Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


ТМО вивчення нумерації багатоцифрових чисел.

2.Існує два методичні підходи до вивчення нумерації багатоцифрових чисел: 1) числа вивчаються у порядку збільшення розрядів, починаючи із чотирицифрових чисел, а потім п’яти- і шестицифрові числа і лише після цього діти ознайомлюються із поняттям “класу”; 2) числа вивчаються за класами, коли після першого класу одиниць вивчається другий - клас тисяч, а потім - третій: клас мільйонів. Лише після цього всі класи розглядаються разом. Отже, відповідно до першого підходу числа розглядаються у порядку збільшення розрядів: спочатку розглядаються чотирицифрові, потім – п’ятицифрові і, нарешті, - шестицифрові числа. Лише після цього вводять поняття класу. При другому підході числа вивчаються за класами: клас одиниць, клас тисяч, клас мільйонів.

У попередніх концентрах спочатку вивчалася усна нумерація, а потім - письмова. У концентрі “Багатоцифрові числа” йде одночасна робота над усною і письмовою нумерацією. Це складає одну із відмінностей при вивченні нумерації у цьому та попередніх концентрах. У нині діючих підручниках М.Богдановича реалізовано перший підхід до вивчення нумерації багатоцифрових чисел. Саме тому, розглядаючи чотирицифрові числа, учні паралельно знайомляться з усною і письмовою нумерацією таких чисел.

Підготовчою роботою до вивчення нумерації багатоцифрових чисел, яка проводиться ще при вивченні арифметичних операцій над трицифровими числами, є актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів про нумерацію трицифрових чисел, а саме: читання і запис трицифрових чисел; повторення назв розрядних чисел (одиниці, десятки, сотні); розв'язування вправ на визначення десяткового складу трицифрових чисел; повторення співвідношення між розрядними одиницями; усвідомлення помісцевого значення цифр у записі числа; повторення позначення трицифрових чисел на рахівниці й у нумераційній таблиці; відтворення відомостей про послідовність натурального ряду чисел тощо. Досвід навчання свідчить, що засвоєння питань, пов’язаних з нумерацією багатоцифрових чисел, відбувається у більшості дітей важко, а тому вчитель має приділяти підготовчій роботі значну увагу.

Усна і письмова нумерація багатоцифрових чисел вивчається одночасно. Система уроків під час вивчення нумерації багатоцифрових чисел включає в себе: 1)Утворення, називання і читання чотири -(п’яти- шестицифрових) чисел в межах 2000(20 000, 200 000), 2) Читання і запис чотири -(п’яти-, шестицифрових) чисел . Лічба до 10 000(100 000, 1 000 000). 3) Читання будь-яких чотири -(п’яти-, шестицифрових) чисел. Розклад на розрядні доданки. 4) Читання і записування будь – яких чотири -(п’яти-, шестицифрових) чисел. 5) Визначення тисяч, сотень, десятків і одиниць(дес. тис., тис., сот., десятків і од.; сот. тис., дес. тис., тис., сот., десятків і од.). 6) Нумерація шестицифрових чисел. Таблиця класів і розрядів(поняття про “клас”). В побудові кожного класу є спільне і відмінне. Спільне: 3 розряди в кожному класі; 10 одиниць нижчого розряду утворюють 1 одиницю вищого розряду; зберігаються співвідношення між сусідніми розрядами. Відмінне : визначається співвідношення між одиницями однойменних розрядів двох сусідніх класів; 1 десяток тисяч більше за 1 десяток в 1000 разів.

Ознайомлення із нумерацієючотири-, п’яти- і шестицифрових чисел ґрунтується на одних і тих же самих ТМО і відбувається за одним і тим самим планом. Оскільки методика вивчення чотири-, п’яти- і шестицифрових чисел аналогічна, то детально розглянемо її для чотирицифрових чисел. Порядок вивчення нумерації чотири-, п’яти- і шестицифрових чисел відбувається за одним і тим самим планом: 1) утворення, називання, читання таких чисел спочатку у межах двох тисяч, потім двадцяти тисяч і, нарешті, двохсот тисяч; 2) читання і записування чисел в межах 2000 (20000, 200000); 3) лічба тисячами до 10000; 4) лічба десятками тисяч до 100000; 5) лічба сотнями тисяч до 1000000; 5) читання будь-яких чотирицифрових (п’яти- і шестицифрових) чисел; 6) розклад чисел, що розглядаються, на розрядні доданки; 7) визначення числа десятків, сотень, тисяч, (десятків тисяч, сотень тисяч).

