Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розвиток птахів

Яйцеклітина - різко телолецитальна, полілецитальна.

Запліднення - внутрішнє (у статевих шляхах самки).

Дроблення - меробластичне (часткове). Поділу підлягає тільки частина цитоплазми, вільна від жовтка, що розміщується на анімальному полюсі у вигляді диска. Вегетативний полюс, заповнений жовтком, не поділяється. Таке дроблення називають меробластичним і дискоїдальним, а бластула називається дискобластулою.

Гаструляція - 2 фази.

Перша фаза відбувається за типом делямінації. Утворюються первинний зовнішній листок (епібласт) і первинний внутрішній листок (гіпобласт). Епібласт містить у собі зачатки ектодерми, кишкової (зародкової) ентодерми, мезодерми, нервової трубки і хорди .

Клітини гіпобласта є зачатком жовткової (позазародкової) ентодерми.

Друга фаза гаструляції відбувається шляхом іміграції, тобто полягає в активному переміщенні клітинного матеріалу епібласта від переднього краю до заднього по краю зародкового щитка. Клітини зустрічаються біля заднього краю, а потім паралельними потоками рухаються від заднього кінця зародка вперед. Назустріч їм рухаються інші потоки клітин.

 

Рис.4. Гаструла у птахів ( по А.Г.Кнорре). Схема переміщення клітинного матеріалу в бластодиску зародка курки в стадії закладки осьових органів. А- утворення первинного вузлика та первинної смужки; Б – утворення хордомезодермального зачатка; 1 – ектодерма; 2 – матеріал майбутньої нервової пластинки; 3 – матеріал майбутньої хорди; 4 – первинний вузлик; 5 – первинна ямка; 6 – первинна смужка; 7 – первинна борозенка; 8 – хорда; 9 – мезодерма; стрілками позначено напрямок переміщення клітинного матеріалу.

 

У результаті зустрічі цих потоків формується потовщення у вигляді горбика (первинний вузлик), а по середній лінії виникає стовщення у вигляді смужки (первинна смужка). У центрі первинного горбика (або Гензеновського вузлика) утвориться неглибоке заглиблення - первинна ямка, а уздовж первинної смужки - первинна борозенка.

 

Рис.5. Первинна смужка. 1 – зародковий щиток; 2 – первинна смужка; 3 – первинний вузлик; 4 - первинна борозенка.

 

Потім починається міграція клітин через первинну ямку з формуванням зачатка хорди, що росте вперед між ектодермою і ентодермою. Бластомери задньої половини зародкового щитка переміщуються до первинної смужки і через цю ділянку рухаються під ектодерму, розташовуючись в проміжку між ектодермою і ентодермою по обидва боки від хорди. Цей матеріал утворює мезодерму - третій зародковий листок. Частина клітин рухається в глибину і вбудовується в гіпобласт уздовж його середньої лінії, відтискуючи клітини гіпобласта в сторони. З цих клітин, які перемістились з епібласта в гіпобласт, відбувається утворення ентодерми кишкової трубки, а далі утворення епітелію шлунково-кишкового тракту і великих травних залоз (печінки і підшлункової залози). Після того, як відбувається виселення клітин з первинної смужки, на поверхні гаструли залишається матеріал ектодерми і нервової пластинки, що входить у її склад. Утворення нервової трубки і диференціювання мезодерми відбувається так само, як у ланцетника.

 

 

 

Рис.6.Соміти, хорда, нервова трубка зародка курки

1.Ектодерма 2.Нервова т рубка 3.Хорда 4.Ентодерма 5.Дорзальна мезодерма 6.Проміжна мезодерма 7.Вентральна мезодерма а)вісцеральний листок в)парієнтальний листок 8.Мезенхіма 9.Целомічна порожнина

 

 

Провізорні органи (позазародкові органи)

Провізорні органи, або тимчасові, розвиваються в процесі ембріогенезу поза тілом зародка, виконують численні функції, що забезпечують розвиток і ріст самого зародка. До провізорних органів птахів відносяться: жовточний мішок, амніон, серозна оболонка, алантоїс.

Жовточний мішок утворюється в результаті розростання клітин гіпобласта (позазародкова ентодерма) у ширину з поступовим обростанням усього жовтка. Після виникнення хордомезодермального зачатка між екто- і ентодермою проростають парієтальний і вісцеральний листки мезодерми. Зародок піднімається над жовтком і відмежовується від нього за допомогою тулубової складки. При утворенні тулубової складки зародкова ентодерма, що була до того розпластана на жовтку, скручується в кишкову трубку.

