Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Лк.6 Мікробіологія молочнокислих продуктів

Кисломолочними називають продукти, які одержують з молока шляхом мо­лочнокислого бродіння, інколи за участю спиртового. Залежно від характеру зброджування лактози весь асортимент кисломолочних продуктів поділяють на дві групи: молочнокислого бродіння і змішаного бродіння (молочнокислого і спиртового). До продуктів молочнокислого бродіння належать йогурт, ацидофільне молоко, ацидофілін, кисломолочний сир, сметана. В продуктах змішаного бродіння, крім молочної кислоти, накопичується певна кількість етанолу (ацидофільно-дріжджове молоко, кефір, кумис). Такий поділ кисломолочних продуктів умовний, оскільки при бродінні лактози в продуктах першої групи накопичується невелика кількість етанолу, вуглекислоти, летких органічних кислот, які характерні для продуктів другої групи.

Молочнокислі продукти характеризуються високою фізіологічною цінністю. Молочна кислота, етанол, вуглекислий газ та інші речовини-складники сприятливо впливають на органи дихання і центральну нервову систему. Молочнокислі продукти поліпшують окисно-відновні процеси в організмі, сприяють кровотворенню. До їх складу входять живі молочнокислі бактерії (МКБ), що здатні колонізувати шлунково-кишковий канал людини і пригнічувати розвиток гнильної мікрофлори. Окремі раси МКБ та дріжджі мають властивість синтезувати антимікробні речовини, що згубно діють на гнильну мікрофлору — молочнокислий стрептокок виділяє антибіотик нізин, вершковий стрептокок — диплококцин, молочнокисла паличка — лактонін. Багато антибіотиків накопичується в кумису, ацидофільно-дріжджовому молоці, ацидофіліні та інших про­дуктах, які мають важливе дієтичне і лікувальне значення, їх використовують в їжу при захворюванні туберкульозом, дифтерією, дизентерією та ін. Молочна кислота не лише нейтралізує продукти життєдіяльності небажаної, гнильної мікрофлори, а й, створюючи кисле середовище, перешкоджає її розвитку. У кисломолочних напоях міститься більше вітамінів, ніж у питному молоці. Це пов'язане з тим, що певні раси молочнокислих бактерій здатні синтезувати вітаміни, насамперед, групи В (В1, В2 В6, В12), а кисле середовище сприяє кращому зберіганню вітаміну С. Кисломолочні продукти рекомендують споживати при малокрів’ї, виснаженні, втраті апетиту, для профілактики багатьох захворювань, у тому числі серцево-судинних та злоякісних пухлин.

1. Мікробіологічна та біохімічна основа процесів бродіння. Молоко є природнім середовищем перебування молочнокислих бактерій, які можуть викликати спонтанне скисання молока. Використовуючи дану особливість різноманітні МКБ та інші (загально визнані безпечними) мікроорганізми використовуються у виробництві численних ферментованих молочних продуктів, таких як йогурт, сир, масло, кефір, кумис, ацидофільне молоко та ін.

Хоча молочнокислі бактерії є досить різноманітною групою, вони класифікуються через їх загальний основний кінцевий продукт метаболізму — молочну кислоту. Крім продукування молочної кислоти, мезофільні lactococcus та leuconostoc і термофільні lactobacillus та Streptococcus мають інші функції, включаючи формування аромату та, в деяких випадках, продукування позаклітинних полімерів, які сприяють в'язкості кисломолочних продуктів. Крім того, інші бактерії (Рrоpionibac.) та плісняви (Рenicillium) можуть брати участь у процесах бродіння, як вторинна мікрофлора. Дані мікроорганізми сприяють розвитку аромату, смаку та інших органолептичних властивостей продукту.

Найбільш важливими видами бродіння у молочній промисловості є молочнокисле, спиртове, маслянокисле, пропіоновокисле.

В процесі молочнокислого бродіння молочний цукор (лактоза) перетворюється у молочну кислоту

С12Н22011 + Н20 = 2С6Н,206 = 4С3Н6О3

При цьому спочатку під впливом ферменту лактази відбувається гідроліз ди­сахариду лактози на гексози — глюкозу і галактозу. В подальшому ці гексози через ряд проміжних сполук перетворюються у піровинограду кислоту а потім у молочну. Слід зазначити, що молочнокисле бродіння у такому вигляді трапляється рідко. Лише в результаті життєдіяльності таких кислотоутворювачів, як S.lactis та S.cremoris в якості основного продукту утворюється молочна кислота (гомоферментативне бродіння). Більшість молочнокислих бактерій, наприклад, ароматоутворюючі бактерії, поряд з молочною кислотою, утворюють побічні продукти бродіння (гетероферментативне бродіння).

Спиртове бродіння. При спиртовому бродінні молочний цукор перетворюється в етанол і вуглекислий газ

С12Н22011 + Н20 =2С6Н12Об=4С2Н5ОН + 4С02

Спочатку спиртове бродіння (до утворення піровиноградної кислоти) перебігає подібно до молочнокислого бродіння. Потім утворена піровиноградна кислота під впливом ферменту карбоксилази перетворюється на ацетатний альдегід і вуглекислий газ

2СН3СОСООН - 2СН3СОН + 2С02

Оцтовий альдегід, що утворюється, взаємодіє з фосфорно-гліцериновим аль­дегідом, відновлюється у етанол

СНзСОН + 2Н = С2Н5ОН

Кінцевими продуктами бродіння є етанол і вуглекислий газ. У якості побічних продуктів утворюються гліцерин (1—3%), янтарна (бурштинова) кислота (0,5%) і сивушні масла (0,4 %).