Ознайомлення дітей з нумерацією чотирицифрових чисел відбувається за певними етапами. На першому етапі діти розглядають утворення, називання і читання таких чисел в межах 2000. На ньому використовуються такі вправи: 1) скільки цифр використовують для запису трицифрових чисел? Чи є числа, для запису яких використовують більше, ніж три цифри? 2) як ми одержували число, яке безпосередньо слідує за даним? Яке найбільше трицифрове число Ви знаєте? Як одержати число, яке йде за ним? Яким буде це число? Назвіть його! 3) назвіть кілька наступних чисел! Розглядаючи малюнки чи таблиці, на яких числа зображені у вигляді пучків тисяч, сотень, десятків і окремих одиниць, з’ясовуємо, яке там число зображене. З цією метою пропонуємо дітям дати відповідь на такі запитання: скільки є пучків тисяч, сотень, десятків і окремих одиниць? Яке число там зображене? (наприклад, 1234). Скільки цифр використано для його запису? Як би ви назвали таке число? Які розряди є у цьому числі? Після цього розглядається запис і читання чисел у нумераційній таблиці. Особливу увагу слід звернути на числа, які в певних розрядах містять нуль. Для цього корисно використовувати наступну нумераційну таблицю (див. таблицю № 9.).

Таблиця № 9.

 

Тисячі Сотні Десятки Одиниці

 

Аналогічно утворюють кілька наступних чотирицифрових числа, а потім пропонуємо дітям назвати кілька наступних чотирицифрових чисел. Після цього розглядаємо малюнок підручника, на якому зображено пучки паличок по десять, сто і тисячі паличок. З цією метою пропонуємо наступні запитання: скільки пучків паличок по десять, по сто, по тисячі зображено на малюнку? Яке число зображено з допомогою пучків паличок? Скільки цифр використано для його запису? Як би ви назвали це число? Які розряди є у цьому числі? (Буде достатньо, якщо діти скажуть, перший, другий, третій, четвертий!). Після цього вчитель повідомляє, що четвертий розряд називають розрядом одиниць тисяч. Далі з’ясовуємо скільки одиниць є у першому розряді або розряді одиниць. Також для записування чисел використовують нумераційну таблицю (див. таблицю № 10.).

 

Таблиця № 10.

 

Тисячі Сотні Десятки Одиниці

 

З допомогою цієї таблиці учні читають числа виду – 1342, 1507. Потім числа з двома нулями. З метою засвоєння послідовності чотирицифрових чисел використовують вправи виду: 1) назви числа від 1234 до 1241; 2) назви сусідів числа 1567; 3) яке число слідує за числом 1890 або перед числом 1890? 4) назвіть всі числа від 1237 до 1250. При вивченні п’яти- і шестицифрових чисел на першому етапі розгляду нумерації вчитель повинен пам’ятати про те, що учням необхідно надавати більше самостійності. Крім того, вивчення нумерації вимагає, як відомо, великої кількості однотипних вправ, від виконання яких діти швидко втомлюються. Враховуючи сказане, треба урізноманітнювати цю роботу, залучаючи до цього різноманітні наочні посібники, різноманітні таблиці, дидактичні ігри, змінюючи форми роботи дітей.

Призначення другого етапу полягає в тому, щоб навчити учнів читати і записувати чотирицифрові числа в межах 2000 і лічити тисячами до 10000. Досвід роботи вчителів, аналіз системи завдань методичних посібників і підручника дозволяє стверджувати, що для цього необхідно використовувати такі вправи:

1) прочитайте числа записані у нумераційній таблиці, наприклад: 1403 і 1301;

2) прочитайте числа записані на дошці, наприклад 1444 і 1700;

3) назвіть сусідів таких чисел 259, 1006, 1070, 1500;

