Різні ланки (служби, підрозділи) по-різному змінюються зі зміною факторів середовища. У кожному конкретному випадку керівникам доводиться приймати рішення, які саме зміни треба здійснити в ОСУ.
Г. Мінцберг на основі багаторічних досліджень дійшов таких висновків щодо ОСУ:
a) різні частини ОСУ по-різному “відповідають” на зміни у середовищі й можуть змінюватись різними темпами;
б) дослідження цих “відгуків” дає інформацію про наявну ситуацію в ОСУ (в тому числі про цільову орієнтацію та відповідність новим вимогам середовища), виявити організаційні “точки росту” та підрозділи, що “відмірають”;
в) використання фактичних і нормативних комуніграм та соціограм дає змогу більш грунтовно визначати співвідношення стратегічних, тактичних та оперативних завдань, які потрібно розвязувати для ефективного впровадження стратегічних змін.
І Ансофф розглядав звязок між характеристиками ОСУ та можливими реакціями, на які вони здатні після змін у середовищі (Ансофф).
Реакція ОСУ – це якість і тип змін, які спроможне здійснити підприємство, що використовує той чи інший вид структури, під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів.
Розрізняють виробничу, конкурентну, стратегічну, інноваційну, підприємницьку та адміністративну реакції. Кожну з реакцій можна визначити за діями, що відбуваються на підприємстві в межах його організаційної структури.