Процес управління ризиком та характеристика його основних етапів
В основі організації ризик-менеджменту покладено процес управління ризиками, який включає в себе наступні основні етапи: визначення ризику; оцінка ризику; контроль ризику; фінансування ризику.
Визначення ризику є базою управління ризиками: не можна почати працювати з ризиком, якщо не знати, що він взагалі існує. Необхідно з'ясувати, яким чином підприємство може бути піддано збитку і які його можливі причини. Тому на цьому етапі проводяться роботи пов’язані з визначенням можливих типів, видів та різновидів ризику.
Оцінка ризику містить у собі оцінку тих ризиків, що вже були визначені з погляду їхньої серйозності (тобто реальної шкоди, що вони нанесуть організації у випадку настання). Визначення й оцінка ризику разом складають групу робіт об’єднаних під однією назвою - “аналіз ризику”і спрямованих на їх кількісну та якісну оцінку.
Контроль ризику. Термін “контроль ризику” містить у собі всі заходи, спрямовані на зниження імовірності можливого ризику, або його уникнення, а також зменшення серйозності ризику у випадку його настання. Деякі ризики можуть бути лише знижені до припустимого рівня. Що стосується ризиків, що знаходяться на неприпустимому рівні, то з ними необхідно працювати на наступному етапі управління ризиками, яким є фінансування ризику.
Фінансування ризику. Тут підприємству треба подбати про те, як покрити фінансовий збиток від ризиків, що виявляться неприпустимими і неконтрольованими на припустимому рівні. При цьому організація може залишити ризик на себе, а для покриття можливих збитків створити резервний фонд або взагалі не думати про наслідки, як на жаль досить часто буває у нас на підприємствах.
Проте, підприємства, що задумуються про завтрашній день, передають ризики на покриття страхової компанії. Ця форма контролю за ризиком перетворює невизначений по величині ризик у визначені витрати, тобто в цілком конкретні страхові внески.
Таким чином, процес управління ризиками – це роботи, пов'язані з ідентифікацією, аналізом ризиків і прийняттям рішень, що включають максимізацію позитивних і мінімізацію негативних наслідків настання ризикових подій.