4) запишіть у нумераційну таблицю наступні числа: 1234, 2578 (якщо діти будуть відчувати труднощі при виконання таких завдань, то вчитель з метою допомоги повинен задати їм наступні запитання: який найвищий розряд цього числа? Скільки тисяч у першому числі? Де запишемо цифру 1? Скільки сотень у третьому розряді? Де запишемо цифру 2? При виконанні таких вправ потрібно брати числа з нулями, наприклад: 1003, 1020, 1074, 1500.);

5) запис числа в зошиті (Цю вправу корисно починати із запису трицифрового числа: Запишіть числа 739, 1378 (Якщо діти не зможуть цього зробити їх запитують: скільки цифр використано для запису числа 739? Скільки цифр використано для запису числа 1378? Скільки розрядів буде містити це число? Яку цифру слід записати у четвертому, третьому, другому, першому розрядах?);

6) вправи на визначення десяткового складу чисел (наприклад, для числа 1543 з метою усунення зайвих труднощів слід запропонувати учням відповісти на такі запитання: скільки тисяч у цьому числі? Скільки сотень? Скільки десятків? Скільки одиниць? Як записати це число у вигляді суми розрядних доданків? Назвіть розрядні доданки!);

7) вправи на утворення і лічбу тисячами (щоб навчити дітей лічити тисячами, слід провести таку роботу: запишіть число 1999 у вигляді суми розрядних доданків: 1000+900+90+9. Як отримати наступне число? Яке число слідує за числом 1999? Назвіть його! Чи можете Ви полічити тисячами? Де б ви відкладали тисячі на рахівниці? Полічіть тисячами, відкладаючи кісточки на четвертій дротині. Чи можете ви записати тисячі від 1000 до 10000? Запишіть їх!);

8) вправи, пов’язані з позначенням чотирицифрових чисел на рахівниці: скільки дротинок рахівниці ми використовували для позначення трицифрових чисел? А на якій дротинці Ви б відкладали тисячі? Давайте полічимо тисячами, відкладаючи кісточки на четвертій дротині? Чи можете ви записати тисячі числами від 1000 до 10000?

Основна мета третього етапу полягає в тому, щоб навчити учнів читати будь-які чотирицифрові числа та розкладати їх на розрядні доданки. З цією метою використовуються, як свідчить досвід вчителів, наступні вправи:

· на визначення чисел, які передують даному або слідують безпосередньо за ним, наприклад: назвіть числа, які йдуть за числом 2003, передують числу 3016;

· на називання всіх чисел певного відрізку натурального ряду чисел, наприклад: назвіть всі числа від 3000 до 3017;

· на називання чисел, які відкладені на рахівниці або записані у нумераційну таблицю, наприклад: прочитайте числа, відкладені на рахівниці або записані у нумераційній таблиці;

· на відкладання чисел на рахівниці або на запис у нумераційній таблиці, наприклад: відкладіть на рахівниці вказані числа, запишіть у нумераційну таблицю задане число;

· на читання чисел, які записані на дошці або у підручнику, наприклад: прочитайте числа записані на дошці;

· на визначення десяткового складу чотирицифрових чисел, наприклад: запишіть число 4876 у вигляді суми розрядних доданків чи розкладіть на розрядні доданки числа 4009, 4019, 5040, 4380 (якщо учні будуть помилятися при виконанні таких вправ, то, враховуючи їхні індивідуальні особливості, при розв’язуванні таких вправ особливу увагу слід звертати на найвищий розряд цих чисел. Для цього необхідно запропонувати відповісти на такі запитання: скільки цифр використано для запису вказаного числа? Який найвищий розряд цього числа? Чому буде дорівнювати перший розрядний доданок? Скільки розрядних доданків буде містити це число?);

· на запис суми розрядних доданків у вигляді одного числа, наприклад: чи можна суму розрядних чисел 9000+600+40+6, 600+6, 7000+50 записати у вигляді одного числа? (якщо при розгляді вправ, аналогічних двом останнім учні відчуватимуть значні труднощі, то з метою їх усунення відповідно до індивідуальних особливостей дітей потрібно запропонувати їм відповісти на такі запитання: до якого розряду відноситься найбільший розрядний доданок? Назвіть найбільший розрядний доданок! До якого розряду він відноситься? Скільки цифр слід використати для запису цього числа? Чому саме стільки? Якщо діти напишуть число 750 або 705, слід запитати: з допомогою скількох цифр записане це число? Яким був найвищий розряд? То чи правильно ви записали? Як же правильно записати це число?

