Концепція вартості грошей у часі, як основа інвестиційних розрахунків
При аналізі інвестиційних проектів використовуються інтегральні величини несинхронних витрат і результатів. Показники, що порівнюються відносяться до різних моментів часу, тому головною проблемою є проблема їх порівнянності.
Концепція тимчасова вартості грошей полягає в тому, що вартість грошей з часом змінюється. Іншими словами, одна і та ж сума грошей в різні періоди часу має різну вартість. В цілому нерівноцінність рівнозначних витрат і результатів по будь-якій фінансовій операції зазвичай виявляється в тому, що одержання доходу сьогодні вважається переважнішим, ніж одержання доходу завтра, при цьому витрати сьогодні — менш важливі, ніж витрати завтра.
Одже, проблема «гроші — час» не нова, тому для її врахування розроблені зручні моделі і алгоритми, що дозволяють привести суми доходів і витрат, що відносяться до різних часових періодів у порівнянний вигляд. Процес приведення може здійснюватися з застосуванням двох протилежних напрямів. З одного боку, можна визначити майбутню вартість первинної величини інвестицій і доходів отриманих в результаті здійснення капіталовкладень (в цьому випадку застосовується операція нарощування). З іншого боку, можна привести суми всіх майбутніх грошових потоків до справжнього моменту часу (в цьому випадку застосовується операція дисконтування).
Майбутня вартість грошей (Future Value — FV) є сумою коштів, в яку вкладені сьогодні засоби перетворяться через певний проміжок часу з врахуванням визначеної ставки відсотка.
Теперішня вартість грошей (Present Value — PV) в інвестиційних розрахунках розглядається як сума майбутніх грошових коштів, приведених з врахуванням певної ставки відсотка до справжнього періоду часу.