соціальний дарвінізм. Спенсер намагався довести, що уряд не повинен втручатися в природні процеси, що протікають в суспільстві. Тільки у таких умовах люди "пристосовані" виживатимуть, а "непристосовані" - вимирати. На думку Спенсера, якби цей принцип вільно функціонував, то людські істоти і їх соціальні інститути, подібно до рослин і тварин, змогли б поступово пристосуватися до існуючих умов і досягати усе більш високих рівнів історичного розвитку.

Соціальний дарвінізм Спенсера свідчить про те, що наші уявлення про самих собі і Всесвітом формуються під впливом тієї соціальної епохи, в яку ми живемо. Більшість найголовніших праць Спенсера були створені в епоху розквіту капіталістичної вільної конкуренції, тому зовсім недивно, що Спенсер дотримувався доктрини, згідно якої вульгарний індивідуалізм, необмежена конкуренція і невтручання держави здатні привести до досягнення найпозитивніших результатів.

Концепція соціального дарвінізму Спенсера набула широкого поширення в Англії і США як теоретична база, реабілітовуюча існування "дикого" капіталізму. Джон Д. Рокфеллер, американський нафтовий магнат, вторячи Спенсеру, помітив: "Зростання великого бізнесу є просто виживання найбільш пристосованих.. Цю тенденцію в бізнесі не можна назвати порочною. Це просто результат дії закону природи".


Читайте також:

  1. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  2. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  3. АГД як галузь економічної науки
  4. Б. Обчислювальні науки
  5. Бурхливий розвиток емпіричної соціології
  6. В системі вищої освіти і науки України
  7. Вал має 5 опорних шийок, зовнішні діаметри яких послідовно збільшуються для полегшення встановлення вала в головку.
  8. Валютний курс. Режими встановлення валютних курсів
  9. Взаємодія науки, техніки і виробництва
  10. Взаємодія науки, техніки і виробництва
  11. Взаємозв'язок соціології з іншими науками
  12. Види земель населених пунктів, їх межі. Встановлення та зміни меж населених пунктів.




Переглядів: 889

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Никколо Макиавелли (1469-1527) першим з мислителів Нового часу звернувся до ідей Платона і Арістотеля і створив на їх основі оригінальну теорію суспільства і держави. | Карл Маркс (1818-1883) - політичний діяч, соціолог, філософ, історик, економіст. Головна ідея вчення Маркса - ідея матеріалістичного розуміння історії.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.