Призначення четвертого етапу полягає в тому, щоб навчити учнів читати і записувати будь-які чотирицифрові числа. Спочатку такі вправи виконуються у нумераційній таблиці, а потім у зошиті. Для того, щоб діти свідомо виконували ці вправи, потрібно перед записом чи читанням кількох чисел провести аналіз десяткового складу цих чисел (такий аналіз відповідно до індивідуальних особливостей дітей слід проводити доти, доки вони не усвідомлять сутність роботи). Крім названих вище використовуються і такі вправи:

· запишіть число, яке містить 4 тис. 8 сотень, 7 десятків і 8 одиниць; 9 тис. 8 дес.; 7 тис. 6 одиниць тощо;

· запишіть цифрами такі числа 8946, 5300, 5020;

· запишіть три послідовних числа, починаючи з числа 4983 (якщо діти при читанні чи записуванні чисел починають допускати помилки, потрібно звертатися до аналізу десяткового складу чисел).

На п’ятому етапінеобхідно навчити учнів визначати число тисяч, сотень, десятків і одиниць у заданому числі. Це відбувається за допомогою вправ: 1) визначити число тисяч, сотень, десятків і одиниць у заданому числі; 2) визначити число тисяч, сотень, десятків і одиниць вказаного числа за такою таблицею (див. таблицю № 11.); 3) на визначення числа тисяч, сотень, десятків, одиниць за нумераційною таблицею; 4) на визначення загальної кількості розрядних одиниць, наприклад, використовуючи таблиці №№ 12 і 13;5) вправи на визначення числа тисяч, сотень, десятків і одиниць за записом числа.

На шостому етапі відбувається введення поняття “клас”. Цю роботу можна провести так: скільки розрядів у трицифровому числі? Які це розряди? Скільки розрядів у шестицифровому числі? Як називають четвертий, п’ятий і шостий розряди? При написані і читанні багатоцифрових чисел їх групують по три і кожну таку групу цифр називають класом: перший клас або клас одиниць містить три розряди: одиниці, десятки, сотні. другий клас – клас тисяч містить розряди: одиниці тисяч, десятки тисяч, сотні тисяч. Після цього знайомимо дітей із таблицею розрядів і класів (див. таблицю № 14.).

У кожному класі є лічильні одиниці. У класі одиниць – це одна одиниця, один десяток, одна сотня, а у другому класі – це одна одиниця тисяч, один десяток тисяч, одна сотня тисяч. Вказаними лічильними одиницями можна рахувати. Наприклад: 1,2,3, ..., 10,20,30, ..., 100, 200, 300, ..., 1 тис., 2 тис., 3 тис., ..., 10 тис., 20 тис., 30 тис., ..., 100 тис., 200 тис., 300 тис. ... Існують і наступні класи: третій клас – це клас мільйонів, який містить три розряди (одиниці мільйонів, десятки мільйонів, сотні мільйонів); четвертий клас – це клас мільярдів, лічильними одиницями якого є одиниці мільярдів, десятки мільярдів і сотні мільярдів. Після ознайомлення дітей з поняттям класу, розпочинається робота з навчання учнів читати і записувати багатоцифрові числа.

Таблиця № 11.

 

Число Тисячі Сотні Десятки Одиниці

 

Таблиця № 12.

 

Число Тисячі Сотні Десятки Одиниці

 

Таблиця № 13.

 

Числа Загальна кількість розрядних одиниць
Тисячі Сотні Десятки Одиниці

 

Таблиця № 14.

 

Другий клас – клас тисяч Перший клас – клас одиниць
Сотні тисяч Десятки тисяч Одиниці тисяч Сотні Десятки Одиниці
- - -
             

 

Завдання вивчення нумерації багатоцифрових чисел полягає в тому, щоб розширити в учнів уявлення про десяткову систему числення і на цій основі сформувати уміння читати та записувати такі числа. Успіх роботи залежить безпосередньо від усвідомлення і осмислення питань, пов’язаних з нумерацією чисел в межах 1000, бо єдиний принцип побудови числа у будь-якому класі десяткової системи числення створює можливості для переносу знань, одержаних при ознайомленні з числами першого класу, на роботу з будь-якими багатоцифровими числами. У процесі вивчення нумерації, особливо багатоцифрових чисел, слід саму серйозну увагу приділяти вправам, які спрямовані на вироблення уміння правильно і безпомилково визначати місце вищого розряду числа, що сприятиме формуванню умінь правильно записувати багатоцифрові числа з нулями на кінці та в середині. ТМО уміння записувати числа з вказівками на розрядні та класні одиниці є засвоєнням розрядного та класного складу чисел.