 

 

Зародок з'єднується з жовточним мішком за допомогою порожнистого канатика - жовточної стеблинки. Жовточний мішок виконує трофічну функцію і кровотворну (у ньому утворюються перші клітини крові), а також перші судини і первинні статеві клітини - гонобласти.

 

 

Рис 7. Тулубова та амніотичні складки зародка курки. 1- ектодерма; 2 – нервова трубка; 3 – хорда; 4 - тулубова складка; 5 – амніотична складка; 6 – соміти; 7 – парієтальний листок вентральної мезодерми; 8 – вісцеральний листок вентральної мезодерми; 9 – целом; 10 - ентодерма.

 

 

 

Рис.8. Розвиток зародка птаха. Позазародкові органи.

 

Амніон Пізніше під час ембріогенезу птахів за рахунок ектодерми та парієнтального листка вентральної мезодерми формуються амніотичні складки , які ростуть у дорзальному напрямку. Потім амніотичні складки протилежних сторін з’єднуються над зародком, а із двух листків при цьому утворюються дві оболонки – амніотична , або водна, що обернена до зародка, і серозна, зовнішня. Функція амніотичної оболонки полягає у створенні водного середовища, необхідного для розвитку зародка, а серозна оболонка виконує функцію дихання.

 

Алантоїс утворюється як виріст передньої стінки заднього відділу первинної кишки, що покривається вісцеральним листком позазародкової мезодерми. Функція - газообмін і виділення.

 

 

Матеріали для самоконтролю:

 

1. На мікропрепараті зародка курки виявлено нервові валики та нервовий жолобок. На якому етапі ембріонального розвитку знаходиться зародок?

 

A. гістогенезу

B. органогенезу

C. деламінації

D. прогенезу

E. нейруляції

 

2. В ембріональному матеріалі, направленому на дослідження, виявлений зародок, в якому визначається первинна смужка й первинний вузлик. Назвіть період ембріонального розвитку.

 

A. запліднення,

B. гаструляція,

C. дроблення,

D. гісто- та органогенез.

E. прогенез,

 

 

3. На гістологічному зрізі зародка видно зв’язаний з кишковою трубкою пухирець, який є одним із провізорних органів. В ентодермі його стінки виявляються первинні статеві клітини, а в мезенхімі – стовбурові клітини крові. Назвіть цей орган?

 

A. хоріон

B. жовтковий мішок

C. пуповина

D. аллантоіс

E. амніон

 

4. При мікроскопічному вивченні ембріонального матеріалу жаби визначається зародок на стадії дроблення. Який тип дроблення характерний для даного зародка?

 

A. повне, нерівномірне

B. неповне, дискоїдальне

C. повне поверхневе

D. повне, рівномірне

E. неповне асинхронне

 

5. На гістологічному препараті видно зародок курки на стадії утворення сомітів, хорди та нервової трубки. Що розвивається з проміжної мезодерми?

 

A. м язи серця

B. печінка та підшлункова залоза

C. кишкова трубка

D. епітелій нирок і статевих залоз

E. епідерміс

 

 

6. На гістологічному препараті видно зародок на стадії диференціації зародкових листків.

Яка тканина утворюється з ектодерми?

 

A. сполучна тканина

B. гладка м’язова тканина

C. багатошаровий плоский епітелій

D. одношаровий циліндричний епітелій

E. кров

 

7. На третьому тижні ембріогенезу центральна частина клітини епібласту ( ектодерми ) прогинається і починається процес нейруляції. У якому напрямку диференціюється решта клітин ектодерми?

 

A. кишки

B. жовткового мішка

C. хорди

D. шкіри

E. сомітів

 

8. На гістологічному препараті видно зародок на стадії диференціації зародкових листків. Яка тканина утворюється з дерматомів дорзальної мезодерми?

 

A. посмугована м’язова тканина

B. гладка м’язова тканина

C. сполучна тканина шкіри

D. епітелій нирок

E. епітелій шлунка

 

 


Читайте також:

  1. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  2. II. Розвиток математичних знань учнів.
  3. II. Розвиток математичних знань.
  4. II. Розвиток математичних знань.
  5. II. Розвиток математичних знань.
  6. II. Розвиток математичних знань.
  7. II. Розвиток математичних знань.
  8. II. Розвиток математичних знань.
  9. II. Розвиток математичних знань.
  10. II. Розвиток математичних знань.
  11. II. Розвиток математичних знань.
  12. II. Розвиток математичних знань.




Переглядів: 7928

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток риб і амфібій | Модуль№1

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.