Тема 12. Культурний розвиток в Україні кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.
Історичні умови культурного розвитку українських земель. Зруйнування традиційної освітньої системи та зведення староукраїнської культури до провінційного архаїзму в підросійській Україні на рубежі ХVІІІ–ХІХ ст. Нові соціальні механізми культури. Культурна роль українських земляцтв у Санкт-Петербурзі й Москві. Утворення нових вищих і середніх навчальних закладів і центрів культури у Харкові, Києві, Одесі, Ніжині, Кременці в першій половині ХІХ ст. Розвиток початкової, середньої, вищої та спеціальної освіти в Наддніпрянщині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Русифікаторська політика царизму в галузі освіти. Освітній рух народних мас. Недільні школи, товариства грамотності, народні бібліотеки і читальні. М. Пирогов, В. Лесевич, Х. Алчевська. Особливості розвитку освіти в західноукраїнських землях.
Стан розвитку науки. Наука в університетах, вищих технічних та сільськогосподарських закладах. Діяльність наукових і краєзнавчих товариств. Становлення національної науки: Наукове товариство ім. Шевченка, Українське наукове товариство в Києві. Видатні науковці: М. Бекетов, Ф. Вовк, М. Грушевський, О. Ковалевський, А. Кримський, І. Мечников, О. Потебня, В. Сєченов, В. Вернадський та ін.
Нова українська література. Головні літературні напрямки ХІХ ст.: класицизм, романтизм та реалізм. Культурно-історична епоха модернізму в літературі: декаданс, неоромантизм і необароко, імпресіонізм, експресіонізм, символізм, орнаментальна проза. Видатні представники української поезії, прози, літературної критики та літературознавства. Українська преса, її початки та етапи розвитку. Українська книга.
Галузі українського мистецтва. Драматургія і театральне мистецтво. Становлення українського професійного театру. М. Старицький, М. Кропивницький, І. Карпенко-Карий, М. Садовський. Розвиток української класичної музики. М. Лисенко та його послідовники. Досягнення в галузях архітектури, скульптури та живопису. Народна творчість. Побут і звичаї.
Тема 13. Церковно-релігійне життя в українських землях