Аналіз продуктів діяльності учнів, вивчення висновків за результатами перевірки рівня знань школярів дозволяють твердити, що особливо важко учням дається запис чисел, в яких відсутні одиниці того чи іншого розряду, наприклад: записати число, яке складається з 18 од. ІІІ класу, 14 од. ІІ класу і 14 од. І класу. Для того, щоб подолати такі помилки, пов’язані з записом лишніх нулів або їх пропуском, корисно пропонувати дітям спочатку з’ясовувати скільки цифр містить це число. Слід виконувати з учнями вправи виду: 1) у числі 851 тисяча. Скільки цифр у числі? Наведіть приклади різних чисел, які містять 851 тис.; 2) прочитайте число 307020 і скажіть, скільки у ньому тисяч; 3) запишіть число, в якому п’ять цифр. Назвіть старший розряд. 4) запишіть числа: 362 тис., 362 тис. 1 од., 362 тис. 21 од., 362 тис. 521 од.; 5) що спільного і що відмінного у записі чисел 362521 і 362000521, 18014014, 18140140, 181414? Яке число більше? менше?; 6) замість віконець вставте потрібні цифри так, щоб запис був правильним: 1326<13ÿÿ, 35ÿÿ<35210, 315600<3ÿÿ60 (для сильних учнів можна запропонувати знайти кілька варіантів відповідей).

Для того, щоб узагальнити уміння учнів читати багатоцифрові числа та попередити помилки при читанні таких чисел, можна запропонувати, як свідчить досвід вчителів-новаторів, таку систему вправ:

· читання чисел, які не розділені на класи, наприклад: 123456, 246897 тощо;

· записати: 371 одиницю ІІ класу, 90 одиниць ІІ класу, 250 одиниць ІІІ класу, 8 одиниць ІІ класу тощо. Прочитайте ці числа;

· запишіть число, яке містить 700 одиниць ІІІ класу; 7 одиниць ІІ класу і 6 десятків І класу; 208 одиниць ІІІ класу і 80 одиниць І класу; 102 одиниці ІІІ класу, 102 одиниці ІІ класу і 102 одиниці І класу. Прочитайте ці числа і поясніть їх склад;

· запишіть число, яке складається з семи одиниць восьмого розряду, 44 одиниць шостого розряду, трьох одиниць третього розряду. Прочитайте ці числа;

· записати числа та пояснити їх склад: двісті п’ять тисяч шістдесят чотири; двісті двадцять сім тисяч шістсот; триста тисяч сім тощо;

· записати склад числа за поданим зразком: 32807=3 дес. тис. + 2 од. тис. + 8 сот. + 7 од.; 57611 = . Яке це число?

· обчислити суму: 5000+300+80+1;

· представте число 6508 у вигляді суми розрядних доданків;

· представте число 852 у вигляді суми будь-яких двох доданків. Виконання таких вправ дасть можливість попередити помилки учнів у змішуванні розрядного складу числа з складом числа, представленого у вигляді суми будь-яких чисел;

· для певних учнів можна використати виконання вправ з допомогою подібних таблиць (див. таблицю № 15.):

 

Таблиця № 15.