Основними генераторами спиртового бродіння у молоці і молочних продуктах є дріжджі, які зброджують молочний цукор.

Спиртове бродіння перебігає сильніше при дещо зниженій температурі (20—25 °С у порівнянні з молочнокислим бродінням. Крім дріжджів здатність зброджувати лактозу з утворенням спирту і вуглекислого газу мають ароматоутворюючі молочнокислі стрептококи і палички (бетабактерії).

В результаті спиртового бродіння збагачується смак молочнокислих продуктів і підвищується їх засвоюваність.

Найбільшій ступені розвиток спиртового бродіння досягається у кумисі, слабше воно виражене у кефірі і кислому молоці.

Маслянокисле бродіння. Маслянокисле бродіння може перебігати у молоці і молочних продуктах у результаті зброджування молочного цукру і солей молочної кислоти. При цьому утворюються масляна кислота, вуглекислий газ і водень. СІ2Н22011 + Н20 = 2СбНІ2О6 = 2С4Н802 + 4С02 + 8Н

Крім масляної кислоти, вуглекислого газу і водню утворюються ацетатна, пропіонова, валер'янова та інші кислоти. Збудниками маслянокислого бродіння є мезофільні анаеробні лактатзброджувальні бактерії — рухливі спорові палички, що розвиваються без повітря. Вони засвоюють гексози, дисахариди, пентози і навіть крохмаль. Джерелом азотистого живлення мезофільні анаеробні лактатзброджувальні бактерії можуть використовувати білки, продукти їх розпаду і солі амонію. Мезофільні анаеробні лактатзброджувальні бактерії чутливі до кислого середовища (максимальна величина рН 4,7), тому маслянокисле бродіння перебігає більш бурхливо у тому випадку, якщо молочнокисле бродіння виключено або значно пригнічене (зберігання молока і вершків при низькій позитивній температурі). Крім того, маслянокисле бродіння може мати місце у молочних продуктах, що тривалий час зберігаються (сир, кисломолочний сир), кислотність яких в результаті розкладання білків поступово знижується. Характер­ними ознаками маслянокислого бродіння є бурхливе виділення газу і гострий запах масляної кислоти, при цьому продукт набуває неприємного смаку.

Пропіоновокисле бродіння. Збудниками цього бродіння є пропіоновокислі бактерії, які фарбуються за Грамом, нерухомі безспорові короткі палички, які краще розвиваються без доступу повітря. У молоці пропіоновокислі бактерії розвиваються надзвичайно повільно і згортають його, як правило, через 5—7 днів. Проте крайня кислотність молока, що утворюється пропіоновокислими бактеріями, досить висока 160—170°Т, тобто, значно вище кислотності, яка утворюється молочнокислими стрептококами. Оптимальна температура росту пропіоновокислих бактерій 30—35 °С.

Пропіоновокисле бродіння у молоці і молочних продуктах може перебігати у результаті зброджування молочного цукру і молочної кислоти. При цьому утворюються пропіонова і ацетатна кислоти, вода і вуглекислий газ.

ЗС3Н603 = 2С3Н602 + С02 + Н20

При наявності цукру пропіоновокисле бродіння до утворення молочної кислоти перебігає подібно типовому молочнокислому бродінню, у подальшому пропіоновокислі бактерії зброджують молочну кислоту до пропіонової та ацетатної кислот

С3НбО3 = С3Н40з+2Н

С3Н403 + Н20 = С2Н402 + С02 + 2Н

3Нб03 + 4Н = 2С3Н602 + 2Н20

Цей тип бродіння внаслідок повільного розвитку пропіоновокислих бактерій найбільш яскраво проявляється у сирах з тривалим терміном дозрівання (швейцарський). У цьому випадку процес протікає в результаті зброджування солей молочної кислоти. Пропіоновокисле бродіння відбувається і в сирах з більш коротким дозріванням (наприклад, голландський), проте тривалість їх дозрівання недостатня для того, щоб дане бродіння могло проявитись повною мірою.

Пропіоновокисле бродіння має позитивний вплив на якість сирів. Ацетатна і пропіонова кислоти збагачують смак і аромат сиру, а накопичення вуглекислого газу сприяє утворенню правильного малюнку сиру. Пропіоновокислі бактерії мають властивість синтезувати вітамін В12.


Читайте також:

  1. Аналіз процесу і продуктів діяльності.
  2. Баланс основних продуктів харчування в Україні, тис. т
  3. Біологічна безпека харчової сировини і продуктів
  4. Види молочнокислих бактерій, які мають важливе значення для промисловості
  5. Визначення реакції продуктів, кислотності і лужності.
  6. Відображення операцій з обліку продуктів харчування у бухгалтерії бюджетних установ на синтетичних та аналітичних рахунках бухгалтерського обліку
  7. Вплив продуктів трансляції на розпад мРНК
  8. Джерела, шляхи і механізми забруднення харчових продуктів металами і металоїдами.
  9. Договори щодо виробництва цукру, м’ясо-молочних та інших харчових продуктів.
  10. Енергетична цінність деяких продуктів харчування
  11. Забруднення харчових продуктів пестицидами
  12. Запас продуктів утворюється із розрахунку не менше чим на дві доби для кожної людини що вкривається.




Переглядів: 1614

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 4. Основи організації та функціонування консалтингових фірм | Тема 5. Маркетинг консалтингових послуг

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.