Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття корпоративних відносин та їх розвиток в Україні



 


чають частину чистого прибутку підприємства, що підлягає роз­поділу між ними. Воно не може не виконати такого рішення, оскільки останнє є рішенням органу юридичної особи. Підпри­ємство не може самостійно, без волевиявлення засновника, ви­значити, чи сплачувати йому частину прибутку. Воля засновни­ків трансформується у волю підприємства.

Натомість для зобов'язальних правовідносин характерною є наявність щонайменше двох суб'єктів, кожен з яких має само­стійну волю та інтерес. Якщо припустити, що рішення вищого органу засновників виконавчий орган юридичної особи не вико­нує, то засновник застосовує інші заходи — змінює керівника. Тому відносини між засновником і юридичною особою не вини­кають як зобов'язальні. Напевне, недоречно говорити про рів­ність та незалежність учасників корпоративних відносин з огля­ду на те, що «існування» юридичної особи завжди є залежним від волі засновників.

Отже, корпоративні відносини мають чимало особливих ознак, що дають їм можливість претендувати на окреме місце серед цивільних правовідносин. Причиною створення підпри­ємства є не покладення на нього зобов'язань перед засновника­ми, а реалізація ними свого засновницького права.

Таким чином, корпоративне правовідношення— це вид ци­вільного правовідношення, в основі якого лежить участь суб'єк­тів в організаційно-правових утвореннях, що мають ознаки юри­дичних осіб, суттю яких є так звані корпоративні права, та які виникають на підставі певних юридичних фактів, а саме: участі в установчому договорі, вступі в кооператив, придбанні права власності на частку, акції тощо.

Будь-яке цивільне правовідношення має об'єкт, яким ви­ступає поведінка, спрямована на суспільне благо,з приво­ду якого виникає і реалізується правовідношення. Діяльність суб'єктів цивільних правовідносин обмежена рамками суб'єк­тивних цивільних прав і обов'язків. Як і будь-яка діяльність, ді­яльність суб'єктів цивільних правовідносин, у результаті якої виникають, здійснюються та припиняються цивільні права та обов'язки, не може бути безпредметною. Вона завжди спрямова­на на матеріальні чи ідеальні блага. Матеріальні блага чи процес їх створення є предметом діяльності суб'єктів правовідношен­ня. їх прийнято називати об'єктом цивільного правовідношен­ня. Тому наступною ознакою корпоративних відносин є те, що


вони виникають у зв'язку з управлінням капіталами,на від­міну від відносин зобов'язальних, що опосередковують оборот майна. Зміст таких відносин зводиться до того, що учасник у результаті реалізації засновницького права, і, як правило, пере-дання новоствореному суб'єкту (організації) майна набуває на­томість права на управління нею в тій чи іншій формі (голосу­вати, брати участь в органах управління корпорації, отримувати інформацію про її діяльність) та взяття участі у майнових ре­зультатах діяльності корпорації (у розподілі прибутків та за­лишку майна). Ці організації спеціально створюються суб'єк­тами майнових відносин для постійної, професійної участі в майновому обороті. Вони будуються на засадах самоуправління та обліку учасників, які і визначають їх статус як самостійного носія речового права. Відносини учасника з корпорацією мають майновий характер, що є предметом регулювання цивільного права.

Щодо поняття корпоративного права як підгалузі законодав­ства, то погляди науковців на це питання не збігаються. Аналіз поняття «корпоративне право» необхідно починати з розгля­ду його як права об'єктивного та права суб'єктивного. В об'єк­тивному розумінні корпоративне право— це система юридич­них норм, що регулює певну групу суспільних відносин. Право об'єктивне— це сукупність санкціонованих державою правил поведінки. На думку Н. С. Глусь, корпоративне право в об'єк­тивному розумінні є сукупністю правових норм, які регулюють і охороняють цивільні та інші відносини, що виникають між ак­ціонером, учасником і самою корпорацією, а також між самими учасниками та акціонерами з приводу реалізації їх права влас­ності на акцію чи права власності на частку в статутному фонді1.

В основу виокремлення норм також здебільшого покладе­но суб'єктний критерій. Зокрема, корпоративне право охоплює своїм регулюванням усі відносини, які виникають у зв'язку зі створенням і функціонуванням юридичних осіб, включаючи внут-рішньофірменні норми локального характеру, правила трудового розпорядку, звичаєві норми та норми ділового обороту. Або ін­ша крайність — віднесення до корпоративних відносин питань

1 Глусь С. Н. Корпорації та корпоративне право: поняття, основні озна­ки та особливості захисту: автореф. дис. на здобуття наук, ступеня канд. юрид. наук / С Н. Глусь. — К., 2000.


и



Читайте також:

  1. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  2. II. Поняття соціального процесу.
  3. II. Розвиток математичних знань учнів.
  4. II. Розвиток математичних знань.
  5. II. Розвиток математичних знань.
  6. II. Розвиток математичних знань.
  7. II. Розвиток математичних знань.
  8. II. Розвиток математичних знань.
  9. II. Розвиток математичних знань.
  10. II. Розвиток математичних знань.
  11. II. Розвиток математичних знань.
  12. II. Розвиток математичних знань.




Переглядів: 268

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.