Число Тисячі Сотні Десятки Одиниці Сума розрядних доданків Дано Сума розрядних доданків Число
1000+200+70+4 5 тис., 6 сот., 7 дес., 2 од. 12 тис., 8 сот., 2 од. 5000+600+70+2

 

· порівняйте числа: 9121*9211, 7070*7007;

· запишіть числа у порядку зростання (спадання): 31634, 31364, 70050, 5302 тощо та підкресліть клас тисяч;

· запишіть найменше п’ятицифрове число; найбільше шестицифрове число;

· запишіть числа під диктовку та підкресліть одиниці ІІ класу: 741417, 81035, 6000004, 6000060;

· вкажіть сусідів чисел: 3000, 8999, 100000;

· закінчіть запис: 35682=ÿÿ сот., 280640=ÿÿÿÿÿ дес.;

· порівняйте числа: 325184*32500184, 418000035*418035, 7045000*7000045;

· запишіть п’ять п’ятицифрових чисел, використовуючи цифри 5, 2, 0, 6. Розмістіть їх у порядку спадання (зростання)!;

· вставте потрібні цифри так, щоб запис був правильним: 1326<13ÿÿ, 35ÿÿ<35210, 315600<3ÿÿ60, 6721<ÿÿ721!; прочитайте приклади, в яких різниця дорівнює п’ятицифровому числу: 100000-94306=5694, 501112-395714=105398, 910710-315968=384742, 300001-67803=232198, 211000-84095=126941, 1200300-1126201=74197!;

· назвіть відповіді прикладів у порядку зростання!;

· прочитайте приклад, у відповіді якого відсутні одиниці розряду десятків тисяч! тощо.

З метою систематизації і узагальнення знань учнів про нумерацію передові вчителі застосовують вправи виду: прочитайте числа від найменшого до найбільшого і навпаки 60060, 703630, 934000, 4059, 350404. Підкресліть третє число і розкажіть про нього все, що ви знаєте. На перших уроках діти використовують таку пам’ятку чи план: 1. Назвіть вищий розряд у цьому числі? 2. Одиниці яких розрядів відсутні у числі? 3. З’ясуйте скільки всього у цьому числі одиниць? десятків? сотень? одиниць тисяч? десятків тисяч? сотень тисяч? 4. Запишіть десятковий склад цього числа. 5. Що означає вказана цифра у записі цього числа? 6. Запишіть одиниці першого розряду другого класу. 7. Відкладіть це число на рахівниці.

Ще раз підкреслимо, що засвоєння нумерації багатоцифрових чисел відбувається у значної частини дітей з великими труднощами. Щоб запобігти цьому, треба виконати значну кількість одноманітних вправ, від яких діти швидко втомлюються і які їм швидко набридають. Саме тому, вчитель повинен якомога більше змінювати види діяльності дітей, застосовувати особистісно-орієнтоване навчання. Досвід вчителів-новаторів свідчить, що вони у своїй роботі досягають цього завдяки: 1) вдумливому використанню наявних вправ, коли завдання поглиблюється чи розширюється за рахунок підбору різних варіантів його виконання; 2) завдання супроводжується вказівками, ілюстраціями, схемами, моделями, які полегшують роботу учня; 3) до першого завдання даються детальні вказівки та пояснення, а потім вони поступово скорочуються чи набувають форми загальних схем; 4) при виконанні вправ відповідно до індивідуальних особливостей дітей пропонуються завдання, які вимагають різних видів діяльності: діяльність за зразком, застосування знань в аналогічних умовах, перенос знань, творча діяльність; 5) якщо діти починають допускати помилки, то вчителі знову повертаються до детального пояснення чи унаочнення; 6) використовують поетапне формування відповідних умінь і навичок; 7) використовують різноманітні пам’ятки чи алгоритмічні приписи тощо.

 

Запитання для самоконтролю та завдання для самостійної роботи студентів до УІІ розділу.

1. Чим обумовлена наявність різних методичних поглядів на формування у дітей поняття натурального числа і нуля?

2. Чому не можна стверджувати, що поняття числа у дітей формується лише при лічбі? лише при спогляданні множин предметів? лише при вимірюванні величин?

3. Які вчені займалися вивченням процесу формування поняття числа у дітей? До яких результатів прийшов у своїх дослідженнях Г.Костюк?

4. Що є спільного у методиці формування поняття числа, запропонованій П.Гальперіним і В.Давидовим?

5. Які операції використовує нині діюча програма з математики початкової школи для формування поняття числа та нуля?

6. Що таке натуральний ряд чисел? відрізок натурального ряду чисел? лічба?

7. Назвіть особливості десяткової позиційної системи числення?

8. У конспекті лекцій з математики за ІІ семестр знайдіть особливості десяткової позиційної системи числення, а в підручнику з математики для ІУ класу з’ясуйте, з якими із цих особливостей знайомляться учні початкових класів.

