Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Історичний розвиток контролю

Етапи Суспільно-економічна формація Характеристика етапів
Первісна суспільно-економічна формація Здійснювався тільки кількісний контроль простих господарських процесів, оскільки товарно-грошові відносини були відсутні
Рабовласницька суспільно-економічна формація Контроль захищав інтереси рабовласників та сприяв посиленню експлуатації рабів. Перспективи застосування контролю зросли у зв’язку з розвитком торгівлі та впровадженням грошових операцій
Феодальна суспільно-економічна формація Відбулося удосконалення контролю почалася підготовка відповідних спеціалістів, здійснювалася видавнича діяльність перших книг з контролю, відбувся поділ контролю на зовнішній і внутрішній
Соціалістична суспільно-економічна формація Відбулася централізація контролю, посилився державний контроль, почалася розробка методики контролю
Суспільно-економічна формація з умовами ринкової економіки Виникла нова форма контролю – аудит, яка набула поширення в усіх розвинутих країнах світу, визнано співіснування різних форм контролю

Контроль виник разом з розвитком людського суспільства та слугував засобом регулювання виробництва і розподілу здобутих засобів життя. Відсутність у первісному суспільстві товарно-грошових відносин давало можливість здійснювати тільки кількісний контроль простих господарських процесів.

За умов рабовласницького устрою, основу виробничих відносин складали особиста власність рабовласника на засоби виробництва і рабів. Тут вперше запроваджується контроль, який здійснюється інститутом логістів та починає діяти судова колегія (евфіни) для розгляду справ, які пов'язані з неправильним поданням звітності. Основною функцією контролю в цей період був захист інтересів рабовласника, та, посилення експлуатації і пригнічення рабів. В цей період інтенсивно розвивається торгівля, впроваджуються грошові та розрахункові операції, з'являється купівля-продаж паїв на участь в корисних справах. Такі зрушення в господарському житті вимагали посилення обліку і контролю. Розвиток господарського контролю пов’язаний із виникненням обліку в державах, розташованих у долинах річок Ніл, Тигр, Євфрат.

Так при I і II династіях у Стародавньому Єгипті (3400-2980 рр. до н. е.) через кожних два роки проводилась інвентаризація рухомого і нерухомого майна, яка пізніше була замінена поточною інвентаризацією, метою якої була перевірка достовірності розподілу хліба та інших продуктів харчування.

Вавилонія була першою державою, де виникло спеціальне законодавство. Закони Хаммураби (2200-2150 рр. до н. є.) передбачали: купцям – ведення самостійного обліку; храмам – державне рахівництво; передавання грошей без розписки вважалося не дійсним.

В Іудеї облік поєднувався з контролем. На Великдень жреці єрусалимського храму не розпочинали службу доти, поки “головний бухгалтер” Іудеї не закриє всі рахунки і не складе звіт і цей звіт не отримає санкції контрольних органів.

В Афінах були спеціальні чиновники і контролери до обов’язків яких входило складання звітів про доходи і видатки держави та їх контроль. Фінансовий облік і контроль були в руках десяти обраних населенням осіб, до функцій яких входили проведення інвентаризації рухомого і нерухомого майна, облік і контроль всіх державних доходів і видатків.

У період середньовіччя разом з розвитком суспільно – економічних відносин удосконалюється облік і контроль, з’являються спеціальні трактати про контроль обліку і звітності. Так, в одному із трактатів домініканського ченця Вольтера Хенгі визначено:

· піддавати ретельній перевірці звіти;

· щороку проводити інвентаризацію для перевірки звітних і фактичних залишків цінностей;

· обов’язково здійснювати інвентаризацію дебіторської заборгованості;

· підтверджувати правильність цін, зазначених у звіті, оскільки є випадки навмисного зменшення у звітах виручки від продажу товарів і послуг.

Почалась підготовка спеціалістів з обліку видаються перші книги з цього питання: італійця Луки Пачолі (1494 p.), голландців - Яна Імпіна (1543 p.) Сімона Стевіна (1607); французів - Жака Саварі (1675) і М. де ла Порта (1712) та багатьох інших.

У ХІХ столітті виникла нова форма контролю – аудит. Батьківщиною аудиту вважають Великобританію, де у 1844 році була прийнята серія законів “Про британські компанії”, в яких була запропоновано в обов’язковому порядку перевіряти рахунки та звіти компаній незалежними аудиторами не рідше одного разу на рік для звіту перед акціонерами. Аудиторський контроль набув швидкого розвитку в країнах з ринковою економікою.

В умовах ринкової економіки вдало поєднуються всі форми контролю: державний, аудиторський, муніципальний, контроль власника.


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  3. II. Розвиток математичних знань учнів.
  4. II. Розвиток математичних знань.
  5. II. Розвиток математичних знань.
  6. II. Розвиток математичних знань.
  7. II. Розвиток математичних знань.
  8. II. Розвиток математичних знань.
  9. II. Розвиток математичних знань.
  10. II. Розвиток математичних знань.
  11. II. Розвиток математичних знань.
  12. II. Розвиток математичних знань.




Переглядів: 936

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Етапи розвитку господарського контролю | Реформування системи контролю в Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.439 сек.