9. Які є форми підготовки дітей до школи ?

10. Коли відбувається підготовка дітей до вивчення чисел і нуля в школі?

11. Чому вчитель повинен записувати результати виявлення рівня підготовленості дітей до вивчення математики?

12. Виписати і вивчити основні завдання при вивченні трьох тем розділу “Дочисловий період”.

13. Накреслити таблицю, яку повинен мати кожен вчитель після підготовчого періоду [див. Б-1].

14. Виписати наочні посібники, які використовуються при вивченні нумерації чисел у кожному концентрі (див. Средства обучения математике в начальных классах.//Сост. М.Моро, А.Пышкало. – М.: Просвещение, 1981, С.141-143).

15. На основі аналізу навчальної програми з математики для І-ІУ класів визначити кількість годин, яка відводиться на вивчення нумерації у кожному концентрі.

16. Виписати і вивчити основні вимоги до знань, умінь і навичок учнів, яких повинні досягти учні при вивченні нумерації у кожному концентрі.

17. Виготовити таблички з написаними на них цифрами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0.

18. Написати у зошитах для самостійної роботи по два рядки кожної цифри.

19. Виписати і вивчити, якими знаннями, уміннями і навичками повинні володіти діти в результаті вивчення теми "Нумерація чисел другого десятка (Див. посібник "Математика в 2 класі").

20. На основі аналізу підручника та методичних посібників для вчителів виписати систему вправ, яка використовується при вивченні нумерації чисел другого десятка, зазначивши при цьому вправи, які відмінні від тих, які використовувалися у попередній темі.

21. Виготовити індивідуальну і демонстраційну нумераційну таблицю з кишеньками.

22. Виготовити індивідуальну і демонстраційну нумераційну таблицю з рухомими стрічками.

23. Виготовити абак.

24. На основі аналізу програми, підручника та методичних посібників для вчителів виписати і вивчити вимоги до знань, умінь і навичок учнів з теми “Нумерація чисел 21-100”.

25. На основі аналізу підручника і методичних посібників для вчителів випишіть і опишіть методику роботи над такими вправами у темі “Нумерація чисел 21-100”: а) вправи на утворення чисел; б) вправи на відтворення послідовності чисел; в) вправи на визначення десяткового складу чисел; г) вправи на засвоєння усної нумерації чисел 21-100; д) вправи на читання чисел; е) вправи на запис чисел; є) вправи на нумераційні випадки додавання і віднімання; ж) вправи з іменованими числами; з) вправи для засвоєння поняття “розряд”.

26. Які види таблиць використовуються при вивченні нумерації чисел 21-100? Опишіть методику роботи з ними.

27. Дайте характеристику числа 59.

28. Виписати з програми з математики кількість годин, що відводяться на вивчення нумерації трицифрових чисел, і проаналізувати зміст програми.

29. На основі аналізу підручників М. Богдановича “Математика 3(2) клас”, виписати систему вправ, яка використовується для формування знань, умінь і навичок учнів з нумерації чисел в межах 1000 та описати методику роботи з кожною вправою.

30. Виписати систему вправ підручника, які використовуються при вивченні нумерації п’ятицифрових чисел. Розкрити методику роботи з ними.

31. Дайте характеристику числа 234567.

32. Виготовити демонстраційну та індивідуальну таблицю розрядів і класів.

 


Читайте також:

 1. Cтатистичне вивчення причин розлучень.
 2. II. Мета вивчення курсу.
 3. III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
 4. IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв.
 5. IV. Вивчення нового матеріалу.
 6. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
 7. IV. Вивчення нового матеріалу.
 8. IІІ. Вивченняння нового навчального матеріалу.
 9. V. Вивчення нового матеріалу.
 10. Аксіологічний підхід до вивчення педагогічних явищ.
 11. В результаті вивчення дисципліни студент повинен
 12. В результаті вивчення курсу
Переглядів: 6476

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ЗА РОЗДІЛОМ ІУ. | МОДУЛЬ У. «ТМО НАВЧАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ РОЗВ’ЯЗУВАТИ ПРОСТІ ТЕКСТОВІ ЗАДАЧІ».

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.